Z przedstawionego w zapytaniu stanu faktycznego wynika, że podatnik dokonuje zakupu narzędzi w firmie szwajcarskiej. Zakupione towary zostają odprawio... - Interpretacja - ZP/443-49/04

Shutterstock

Informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego z dnia 29.12.2004, sygn. ZP/443-49/04, Urząd Skarbowy w Obornikach Wielkopolskich

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

Z przedstawionego w zapytaniu stanu faktycznego wynika, że podatnik dokonuje zakupu narzędzi w firmie szwajcarskiej. Zakupione towary zostają odprawione na granicy Unii Europejskiej w Niemczech, podatnik otrzymuje towar wraz z fakturą zakupu. Wystawca faktury jest zarejestrowanym podatnikiem podatku VAT na terytorium Niemiec oraz posługuje się numerem identyfikacji stosowanym w transakcjach wewnątrzwspólnotowych. Zdaniem podatnika powyższa transakcja jest wewnątrzwspólnotowym nabyciem towarów. Równocześnie podatnik zwraca się z zapytaniem jakie dokumenty musi posiadać na potwierdzenie tego stanu.

Zgodnie z art. 9 ust. 1 cyt. ustawy przez wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów, o którym mowa w art. 5 ust. 1 pkt 4, rozumie się nabycie prawa do rozporządzania jak właściciel towarami, które w wyniku dokonanej dostawy są wysyłane lub transportowane na terytorium państwa członkowskiego inne niż terytorium państwa członkowskiego rozpoczęcia wysyłki lub transportu przez dokonującego dostawy, nabywcę towarów lub na ich rzecz.Na podstawie art. 9 ust. 2 cyt. ustawy przepis ust. 1 stosuje się pod warunkiem że:1)nabywcą towarów jest:a) podatnik, o którym mowa w art. 15, lub podatnik podatku od wartości dodanej, a nabywane towary mają służyć czynnościom wykonywanym przez niego jako podatnika,b) osoba prawna niebędąca podatnikiem, o którym mowa w lit. a- z zastrzeżeniem art. 10,2)dokonujący dostawy towarów jest podatnikiem, o którym mowa w pkt 1 lit. a.W przypadku, gdy spełnione zostały warunki określone w w/w art. 9 ust.2 cyt. ustawy o podatku od towarów i usług - nabycie następuje od kontrahenta szwajcarskiego, zarejestrowanego na potrzeby podatku od wartości dodanej w Niemczech, transakcje tą należy uznać jako wewnątrzwspólnotowe nabycie.

Na podstawie art. 106 ust. 7 ustawy o podatku od towarów i usług w przypadku wewnątrzwspólnotowego nabycia wystawiane są faktury wewnętrzne. Za dany okres rozliczeniowy podatnik może wystawić jedna fakturę dokumentującą te czynności dokonane w tym okresie. Zgodnie z art. 31 ust.1 ustawy podstawą opodatkowania wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów jest kwota, jaką nabywający zobowiązany jest zapłacić, jest to należność dla dostawcy wynikająca z faktury. Wartość ta podlega powiększeniu o podatki, cła, opłaty i inne należności płacone w związku z nabyciem towarów oraz o wydatki dodatkowe, takie jak prowizje, koszty opakowania, transportu oraz ubezpieczenia pobierane przez dostawcę od podmiotu dokonującego wewnątrzwspólnotowego nabycia. Jednocześnie podstawa opodatkowania nie obejmuje rabatów za zapłatę z góry oraz opustów i zwrotów kwot z tytułu dokonanego nabycia udzielonych podmiotowi dokonującemu wewnątrzwspólnotowego nabycia.

Zgodnie z art. 86 ust. 2 pkt 4 kwotę podatku naliczonego stanowi m.in. kwota podatku należnego z tytułu wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów - ta wykazana w fakturze wewnętrznej wystawionej w oparciu o fakturę zagraniczną.Obowiązek podatkowy powstanie wówczas na podstawie art. 20 w/w ustawy, a prawo do obniżenia kwoty podatku należnego powstanie w rozliczeniu za okres, w którym powstał obowiązek podatkowy w podatku należnym u nabywcy od wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów, dla której podatnikiem jest nabywca.

Urząd Skarbowy w Obornikach Wielkopolskich