Stan faktyczny: - Interpretacja - PI/005-767/04/CIP/01

www.shutterstock.com

Informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego z dnia 20.07.2004, sygn. PI/005-767/04/CIP/01, Izba Skarbowa w Gdańsku

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

Stan faktyczny:

Ogród Zoologiczny jako jednostka budżetowa otrzymuje środki przeznaczone na wydatki z Urzędu Miasta na podstawie zatwierdzonego planu budżetu w zakresie wydatków i dochodów na dany rok.

Zgodnie z ustawą o podatku od towarów i usług usługi związane z ogrodami zoologicznymi oraz obszarami z obiektami chronionej przyrody sklasyfikowane w grupie 92.53 jako pozostałe usługi związane z kulturą, poza biletami wstępu opodatkowanymi stawką 7%, zwolnione są od podatku VAT.

Od m-ca maja br. Ogród Zoologiczny odprowadza do Urzędu Miasta uzyskane dochody ze sprzedaży biletów w 100% w kwocie netto natomiast podatek należny w wysokości 7% odprowadza do urzędu skarbowego.

Ocena prawna stanu faktycznego:

Zgodnie z zasadami metodycznymi Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i Usług - usługi związane z prowadzeniem ogrodu zoologicznego - zostały sklasyfikowane w Sekcji O, Dział 92 - usługi związane z rekreacją, kulturą i sportem, grupa 92.5 - usługi świadczone przez biblioteki, archiwa, muzea i inne usługi związane z kulturą, klasa 92.53 - usługi związane z ogrodami botanicznymi i zoologicznymi oraz obszarami z obiektami chronionej przyrody, podkategoria 92.53.11 - usługi związane z ogrodami botanicznymi i zoologicznymi.

W postanowieniach art. 43 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11.03.2004r. o podatku od towarów i usług /Dz. U. Nr 54, poz. 535/ sprecyzowano, iż zwalnia się od podatku usługi wymienione w załączniku nr 4 do ustawy.

W załączniku nr 4 do ustawy - wykaz usług zwolnionych od podatku - w poz. 11 wymieniono usługi związane z kulturą (...) usługi związane z rekreacją i sportem o symbolu PKWiU 92 - z wyłączeniem wstępu (...) w zakresie usług świadczonych przez biblioteki, archiwa, muzea i innych usług związanych z kulturą PKWiU 92.5.

Natomiast w postanowieniach art. 41 ust. 1 powyżej cytowanej ustawy sprecyzowano, iż dla towarów i usług, wymienionych w załączniku nr 3 do ustawy, stawka podatku wynosi 7%, z zastrzeżeniem ust. 12 i art. 114 ust. 1.

W załączniku nr 3 do ustawy - wykaz towarów i usług, których sprzedaż lub świadczenie jest objęte stawką podatku w wysokości 7% - w poz. 157 wymieniono usługi świadczone przez biblioteki, archiwa, muzea i inne usługi związane z kulturą - wyłącznie w zakresie wstępu oraz wypożyczania wydawnictw, wymienionych w pozycji 48 i 49 o symbolu PKWiU ex 92.5.

Mając powyższe na uwadze stwierdzić należy, że usługi związane z ogrodami zoologicznymi oraz obszarami i obiektami chronionej przyrody sklasyfikowane w PKWiU o symbolu 92.53 jako - pozostałe usługi związane z kulturą - są zwolnione z opodatkowania podatkiem od towarów i usług natomiast sprzedaż biletów wstępu do ogrodu zoologicznego jest opodatkowana stawką podatku w wysokości 7%.

Stosownie do postanowień art. 86 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług w zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi, o którym mowa w art. 15, przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, z zastrzeżeniem art. 114, art. 119 ust. 4, art. 120 ust. 17 i ust. 19 oraz art. 124.

Natomiast w treści art. 90 ust. 1 i ust. 2 cyt. powyżej ustawy ustawodawca postanowił, że w stosunku do towarów i usług, które są wykorzystywane przez podatnika do wykonywania czynności, w związku z którymi przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego, jak i czynności, w związku z którymi takie prawo nie przysługuje, podatnik jest obowiązany do odrębnego określenia kwot podatku naliczonego związanych z czynnościami, w stosunku do których podatnikowi przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego.

Jeżeli nie jest możliwe wyodrębnienie całości lub części kwot, o których mowa w ust. 1, podatnik może pomniejszyć kwotę podatku należnego o taką część kwoty podatku naliczonego, którą można proporcjonalnie przypisać czynnościom, w stosunku do których podatnikowi przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego, z zastrzeżeniem art. 10.

Istotną zasadą dla realizacji prawa do odliczenia podatku naliczonego od podatku należnego jest istnienie związku tegoż podatku naliczonego z czynnościami opodatkowanymi.

W art. 86 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług określając tę zasadę wskazano, że podatek naliczony podlega odliczeniu w zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych.

Do realizacji tych czynności mają być wykorzystane towary i usługi, od których podatek naliczony może zostać odliczony od podatku należnego, przy czym w przypadku tym chodzi o takie czynności opodatkowane, które generują podatek należny, a nie takie, które należą do kategorii czynności opodatkowanych, lecz w konkretnych warunkach korzystają ze zwolnienia od tego podatku.

Wskazana zatem zasada wyłącza możliwość dokonywania odliczenia podatku naliczonego związanego z towarami i usługami, które nie są w ogóle wykorzystywane do czynności opodatkowanych, czyli w przypadku ich wykorzystywania do czynności zwolnionych od podatku oraz nie podlegających temu podatkowi. Jednocześnie z zasady tej wynika, że odliczenie podatku naliczonego, może być częściowe, tzn. w tej części /zakresie/ w jakim dane towary lub usługi, z którymi związany jest podatek naliczony są wykorzystane do realizacji czynności opodatkowanych, z pominięciem tej części podatku od tych towarów i usług, w jakiej towary te /usługi/ są wykorzystywane do wykonywania czynności zwolnionych od podatku. Odliczenie to odbywa się wówczas w określonej przepisami prawa proporcji.

Zatem odliczyć można w całości podatek naliczony, który jest związany z transakcjami opodatkowanymi podatnika, których następstwem jest określenie podatku należnego /powstanie zobowiązania podatkowego/.

Tak więc podatnik może dokonać obniżenia podatku należnego o podatek naliczony w przypadku gdy nabycie towaru /usługi/ zostało dokonane w celu jego wykorzystania przy sprzedaży opodatkowanej, do zrealizowania jednak której podatnik w ramach swego przedsiębiorstwa posługuje się czynnościami nie podlegającymi VAT.

Wynika z tego, że dla prawa obniżenia podatku należnego o podatek naliczony przy zakupie towaru /usługi/ nie mają znaczenia nie podlegające opodatkowaniu czynności realizowane przez podatnika po jego nabyciu w ramach jego przedsiębiorstwa, jeżeli zmierzają one do wykorzystania przez podatnika tego towaru /usługi/ w jego działalności opodatkowanej.

Biorąc pod uwagę powyżej cytowane unormowania prawne stwierdzić należy, iż w przedmiotowej sprawie mamy do czynienia z wykorzystaniem - w ramach jednostki - nabytych towarów do realizacji czynności opodatkowanych.

Bowiem usługi związane z ogrodami zoologicznymi pomimo, iż są zwolnione z opodatkowania podatkiem od towarów i usług to udostępnianie ogrodu zoologicznego zwiedzającym - bilet wstępu - jest opodatkowany stawką w wysokości 7%. Zatem sprzedaż biletów wstępu generuje podatek należny.

Wobec powyższego Podatnik może dokonać obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego w takiej części, w jakiej zakup towarów i usług wykorzystywany jest do realizacji czynności opodatkowanych - sprzedaży biletów wstępu.

Ponadto dodać należy, że przepis art. 86 ust. 1 powyżej cyt. ustawy ustanawia prawo podatnika do odliczenia podatku naliczonego, a nie obowiązek, obniżenia podatku należnego o podatek naliczony.

Izba Skarbowa w Gdańsku