W stosunku do towarów i usług, które są wykorzystywane przez podatnika do wykonywania zarówno czynności, w związku z którymi przysługuje prawo do obn... - Interpretacja - US 24/1110/443/136/2004/IW

ShutterStock

Informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego z dnia 10.12.2004, sygn. US 24/1110/443/136/2004/IW, Pierwszy Urząd Skarbowy w Radomiu

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

W stosunku do towarów i usług, które są wykorzystywane przez podatnika do wykonywania zarówno czynności, w związku z którymi przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego, jak i czynności, w związku z którymi takie prawo nie przysługuje, podatnik jest obowiązany do odrębnego określenia kwot podatku naliczonego związanych z czynnościami, w stosunku do których podatnikowi przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego.
Zgodnie z art. 90 ust. 3 ustawy z dnia 11.03.2004r. o podatku d towarów i usług ( Dz. U. nr 54 poz. 535) proporcję ustala się jako udział rocznego obrotu z tytułu czynności, w związku z którymi przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego, w całkowitym obrocie uzyskanym z tytułu czynności, w związku z którymi podatnikowi przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego, oraz czynności, w związku z którymi podatnikowi nie przysługuje takie prawo.
Zgodnie z art. 90 ust. 4 cyt. ustawy proporcję, określa się procentowo w stosunku rocznym na podstawie obrotu osiągniętego w roku poprzedzającym rok podatkowy, w odniesieniu do którego jest ustalana proporcja. Proporcję tę zaokrągla się w górę do najbliższej liczby całkowitej. Z wyjątkiem przypadku, gdy ta proporcja przekracza 98 proc. (odliczenie przysługuje w całości) lub nie przekracza 2 proc. (odliczenie w ogóle nie przysługuje).
Obliczony wskaźnik za poprzedni rok podatkowy obowiązuje dla wszystkich okresów rozliczeniowych całego roku podatkowego, w którym są dokonywane zakupy umożliwiające odliczenie zawartego w ich cenie podatku naliczonego.
Korekt kwot podatku uprzednio już odliczonego dokonuje się w trojaki sposób, tj. w zależności od nabywanych towarów. Jeżeli zatem przedmiotem nabycia są:
1) środki trwałe oraz wartości niematerialne i prawne podlegające amortyzacji, korekt kwot podatku uprzednio już odliczonego dokonuje się w ciągu 5 lat,
2) nieruchomości, korekt kwot podatku uprzednio już odliczonego dokonuje się w ciągu 10 lat,
3) pozostałe towary i usługi, niebędące środkami trwałymi oraz wartościami niematerialnymi i prawnymi podlegającymi amortyzacji, ani też niebędące nieruchomościami, korekt kwot podatku uprzednio już odliczonego dokonuje się jednorazowo.
Zgodnie z art. art. 91 ust. 1 cyt. ustawy po zakończeniu roku, w którym podatnikowi przysługiwało prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, o którym mowa w art. 86 ust. 1, jest on obowiązany dokonać korekty kwoty podatku odliczonego zgodnie z art. 90 ust. 2-9, z uwzględnieniem proporcji obliczonej w sposób określony w art. 90 ust. 2-7, dla zakończonego roku podatkowego. Korekty tej nie dokonuje się, jeżeli kwota korekty nie przekroczy 0,01% kwoty podatku naliczonego podlegającego korekcie.
Zgodnie z art. 91 ust. 2 cyt. ustawy w przypadku towarów i usług, które na podstawie przepisów o podatku dochodowym są zaliczane przez podatnika do środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych podlegających amortyzacji, z wyłączeniem tych, w odniesieniu do których wydatki poniesione na ich nabycie jednorazowo mogą być zaliczone do kosztów uzyskania przychodów, korekty, o której mowa w ust. 1, podatnik dokonuje w ciągu 5 kolejnych lat, a w przypadku nieruchomości - w ciągu 10 lat, począwszy od roku, w którym zostały oddane do użytkowania. Roczna korekta w przypadku, o którym mowa w zdaniu pierwszym, dotyczy jednej piątej, a w przypadku nieruchomości - jednej dziesiątej, kwoty podatku naliczonego przy ich nabyciu lub wytworzeniu. W przypadku środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych, w odniesieniu do których wydatki poniesione na ich nabycie jednorazowo mogą być zaliczone do kosztów uzyskania przychodów, przepis ust. 1 stosuje się odpowiednio.
Korekty kwot podatku uprzednio już odliczonego dokonuje się w deklaracji podatkowej składanej za pierwszy okres rozliczeniowy roku następującego po roku podatkowym, za który dokonuje się korekty ( art. 91 ust. 3 cyt. ustawy).
W przypadku, gdy w okresie korekty, tj. w ciągu 5 kolejnych lat, a w przypadku nieruchomości - w ciągu 10 lat, począwszy od roku, w którym zostały oddane do użytkowania, nastąpi sprzedaż towarów, które na podstawie przepisów o podatku dochodowym są zaliczane przez podatnika do środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych podlegających amortyzacji, uważa się, że towary te są nadal używane na potrzeby czynności podlegających opodatkowaniu u tego podatnika, aż do końca okresu korekty. Korekta po dokonaniu ww. sprzedaży powinna być dokonana jednorazowo w odniesieniu do całego pozostałego okresu korekty. Korekty dokonuje się w deklaracji podatkowej za okres rozliczeniowy, w którym nastąpiła sprzedaż. W przypadku natomiast, gdy towary lub usługi, które na podstawie przepisów o podatku dochodowym są zaliczane przez podatnika do środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych podlegających amortyzacji, oraz których nastąpiła sprzedaż w okresie korekty, zostaną:
1) opodatkowane - w celu dokonania korekty przyjmuje się, że dalsze wykorzystanie tego towaru związane jest z czynnościami opodatkowanymi;
2) zwolnione lub nie podlegały opodatkowaniu - do obliczenia korekty przyjmuje się, że dalsze wykorzystanie tego towaru jest związane wyłącznie z czynnościami zwolnionymi lub niepodlegającymi opodatkowaniu.
Zasady dotyczące jednorazowych, 5-letnich i 10-letnich, korekt kwot podatku naliczonego odliczonego już na podstawie proporcji obliczonej z roku podatkowego poprzedzającego okres nabycia stosuje się odpowiednio, w przypadku gdy podatnik miał prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o całą kwotę podatku naliczonego od wykorzystywanego przez siebie towaru lub usługi i dokonał takiego obniżenia, albo nie miał takiego prawa, a następnie zmieniło się to prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego od tego towaru lub usługi. Korekty, takie jak przy dokonaniu sprzedaży, dokonuje się również, jeżeli towary i usługi nabyte do wytworzenia towaru, który na podstawie przepisów o podatku dochodowym jest zaliczany przez podatnika do środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych podlegających amortyzacji, zostały zbyte lub zmieniono ich przeznaczenie przed oddaniem tego towaru do użytkowania. ( art. 91 ust. 4-8 cyt. ustawy).
Ustawodawca w przepisach przejściowych w art. 163 ust. 2 cyt. ustawy przyjął dla potrzeb art. 91 cyt. ustawy inne okresy rozliczeniowe.Zgodnie z art. 163 ust. 2 cyt. ustawy korekta kwoty podatku naliczonego, o której mowa w art. 91, za rok 2004 dotyczy okresu od dnia 1 maja do końca roku podatkowego. Do obliczenia proporcji przyjmuje się obroty osiągnięte w tym okresie.
Obliczoną za ten okres proporcję stosuje się również przy wyliczeniu kwoty podatku naliczonego pod legającego odliczeniu zgodnie z art. 90 w trakcie 2005 r.

Pierwszy Urząd Skarbowy w Radomiu