P O S T A N O W I E N I E - Interpretacja - 1471/NTR1/443-135/05/LS

Shutterstock

Postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego z dnia 03.06.2005, sygn. 1471/NTR1/443-135/05/LS, Pierwszy Mazowiecki Urząd Skarbowy w Warszawie

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

P O S T A N O W I E N I E


Na podstawie art. 14a § 4 w zw. z § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. - Ordynacja podatkowa (t.j. Dz.U. z 2005r. Nr 8, poz. 60), po rozpatrzeniu wniosku Sp. z o.o. z dnia 2.03.2005 r. o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego, Naczelnik Pierwszego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego w Warszawie #8722; biorąc pod uwagę przedstawiony stan faktyczny oraz stan prawny


postanawia:


uznać stanowisko Strony za nieprawidłowe.


U z a s a d n i e n i e


Zdaniem Strony obowiązek podatkowy w eksporcie towarów powstaje w dniu, gdy towar opuszcza granice Rzeczpospolitej Polskiej, co potwierdza odręczna notatka celnika o wystąpieniu towaru za granicę w danym dniu. W rezultacie jeżeli przed złożeniem deklaracji podatkowej (VAT-7) za miesiąc, w którym towar opuścił granicę Rzeczpospolitej Polskiej, lub za miesiąc następny podatnik otrzyma dokument potwierdzający wywóz towaru poza terytorium Wspólnoty, rozpatrywanym przypadku SAD z okrągłą pieczęcią "Polska - Eksport", ma prawo do wykazania tej sprzedaży ze stawką 0% w jednym z w/w miesięcy stosownie do art. 41 ust. 6 i 7 ustawy.

Zgodnie z art. 2 pkt 8 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług (Dz.U. Nr 54, poz. 535 ze zm.) przez eksport towarów rozumie się potwierdzony przez urząd celny wyjścia wywóz towarów z terytorium kraju poza terytorium Wspólnoty w wykonaniu czynności określonych w art. 7 ust. 1 pkt 1-14, jeżeli wywóz dokonywany jest przez:
a) dostawcę lub w jego imieniu lub
b) nabywcę mającego siedzibę poza terytorium kraju, lub w jego imieniu.

W myśl art. 19 ust. 6 w/w ustawy w eksporcie towarów obowiązek podatkowy powstaje z chwilą potwierdzenia przez urząd celny wyjścia wywozu towaru poza terytorium Wspólnoty. W eksporcie towarów stawkę podatku 0% stosuje się pod warunkiem określonym w art. 41 ust. 6 ustawy, tj. otrzymania przez podatnika przed dniem złożenia deklaracji podatkowej za dany miesiąc dokumentu potwierdzającego wywóz towarów poza terytorium Wspólnoty. Jeżeli nie zostanie on spełniony, podatnik na podstawie ust. 7 tego artykułu nie wykazuje tej dostawy za dany okres rozliczeniowy, lecz w okresie następnym, stosując stawkę podatku 0%, pod warunkiem otrzymania w/w dokumentu przed złożeniem deklaracji podatkowej za ten okres. W razie nie otrzymania w w/w terminie dokumentu celnego potwierdzającego wywóz, do sprzedaży ma zastosowanie stawka właściwa dla dostawy towaru na terytorium kraju.

W ocenie Naczelnika tut. Urzędu Skarbowego z powyższych unormowań jednoznacznie wynika, iż ustawodawca uzależnił powstanie obowiązku podatkowego w eksporcie towarów od potwierdzenia przez urząd celny wyjścia faktu wywozu towaru poza terytorium Wspólnoty a nie od daty faktycznego przekroczenia/opuszczenia granic RP. Przemawia za tym literalne brzmienie wspomnianego art. 19 ust. 6 ustawy.

Naczelnik Urzędu Skarbowego zauważa ponadto, iż sposób potwierdzenia wywozu ostatecznego określają przepisy art. 792 i 793 Rozporządzenia Komisji (EWG) nr 2454 z dnia 2 lipca 1993 r. ustanawiające przepisy w celu wykonania rozporządzenia Rady (EWG) nr 2913/92 ustanawiającego Wspólnotowy Kodeks Celny. Zgodnie z w/w przepisami dokumentem potwierdzającym eksport towarów stosowanym w przypadku wywozu towarów z terytorium Wspólnoty Europejskiej na terytorium państwa trzeciego, tj. nie będącego państwem członkowskim, jest Jednolity Dokument Administracyjny SAD - karta 3. Fakt wywozu towaru urząd celny wyjścia potwierdza na odwrotnej stronie egzemplarza SAD 3 i zwraca go do urzędu celnego, w którym zgłoszono procedurę wywozu. W/w potwierdzenie przyjmuje formę pieczęci urzędu z datą i podpisem funkcjonariusza celnego.

W związku z powyższym należy stwierdzić, iż w opisanym stanie faktycznym obowiązek podatkowy powstaje z chwilą potwierdzenia przez urząd celny wyjścia wywozu towaru poza terytorium Wspólnoty, tj. z datą pieczęci "Polska -Eksport".Ponadto Naczelnik Urzędu Skarbowego informuje, iż z dniem 1.06.2005 w związku z nowelizacją ustawy o podatku od towarów i usług dokonaną ustawą z dnia 21 kwietnia 2005r. o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz o zmianie niektórych innych ustaw (Dz. U. Nr 90, poz. 756), art. 19 ust. 6 ustawy otrzymał nowe brzmienie, zgodnie z którym w eksporcie towarów obowiązek podatkowy powstaje z chwilą potwierdzenia przez urząd celny określony w przepisach celnych wywozu towaru poza terytorium Wspólnoty.

Mając powyższe na uwadze postanowiono jak na wstępie.

Niniejsze postanowienie dotyczy wyłącznie stanu faktycznego przedstawionego wniosku oraz obowiązującego w tym stanie faktycznym stanu prawnego.

P o u c z e n i e

Niniejsza interpretacja nie jest wiążąca dla Strony i jest wiążąca dla organów podatkowych oraz organów kontroli skarbowej właściwych dla Strony #8722; do czasu jej zmiany lub uchylenia (art. 14b § 1 i 2 ustawy-Ordynacja podatkowa).

Na niniejsze postanowienie służy Stronie zażalenie do Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie, za pośrednictwem Naczelnika tut. Urzędu Skarbowego (art. 14a § 4 ustawy-Ordynacja podatkowa), w terminie 7 dni od dnia jego otrzymania.

Pierwszy Mazowiecki Urząd Skarbowy w Warszawie