Działając na podstawie art. 14b §2 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r.- Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 137, poz.926 z późniejszymi zmianami) Dyrektor I... - Interpretacja - PP-II-005/57/HC/04/AF

ShutterStock

Informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego z dnia 26.04.2005, sygn. PP-II-005/57/HC/04/AF, Izba Skarbowa w Opolu

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

Działając na podstawie art. 14b §2 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r.- Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 137, poz.926 z późniejszymi zmianami) Dyrektor Izby Skarbowej w Opolu zmienia treść informacji Naczelnika Urzędu Skarbowego w Krapkowicach z dnia 16 lutego 2004 r. nr PP4431/l/LCH/04, o zakresie stosowania prawa podatkowego udzielonej na wniosek Pana

Pismem z dnia 12.01.2004 r. Pan zwrócił się do organu podatkowego I instancji z pytaniem, w jaki sposób rozliczyć podatek od towarów i usług dotyczący zakupów materiałów budowlanych, przeznaczonych na budowę domu mieszkalnego, z którego część zostanie przeznaczona na działalność gospodarczą.Podatnik zajmuje się produkcją i handlem maszynami specjalnego przeznaczenia. W miesiącu marcu 2004 r. zamierza rozpocząć budowę domu mieszkalnego - jednorodzinnego. Około 20% całej powierzchni budynku przeznaczona zostanie na działalność gospodarczą.

Naczelnik Urzędu Skarbowego w Krapkowicach stanął na następującym stanowisku:

Zgodnie z art.19 ust.1,2,3 pkt 1 i 3a ustawy z dnia 8 stycznia 1993 r. o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym (Dz. U. Nr 11 poz. 50 ze zm.) podatnik nabywający towary i usługi, związane ze sprzedażą opodatkowaną ma prawo do obniżenia podatku należnego o kwotę podatku naliczonego określoną w fakturach stwierdzających to nabycie najwcześniej w rozliczeniu za miesiąc, w którym otrzymał fakturę lub nąjpóźniej w rozliczeniu za następny miesiąc.Podatnik poprzez odpowiednie zaewidencjonowanie a następnie poprzez wykazanie odpowiednich kwot w deklaracji VAT-7 deklaruje, czy dokonane przez niego zakupy związane są lub będą ze sprzedażą opodatkowaną.
Ze względu na fakt, iż jak podano w piśmie z dnia 12 stycznia 2004 r. niemożliwym jest wyodrębnienie wydatków związanych wyłącznie z częścią mieszkalną i z częścią przeznaczoną na działalność gospodarczą - odliczeniu podlegać będzie część podatku naliczanego wynikającego z faktur dokumentujących zakup usług oraz materiałów budowlanych obliczona ,jako procent wydatków przypadąjących na powierzchnię użytkową - w analizowanym przypadku 20% podatku naliczonego.
Zgodnie z powołanym wyżej przepisem art.19 ustawy o VAT odliczenie podatku naliczonego winno następować sukcesywnie tj. w miesiącu otrzymania faktury bądź w miesiącu następnym.

Dyrektor Izby Skarbowej w Opolu, po przeanalizowaniu przedmiotowej informacji oraz obowiązujących przepisów prawnych, stwierdza co następuje:

Zgodzić się wprawdzie należy ze stanowiskiem Naczelnika Urzędu Skarbowego w Krapkowicach, że na etapie prowadzenia inwestycji możliwe jest odliczenie podatku naliczonego proporcjonalnie wg orientacyjnie ustalonego stosunku powierzchni użytkowej do mieszkalnej. Jednocześnie, ze względu na fakt, iż tylko pewien procent wybudowanej powierzchni, zostanie przeznaczony na działalność gospodarczą, po zakończeniu inwestycji należy dokładnie obliczyć, jaki procent całości stanowi ta powierzchnia oraz jaki procent podatku naliczonego związany jest z wydatkami poniesionymi na budowę wspomnianej części, a następnie odpowiednio skorygować wielkość odliczonego podatku naliczonego.

Izba Skarbowa w Opolu