Naczelnik Lubelskiego Urzędu Skarbowego na podstawie art. 14a ustawy z dnia29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 137, poz. 926 z późn. z... - Interpretacja - PP-2-443/148/04

ShutterStock

Informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego z dnia 31.12.2004, sygn. PP-2-443/148/04, Lubelski Urząd Skarbowy

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

Naczelnik Lubelskiego Urzędu Skarbowego na podstawie art. 14a ustawy z dnia29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 137, poz. 926 z późn. zm.) w odpowiedzi na wniosek Podatnika z dnia 20.12.2004 r. (data wpływu do tut. Urzędu 22.12.2004 r.) informuje:

Zgodnie z przedstawionym w w/w piśmie stanem faktycznym, Podatnik dokonał likwidacji działającego zgodnie ze statutem jednostki bufetu pracowniczego, prowadzącego sprzedaż detaliczną opodatkowaną. Dokonano spisu z natury towarów, które nie zostały sprzedane. Część towarów przekazano jako darowiznę na rzecz akcji "Pomóż dzieciom przetrwać zimę", część zaś przekazano do magazynu żywnościowego, gospodarczego oraz na oddziały z przeznaczeniem dla pacjentów, tj, na na cele związane z działalnością podstawową szpitala, a więc zwolnioną z opodatkowania podatkiem VAT.

Odnosząc się do opisanego powyżej stanu faktycznego wyjaśniam, że w/w darowizna, w świetle art. 7 ust. 2 pkt 2 w zw. z art. 5 ust.1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz.U. nr 54, poz. 535),  podlega opodatkowaniu; czynność tę należy udokumentować wewnętrzną fakturą VAT (art. 106 ust. 7 wspomnianej ustawy).

Przekazanie towarów z likwidowanego bufetu do magazynu żywnościowego, gospodarczego oraz na oddziały szpitalne, jako niewymienione w art. 5 ustawy o VAT, opodatkowaniu nie podlega. Winno ono być udokumentowane dowodami wewnętrznymi - "przesunięcie międzymagazynowe".

Zgodnie z art. 86 ust. 1 wspomnianej ustawy o VAT, podatnikowi służy prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego w zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych. A contrario, podatnikowi nie przysługuje prawo do odliczenia podatku naliczonego przy zakupie towarów nie wykorzystanych do wykonywania czynności opodatkowanych. Zasadę tę należy odnieść również do towarów handlowych, początkowo zaliczonych do zakupów dotyczących sprzedaży opodatkowanej, a następnie zakwalifikowanych jako zakupy służące świadczeniu usług zwolnionych od opodatkowania (w omawianym przypadku - PKWiU ex 85, usługi w zakresie ochrony zdrowia i opieki społecznej z wyłączeniem usług weterynaryjnych, poz. 9 załącznika nr 4 do ustawy o VAT).

Podatnik, który dokonał odliczenia podatku naliczonego od zakupów towarów handlowych, których przeznaczeniem będzie zużycie przy świadczeniu usług zwolnionych od podatku VAT, winien dokonać zmniejszenia wykazanej w deklaracji VAT-7 kwoty podatku naliczonego o kwotę podatku, dotyczącą wspomnianych towarów, nie podlegającą odliczeniu. Korekty tej winno się dokonać w rozliczeniu za miesiące, w których dokonano odliczenia podatku naliczonego od zakupu w/w towarów.

Lubelski Urząd Skarbowy