- Interpretacja - I USB III/436/27/2005/kk

shutterstock

Postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego z dnia 20.05.2005, sygn. I USB III/436/27/2005/kk, Pierwszy Urząd Skarbowy Łódź-Bałuty

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

    W dniu 24 lutego 2005r. wpłynął wniosek z dnia 18 lutego 2005r. w sprawie udzielenia pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania przepisów ustawy o podatku od towarów i usług. Pismem z dnia 12 maja 2005r. złożonym w dniu 13 maja 2005r. Pełnomocnik Spółki wniósł o udzielenie odpowiedzi w oparciu o przedstawione dokumenty i dane zawarte we wniosku. W dniu 19 maja 2005r. precyzując ww. wniosek Pełnomocnik Strony wyjaśnił, że przedmiotowy stan faktyczny dotyczy sprzedaży usług wykonywanych przez producenta a nie sprzedaży towarów, przy czym - zdaniem podatnika - usługi wymienione we wniosku są robotami budowlanymi.

    Stan faktyczny przedstawiony we wniosku z dnia 18 lutego 2005r.

    Z przedstawionego przez Pełnomocnika stanu faktycznego sprawy wynika, że: "klient mój jest producentem, m.in. drzwi i okien oraz trwałych zabudów wnęk lub przestrzeni wnękowych z materiałów drewnianych i drewnopodobnych, zamykanych drzwiami, montowanych według indywidualnych zamówień klientów, stosowanych w obiektach, o których mowa w poz. 20 załącznika Nr 1 do ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług oraz rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 28 stycznia 2005r., dodanego rozporządzeniem w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i uslug (Dz. U. Nr 17, poz. 150), czyli w: domach opieki społecznej, internatach, bursach szkolnych, domach studenckich, w budynkach mieszkalnych na terenie koszar, zakładów karnych i poprawczych, aresztów śledczych, oraz w obiektach budownictwa mieszkaniowego, o których mowa w art. 2 pkt 12 ustawy o podatku od towarów i usług, czyli w: budynkach mieszkalnych rodzinnych stałego zamieszkania, sklasyfikowanych w PKOB: 111 - Budynki mieszkalne jednorodzinne; 112 - Budynki o dwóch mieszkaniach i wielomieszkaniowe; ex 113 - Budynki zbiorowego zamieszkania.

    Klient mój jest również wykonawcą usługi montażu ww. okien, drzwi i trwałych zabudów wnęk lub przestrzeni wnękowych z materiałów drewnianych i drewnopodobnych, zamykanych drzwiami, montowanych według indywidualnych zamówień klientów, oraz zleceniodawcą wskazanej usługi na rzecz podmiotów nie będących producentami."

    Zdaniem Pełnomocnika - na gruncie wskazanej ustawy z dnia 11 marca 2004r. oraz rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 28 stycznia 2005r. zmieniającego rozporządzenie w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 17, poz. 150) - w przypadku montażu okien oraz drzwi przez producenta tych towarów w obiektach wymienionych w prezentowanym powyżej stanie faktycznym obowiązuje wykonawcę usługi i producenta stawka w wysokości 7% na usługi montażu okien i drzwi.

    Taka sama stawka obowiązuje producenta ww. wyrobów w przypadku zlecenia wykonania usługi usługodawcy nie będącemu producentem.

    Stanowisko tutejszego Organu:

    Zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1 ww. ustawy o podatku od towarów i usług opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlegają odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju.

    W myśl art. 7 ust. 1 ustawy przez dostawę towarów, o której mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się przniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel.

    Zgodnie z art. 8 ust. 1 ustawy przez świadczenie usług, o którym mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się każde świadczenie na rzecz osoby fizycznej, osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej niemającej osobowości prawnej, które nie stanowi dostawy towarów, w rozumieniu art. 7.

    Zgodnie z treścią obowiązujących przepisów prawa w zakresie podatku od towarów i usług zarówno towary, jak i usługi identyfikowane są przy pomocy klasyfikacji statystycznych wydanych na podstawie przepisów o statystyce publicznej (art. 2 pkt 6 i art. 8 ust. 3 ustawy).

    Kwestia opodatkowania czynności polegających na montażu okien i drzwi przez producentów tych towarów została uregulowana ww. rozporządzeniem Ministra Finansów z dnia 27 kwietnia 2004r., które zostało znowelizowane rozporządzeniem z dnia 28 stycznia 2005r. zmieniającym rozporządzenie w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług (Dz.U. Nr 17, poz. 150)), obowiązującym od dnia 15 lutego 2005r.

    Zgodnie z § 5 ust. 1 tego rozporządzenia stawkę podatku wymienioną w art. 41 ust. 1 ustawy obniża się do wysokości 7% dla towarów i usług wymienionych w załączniku nr 1 do rozporządzenia.

    W załączniku tym stanowiącym listę towarów i usług, dla których obniża się stawkę podatku do wysokości 7% dodano: (§ 1 pkt 7 lit. b ww. rozporządzenia z dnia 28 stycznia 2005r.)poz. 19 - montaż okien i drzwi przez producenta tych towarów, dokonywany w obiektach, o których mowa w poz. 20, oraz w obiektach budownictwa mieszkaniowego, o których mowa w art. 2 pkt 12 ustawy, poz. 20 - budowa, remonty i bieżąca konserwacja budynków zbiorowego zamieszkania (PKOB ex 1130):

    1. domy opieki społecznej, internaty i bursy szkolne, domy studenckie, domy dziecka, domy dla bezdomnych,
    2. budynki mieszkalne na terenie koszar, zakładów karnych i poprawczych, aresztów śledczych.

    Przez obiekty budownictwa mieszkaniowego - zgodnie z art. 2 pkt 12 ustawy - rozumie się budynki mieszkalne rodzinne stałego zamieszkania, sklasyfikowane w Polskiej Klasyfikacji Obiektów Budowlanych: 111 - Budynki mieszkalne jednorodzinne, 112 - Budynki o dwóch mieszkaniach i wielomieszkaniowe, ex 113 - Budynki zbiorowego zamieszkania - wyłącznie: budynki kościołów i innych związków wyznaniowych, klasztory, domy zakonne, plebanie, kurie, rezydencje biskupie oraz rezydencje Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej.

    W związku z powyższym, w przypadku wykonywania czynności w zakresie montażu okien i drzwi przez producenta tych towarów, podatnik ma prawo do stosowania stawki 7% pod warunkiem, że czynności montażu ww. stolarki dokonuje się w obiektach budownictwa mieszkaniowego oraz w budynkach zbiorowego zamieszkania wymienionych w powołanych wyżej przepisach.

    W przypadku korzystania z usług podwykonawców opodatkowanie powinno nastąpić także według stawki właściwej dla świadczonej czynności z uwzględnieniem obiektu, w którym roboty te są wykonywane, przy czym bez znaczenia pozostaje fakt korzystania z usług podwykonawców.

    Pierwszy Urząd Skarbowy Łódź-Bałuty