Naczelnik Pierwszego Urzędu Skarbowego w Bydgoszczy, działając na podstawie art. 14a §1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U... - Interpretacja - PD3.3-443-265/04

Shutterstock

Informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego z dnia 29.11.2004, sygn. PD3.3-443-265/04, Pierwszy Urząd Skarbowy w Bydgoszczy

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

Naczelnik Pierwszego Urzędu Skarbowego w Bydgoszczy, działając na podstawie art. 14a §1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 137, poz. 926 ze zm.), w odpowiedzi na pismo Starosty Bydgoskiego z dnia 28 września 2004r.(wpływ do tut. Organu dnia 29 września 2004r.), w sprawie stosowania przepisów prawa podatkowego wyjaśnia co następuje.

W powołanym wyżej piśmie Podatnik zwrócił się z prośbą cyt. ....." o zajęcie stanowiska w kwestii naliczania podatku VAT, w przypadku sprzedaży nieruchomości stanowiących własność Skarbu Państwa lub jednostek samorządu terytorialnego", pytając :

1. Czy zgodnie z art. 111 ustawy o podatku od towarów i usług Powiat jako podatnik dokonujący sprzedaży na rzecz osób fizycznych i prawnych nie prowadzących działalności gospodarczej oraz osób fizycznych prowadzących działalność gospodarczą w formie indywidualnych gospodarstw rolnych, obowiązany jest do prowadzenia ewidencji obrotu i kwot podatku należnego, przy zastosowaniu kas rejestrujących ?

Zdaniem Strony, Powiat zbywając towar, jakim są nieruchomości lub dostarczając usług, do których zalicza się użytkowanie wieczyste gruntów, winien posiadać kasę fiskalną.

2. W jaki sposób dokonywać rejestracji obrotu i kwot podatku należnego przy zastosowaniu kasy rejestrującej, nie znając statusu prawnego poszczególnych odbiorców towarów i usług (opłaty z tytułu użytkowania wieczystego)?

Zdaniem Strony, wszystkim użytkownikom wieczystym wystawione zostaną paragony z kasy fiskalnej, natomiast u osób którym przysługuje odliczenie podatku VAT, w ramach prowadzonej działalności gospodarczej, po zgłoszeniu potrzeby wystawienia faktury, paragon stanowić będzie załącznik do faktury, która może być wystawiona w terminie 30 dni od daty wystawienia paragonu.

Zgodnie z art. 111 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535), podatnicy dokonujący sprzedaży na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej oraz osób fizycznych prowadzących działalność gospodarczą w formie indywidualnych gospodarstw rolnych są obowiązani prowadzić ewidencję obrotu i kwot podatku należnego przy zastosowaniu kas rejestrujących. Jedynym kryterium decydującym o obowiązku ewidencjonowania jest więc rodzaj odbiorcy sprzedawanej przez podatnika usługi lub towaru, natomiast nieistotny jest tu status prawny sprzedawcy (producent, hurtownik), jak również fakt dokumentowania sprzedaży fakturami VAT.

Jednakże do dnia 31 grudnia 2004r. z ewidencjowania przy pomocy kas rejestrujących zwolnione są zgodnie z § 2 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 23 grudnia 2002r. w sprawie kas rejejstrujacych (Dz. U. Nr 234 , poz. 1971 ze zm.) czynności wymienione w załączniku nr 1 poz. 49 sprzedaż nieruchomości, sprzedaż towarów w systemie wysyłkowym (pocztą lub przesyłkami kurierskimi) oraz świadczenie usług, za które to czynności zapłata w całości następuje za pośrednictwem poczty lub banku na rachunek bankowy podatnika, z wyłączeniem płatności dokonywanych czekiem, bankową kartą płatniczą lub kredytowa, przy czym z dowodów tych jednoznacznie wynika, jakiej konkretnie transakcji zapłata dotyczyła.

Zwolnienie to obowiązuje jedynie podatników, którzy nie rozpoczęli ewidencjonowania (sprzedaży) tych usług przed dniem 1 stycznia 2003r.

A zatem podatnik, jeżeli nie rozpoczął ewidencjonowania sprzedaży nieruchomości przed dniem 1 stycznia 2003r. jest zwolniony z obowiązku ewidencjonowania jej przy pomocy kasy rejestrującej.

Podatnik zwolniony jest także z obowiązku ewidencjonowania sprzedaży przy pomocy kasy rejestrującej, jeżeli świadczy usługi w postaci prawa wieczystego użytkowania gruntu po spełnieniu warunków określonych w ww załączniku nr 1 pozycja 49 ww rozporządzenia w sprawie kas rejestrujących, tj. jeżeli zapłata w całości następuje za pośrednictwem poczty lub banku na rachunek bankowy podatnika, z wyłączeniem płatności dokonywanych czekiem, bankową kartą płatniczą lub kredytową, przy czym z dowodów tych jednoznacznie wynika, jakiej konkretnie transakcji zapłata dotyczyła.

W przeciwnym przypadku zobowiązany jest do prowadzenia ewidencji obrotu i kwot podatku należnego przy zastosowaniu kas rejestrujących, zgodnie z art. 111 ust. 1 w/wym ustawy o podatku od towarów i usług.

Ponadto informuję, że zgodnie z §14 ust. 3 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 27 kwietnia 2004r. w sprawie zwrotu podatku niektórym podatnikom zaliczkowego zwrotu podatku, zasad wystawiania faktur, sposobu ich przechowywania oraz listy towarów i usług, do których nie mają zastosowania zwolnienia od podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 97, poz. 971) w przypadku gdy faktura dotyczy sprzedaży zarejestrowanej przy zastosowaniu kasy rejestrującej do kopii faktury podatnik obowiązany jest dołączyć paragon dokumentujący tę sprzedaż.

Powyższe, zgodnie z ust. 4 tego paragrafu, nie dotyczy sprzedaży dokumentowanej fakturą emitowaną przy zastosowaniu kasy rejestrującej, w przypadkach gdy wartość sprzedaży i kwota podatku należnego zostały zarejestrowane w raporcie fiskalnym dobowym kasy.

Pierwszy Urząd Skarbowy w Bydgoszczy