POSTANOWIENIE - Interpretacja - PP/443-128/49/05

ShutterStock

Postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego z dnia 21.12.2005, sygn. PP/443-128/49/05, Urząd Skarbowy w Starogardzie Gdańskim

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

POSTANOWIENIE

Na podstawie art.14a § 1 i § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 roku Ordynacja podatkowa (Dz.U.Nr 8 poz.60, tekst jednolity z 2005 roku) po rozpatrzeniu wniosku o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w sprawie zastosowania stawki podatku VAT na wykonywane przez podatnika usługi montażu ścian szklanych, stałej zabudowy wnęk, kabin prysznicowych, drzwi wewnętrznych, stwierdzam, że stanowisko przedstawione w tym wniosku jest nieprawidłowe w odniesieniu do opisanego stanu faktycznego.

U Z A S A D N I E N I E

W złożonym do tutejszego organu podatkowego wniosku Podatnik przedstawił następujący stan faktyczny:

Podatnik dokonuje zakupu szkła w taflach, które następnie jest hartowane, piaskowane, malowane i przygotowywane do montażu (wywiercenie otworów). Poprzez wymienione powyżej prace podatnik tworzy nowy wyrób. Następnie gotowy wyrób przeznaczony jest do zabudowy np. kabiny prysznicowej, ściany stałej ze szkła lub drzwi zewnętrznych, który montuje zarówno na rzecz osób fizycznych, osób prawnych lub jednostek nie mających osobowości prawnej. Urząd Statystyczny w Łodzi świadczone przez Podatnika usługi polegające na montażu wyrobów ze szkła (wcześniej zakupionego w taflach oraz hartowanego, piaskowanego, malowanego) sklasyfikował łącznie z wytworzonym wyrobem w zakresie grupowania PKWiU 26.1 "Szkło wyroby ze szkła".

W związku z powyższym Podatnik zwrócił się z pytaniem o wysokość stawki podatku VAT jaką winien zastosować na świadczone usługi dostawy i montażu szkła.

Zdaniem Podatnika stawka podatku na świadczone przez niego usługi będzie wynosić 7%.

Odnosząc się do przedstawionego we wniosku stanu faktycznego i własnego stanowiska w sprawie oraz w oparciu o przepisy prawa podatkowego tutejszy organ podatkowy stwierdza, co następuje:

Zgodnie z przepisem art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 roku o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.) opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlega m.in. odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju.

Jak wynika z art. 2 pkt 6 i art. 8 ust. 3 w/w ustawy- będące przedmiotem opodatkowania towary i usługi identyfikowane są na podstawie przepisów o statystyce publicznej, a konstrukcja wielu przepisów ustawy wskazuje, iż wszelkie preferencje w stawce podatku od towarów i usług uzależnione są od zaklasyfikowania danego towaru lub usługi do właściwego grupowania statystycznego, o wskazanym w ustawie symbolu PKWiU.

Podstawowa stawka podatku od towarów i usług dla dostawy towarów i świadczonych usług- poza wyjątkami wyszczególnionymi w w/w ustawie oraz rozporządzeniu Ministra Finansów z dnia 27 kwietnia 2004 roku w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 97, poz. 970 ze zm.) - zgodnie z przepisem art. 41 ust. 1 w/w ustawy wynosi 22 %.

Jednakże na podstawie art. 146 ust. 1 pkt 2 w/w ustawy w okresie od dnia przystąpienia Rzeczpospolitej Polskiej do Unii Europejskiej do dnia 31 grudnia 2007 roku stosuje się stawkę podatku w wysokości 7 % w odniesieniu do robót budowlano-montażowych oraz remontów i robót konserwacyjnych związanych z budownictwem mieszkaniowym i infrastrukturą towarzyszącą.

Przez roboty związane z budownictwem mieszkaniowym i infrastrukturą towarzyszącą, o których mowa w ust. 1 pkt 2 lit. a) rozumie się roboty budowlane dotyczące inwestycji w zakresie obiektów budownictwa mieszkaniowego i infrastruktury towarzyszącej oraz remontów obiektów budownictwa mieszkaniowego (art. 146 ust. 2 w/w ustawy).

Zatem dla rozstrzygnięcia, jaka stawka podatku od towarów i usług jest właściwa dla czynności wykonywanych przez Podatnika istotne jest ustalenie, czy w danym przypadku mamy do czynienia z dostawą materiałów budowlanych opodatkowanych 22 % stawką podatku od towarów i usług, czy też z usługą budowlano-montażową lub remontową w budynku mieszkalnym, opodatkowaną obniżoną 7 % stawką tego podatku. O tym czy materiał może wchodzić do wartości usługi, czy też mamy do czynienia z wykonywaniem usług i dostawą towaru, decyduje rodzaj czynności i etap na jakim jest ta czynność wykonywana, z czym związana jest określona klasyfikacja statystyczna. Pamiętać należy również o tym, że podobnie jak to było w przepisach obowiązujących przed 1 maja 2004 r. także obecnie, każdy podatnik obowiązany jest do prawidłowego określenia przedmiotu opodatkowania, co wiąże się z prawidłowym zdefiniowaniem czynności (również w zakresie klasyfikacji) oraz prawidłowego jej opodatkowania.

Wskazać należy jednak, iż zgodnie z Zasadami Metodycznymi tworzenia grupowań statystycznych Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i Usług (pkt 5.3.4)- Roboty instalacyjne i montażowe wykonywane na miejscu przeznaczenia są klasyfikowane w odpowiednich grupowaniach podkategorii wyodrębnionych w tym celu w ramach klas obejmujących instalowane (montowane) wyroby z następującymi zastrzeżeniami:

  • roboty instalacyjne wykonywane przez producenta wyrobu siłami własnymi są klasyfikowane łącznie z wyrobem w tym samym grupowaniu,
  • gdy w określonej klasie nie została wyodrębniona odpowiednia podkategoria dla robót instalacyjnych i montażowych, to czynności te klasyfikuje się w grupowaniu obejmującym dany wyrób,
  • budowlane roboty instalacyjne i montażowe klasyfikuje się w dziale 45,
  • roboty instalacyjne wykonywane przez sprzedawcę detalicznego, jako usługa związana ze sprzedażą określonego wyrobu klasyfikowane są tak jak handel detaliczny w odpowiednim grupowaniu działu 52.

Z przedstawionego stanu prawnego wynika zatem, iż stawka podatku VAT dla montowanych w budynkach mieszkalnych wyrobów uzależniona jest od tego, kto dokonuje montażu. Przesądza to bowiem, czy w rozpatrywanym przypadku mamy do czynienia z dostawą towaru, czy usługą budowlaną. Producent, czy sprzedawca detaliczny dokonuje przede wszystkim w pierwszej kolejności dostawy towaru, a dopiero w dalszej kolejności świadczy usługę budowlaną jego montażu.

Jak wynika z przedstawionego stanu faktycznego, Podatnik jest producentem wytworzonego przez siebie wyrobu, który został sklasyfikowany przez urząd statystyczny w grupie PKWiU 26.1 i jednocześnie świadczy usługi montażu zakupionego u niego wyrobu.

W związku z powyższym jeżeli zatem Podatnik sprzedaje wyprodukowany przez siebie wyrób, a w cenie jego dostawy zawarta jest również usługa montażu przez Podatnika, to całość transakcji powinna być opodatkowana 22 % stawką podatku od towarów i usług, właściwą dla dostawy tego towarów.

Natomiast w przypadku, gdy usługa montażu wyrobu jest dodatkowym elementem ceny- to Podatnik w wystawionej fakturze VAT może odrębnie wykazać obrót z tytułu sprzedaży (dostawy) wyrobu- opodatkowany 22 % stawką podatku VAT i odrębnie obrót za wykonaną usługę jego montażu- opodatkowany przy spełnieniu warunków określonych w ustawie 7 % stawką podatku VAT na podstawie art. 146 ust. 1 pkt 2 w/w ustawy (dotyczy wyłącznie usług związanych z budownictwem mieszkaniowym).

Powyższa zasada opodatkowania nie będzie miała zastosowania do dostawy przez Podatnika drzwi wewnętrznych wraz z ich montażem u klienta. Jeżeli Podatnik dokona wyłącznie dostawy drzwi to zastosuje stawkę podatku VAT właściwą dla tego towaru, tj. w wysokości 22%. Natomiast jeżeli Podatnik dokona montażu drzwi to zgodnie z załącznikiem nr 1 poz.19 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 27 kwietnia 2004 roku w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług - Montaż okien i drzwi przez producenta tych towarów, dokonywany w obiektach, o których mowa w poz. 20, oraz w obiektach budownictwa mieszkaniowego, o których mowa w art. 2 pkt 12 ustawy- wartość materiałów będzie wchodzi w skład ceny usługi i całość - zarówno materiał jak i robocizna, będzie podlegać opodatkowaniu preferencyjną 7 % stawką VAT.

Urząd Skarbowy w Starogardzie Gdańskim