P O S T A N O W I E N I E - Interpretacja - 1471/NTR2/443-8b/05/MJ

ShutterStock

Postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego z dnia 05.04.2005, sygn. 1471/NTR2/443-8b/05/MJ, Pierwszy Mazowiecki Urząd Skarbowy w Warszawie

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

P O S T A N O W I E N I E


Naczelnik Urzędu Skarbowego w Warszawie #8722; biorąc pod uwagę przedstawiony stan faktyczny oraz stan prawny


postanawia:


- uznać stanowisko Strony za nieprawidłowe .


U z a s a d n i e n i e


Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, że Strona w ramach prowadzonej działalności świadczy usługi "assistance" polegające na obsłudze administracyjnej likwidacji szkody, obsłudze telecentrum dla agentów ubezpieczeniowych i klientów firm ubezpieczeniowych, udzielaniu informacji dotyczących ogólnych warunków ubezpieczenia, postępowania w przypadkach zaistnienia szkody, statusie polisy będącej w posiadaniu klienta. Odbiorcami wspomnianych usług są towarzystwa ubezpieczeniowe oraz podmioty nie będące firmami ubezpieczeniowymi, przede wszystkim podmioty krajowe, ale również podmioty mające siedzibę poza granicami terytorium Polski.

Na podstawie art. 86 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.) w zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi, o którym mowa w art. 15, przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, z zastrzeżeniem art. 114, art. 119 ust. 4, art. 120 ust. 17 i 19 oraz art. 124. Na zasadzie wyjątku od w/w zasady prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego przysługuje w myśl ust. 8 pkt 1 ustawy podatnikom również, jeżeli importowane lub nabyte towary i usługi dotyczą dostawy towarów lub świadczenia usług przez podatnika poza terytorium kraju, jeżeli kwoty te mogłyby być odliczone, gdyby czynności te były wykonywane na terytorium kraju, a podatnik posiada dokumenty, z których wynika związek odliczonego podatku z tymi czynnościami. Cytowany przepis uzależnia prawo do obniżenia podatku należnego od łącznego ziszczenia się następujących przesłanek:dostawa towarów lub świadczenie usług przez podatnika nastąpiło poza terytorium kraju,kwoty podatku naliczonego mogłyby być odliczone, gdyby czynności te były wykonywane na terytorium kraju,podatnik posiada dokumenty, z których wynika związek odliczonego podatku z w/w czynnościami.
Po pierwsze podkreślić zatem należy, że w przeciwieństwie do art. 86 ust. 9 ustawy omawiany przepis nie wiąże prawa do odliczenia z miejscem faktycznego wykonania czynności (dostawy towarów lub świadczenia usługi). Istotne w jego świetle jedynie jest, aby dostawa towarów lub świadczenie usług miała miejsce poza krajem w rozumieniu przepisów o miejscu świadczenia (vide art. 22 i 27 ustawy).
Po drugie, także odmiennie niż art. 86 ust. 9 ustawy, uzależnia prawo do odliczenia od tego, czy w sytuacji gdyby przedmiotowa dostawa towarów lub świadczenie usługi wystąpiło na terytorium kraju, podatnikowi przysługiwałoby prawo do obniżenia podatku należnego o związany z nimi podatek naliczony stosownie do art. 86 ust. 1 ustawy.W tym stanie rzeczy, mając na uwadze załączoną do wniosku opinię klasyfikacyjną Urzędu Statystycznego w Łodzi, z której wynika, iż przedmiotowe usługi świadczone przez Stronę zaliczają się do "usług pomocniczych związanych z ubezpieczeniami i funduszami emerytalno-rentownymi (bez obowiązkowych ubezpieczeń społecznych), pozostałych" (PKWiU 67.20.10-00.90), a zatem zwolnionych od podatku od towarów i usług na podstawie art. 43 ust. 1 w związku z pozycją 3 załącznika nr 4 do ustawy o podatku od towarów i usług, stwierdzić należy, iż bez względu na miejsce ich faktycznego wykonywania, Stronie nie przysługuje prawo do odliczenia związanego z nimi podatku naliczonego na podstawie art. 86 ust. 8 pkt 1 ustawy.

Za uznaniem stanowiska Strony za nieprawidłowe przemawia również w ocenie Naczelnika tut. Urzędu Skarbowego systematyka ustawy, tj. fakt, iż przepis art. 86 ust. 8 pkt 1 i zakwestionowana na jego podstawie norma prawna poprzedza art. 86 ust. 9 ustawy.

Pierwszy Mazowiecki Urząd Skarbowy w Warszawie