Naczelnik Urzędu Skarbowego w Kędzierzynie-Koźlu działając na podstawie art. 14a § 1 ustawy z dn. 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa ( Dz.U. Nr ... - Interpretacja - PP/443-7/KR/04

ShutterStock

Informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego z dnia 01.03.2004, sygn. PP/443-7/KR/04, Urząd Skarbowy w Kędzierzynie-Koźlu

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

Naczelnik Urzędu Skarbowego w Kędzierzynie-Koźlu działając na podstawie art. 14a § 1 ustawy z dn. 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa ( Dz.U. Nr 137, poz. 926 ze zm.) w odpowiedzi na pismo w sprawie udokumentowania sprzedaży dokonanej przez Komornika Sądowego informuje, że zgodnie z § 51 ust. 1 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 22 marca 2002 r. w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym (Dz.U. Nr 27 poz. 268 ze zm.) komornicy sądowi dokonujący sprzedaży towarów wystawiają, w imieniu dłużnika i na jego rachunek, faktury potwierdzające dokonanie sprzedaży tych towarów, przy czym kopię faktury otrzymuje dłużnik.

Zgodnie z § 51 ust. 3 natomiast, faktura stwierdzająca dokonanie sprzedaży powinna spełniać warunki o których mowa w § 35 i § 36 ust. 1 jak również zwierać nazwę i adresy organów egzekucyjnych. Jako sprzedawcę wpisuje się w fakturze nazwę i adres dłużnika, przy czym za podpisy osób uprawnionych do wystawienia faktury uważa się podpisy kierowników organów egzekucyjnych (lub osób przez nich upoważnionych). Kopię faktury (§ 51 ust.4) organ egzekucyjny przekazuje dłużnikowi zachowując jedną kopię w swojej ewidencji.

Zdaniem Naczelnika tut. urzędu wpisanie na fakturze jako sprzedawcy Komornika Sądowego i brak na fakturze nazwy firmy w imieniu której dokonano sprzedaży nie powoduje braku możliwości odliczenia podatku naliczonego przez nabywcę. Przepis § 48 ust.2 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 22 marca 2002 r. w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym (Dz.U. Nr 27 poz. 268 ze zm.) nie wskazuje bowiem na brak możliwości obniżenia podatku należnego w takiej sytuacji.

W ocenie tut. organu podatkowego brak na fakturze informacji o firmie nie stanowi też przeszkody w ujęciu powyższej faktury w ewidencji sprzedaży VAT spółki i rozliczeniu podatku należnego w deklaracji VAT-7. W związku z tym, iż przepisy nie regulują w sposób szczególny powstania obowiązku podatkowego w sytuacji gdy sprzedaży dokonuje Komornik, obowiązek podatkowy powstaje z chwilą wystawienia faktury. Fakturę wystawioną 29.10.2003 r. należałoby więc ująć w rozliczeniu podatku VAT za miesiąc październik 2003 r.

Urząd Skarbowy w Kędzierzynie-Koźlu