POSTANOWIENIE - Interpretacja - PP/443-6/05/C

ShutterStock

Postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego z dnia 20.04.2005, sygn. PP/443-6/05/C, Urząd Skarbowy w Bochni

Temat interpretacji

Pytanie podatnika


POSTANOWIENIE

Naczelnik Urzędu Skarbowego w Bochni działając na podstawie art. 14 a § 1, § 3 oraz § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r.Ordynacja podatkowa (jednolity tekst Dz. U. z 2005 r. Nr. 8, poz. 60) po rozpatrzeniu wniosku o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w zakresie podatku od towarów i usług, zawartego w piśmie z dnia 21.01.2005 r.
1) ocenia jako prawidłowe stanowisko pytającego, iż jeżeli Pani J, będąca podatnikiem zarejestrowanym jako podatnik VAT, zaprzestanie wykonywania czynności podlegających opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, jest zobowiązana zgłosić zaprzestanie działalności naczelnikowi urzędu skarbowego na formularzu VAT-Z, które stanowi podstawę do wykreślenia tego podatnika z rejestru jako podatnika VAT.
2) ocenia jako prawidłowe stanowisko pytającego, iż spółka jawna, która zamierza przed dniem rozpoczęcia wykonywania czynności podlegających opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług zawiadomić naczelnika urzędu skarbowego o rezygnacji ze zwolnienia od tego podatku, zobowiązana jest również przed dniem wykonania pierwszej czynności podlegającej opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług złożyć naczelnikowi urzędu skarbowego zgłoszenie rejestracyjne na formularzu VAT-R, celem uzyskania statusu "podatnika VAT czynnego".


UZASADNIENIE

Na podstawie art. 14a § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (jednolity tekst Dz. U. z 2005 r. Nr. 8, poz. 60) naczelnik urzędu skarbowego na pisemny wniosek podatnika, płatnika lub inkasenta ma obowiązek udzielić pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w ich indywidualnych sprawach, w których nie toczy się postępowanie podatkowe lub kontrola podatkowa albo postępowanie przed sądem administracyjnym. Jak wynika z art. 14a § 3 i 4 tejże ustawy, następująca w formie postanowienia interpretacja naczelnika urzędu skarbowego zawiera ocenę prawną stanowiska pytającego z przytoczeniem przepisów prawa.
W złożonym wniosku o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego, zawartym w piśmie wnioskodawcy: Pani J i Pan M, będący małżeństwem, przedstawiają, iż zamierzają zawrzeć między sobą umowę spółki jawnej. Do spółki tej małżonkowie wniosą wkład w postaci przedsiębiorstwa, w skład którego wchodzące przedmioty majątkowe są objęte wspólnością ustawową.. Przedsiębiorstwo to obecnie jest związane z wykonywaniem czynności podlegających opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług przez Panią Jadwigę Nalepka, której przysługuje status zarejestrowanego podatnika VAT czynnego, a wkład w tej postaci na pokrycie udziału w spółce jawnej, obejmie wszystkie składniki rzeczowe majątku związanego z prowadzonym przez osobę fizyczną przedsiębiorstwem. W następstwie wniesienia tego przedsiębiorstwa w formie wkładu do spółki jawnej Pani J zaprzestanie wykonywać czynności podlegające opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług. Spółka jawna (do której zostanie wniesiony przedmiotowy wkład) przed dniem rozpoczęcia wykonywania czynności podlegających opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług zrezygnuje ze zwolnienia od podatku na podstawie art. 113 ust. 4 w związku z ust. 9 ustawy z dnia ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr. 54, poz. 535) i złoży naczelnikowi urzędu skarbowego zgłoszenie rejestracyjne, o którym mowa w art. 96 ust. 1 tejże ustawy, celem rejestracji tego podmiotu jako podatnika VAT czynnego.
Na tle tak przedstawionego stanu faktycznego wnioskodawcy stawiają następujące pytania z zakresu podatku od towarów i usług:
1) Jaki jest właściwy wzór formularza, za pomocą którego Pani J, będąca podatnikiem zarejestrowanym jako podatnik VAT, jest zobowiązana zawiadomić naczelnika urzędu skarbowego o zaprzestaniu wykonywania czynności podlegających opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług ?.
2) Jaki jest właściwy wzór formularza za pomocą którego spółka jawna (która zamierza przed dniem rozpoczęcia wykonywania czynności podlegających opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług zawiadomić naczelnika urzędu skarbowego o rezygnacji ze zwolnienia od tego podatku) składa naczelnikowi urzędu skarbowego zgłoszenie rejestracyjne przed dniem wykonania pierwszej czynności podlegającej opodatkowaniu podatkiem od towarów, celem uzyskania statusu "podatnika VAT czynnego" ? Zdaniem wnioskodawców:
1) Właściwym wzorem formularza za pomocą którego Pani J, będącą podatnikiem zarejestrowanym jako podatnik VAT, zgłosi zaprzestanie wykonywania czynności podlegających opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, jest formularz VAT-Z.
2) Właściwym wzorem formularza za pomocą którego spółka jawna (która zamierza przed dniem rozpoczęcia wykonywania czynności podlegających opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług zawiadomić naczelnika urzędu skarbowego o rezygnacji ze zwolnienia od tego podatku) składa naczelnikowi urzędu skarbowego zgłoszenie rejestracyjne przed dniem wykonania pierwszej czynności podlegającej opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, celem uzyskania statusu "podatnika VAT czynnego", jest formularz VAT-R.

Naczelnik Urzędu Skarbowego w Bochni ocenił jako prawidłowe powyższe stanowiska wnioskodawcy, zważając co następuje:
Zgodnie z art. 96 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr. 54, poz. 535 ze zm.) podatnicy, o których mowa w art. 15, jeżeli nie są zwolnieni od podatku na podstawie art. 113 ust. 1 i 9 lub nie wykonują wyłącznie czynności zwolnionych od podatku na podstawie art. 43 ust. 1 i art. 82 ust. 3 tejże ustawy, są obowiązani przed dniem wykonania pierwszej czynności określonej w art. 5 ustawy o VAT (przepis art. 5 określa jakie czynności podlegają opodatkowaniu podatkiem od towarów), złożyć naczelnikowi urzędu skarbowego zgłoszenie rejestracyjne.
W myśl art. 96 ust. 4 ustawy o VAT w tym przypadku naczelnik urzędu skarbowego rejestruje podatnika i potwierdza j ego zgłoszenie jako "podatnika VAT czynnego".
Zgodnie z art. 96 ust. 6 jeżeli podatnik zarejestrowany jako podatnik VAT zaprzestał wykonywania czynności podlegających opodatkowaniu Jest on obowiązany zgłosić zaprzestanie działalności naczelnikowi urzędu skarbowego; zgłoszenie to stanowi dla naczelnika urzędu skarbowego podstawę do wykreślenia podatnika z rejestru jako podatnika VAT.
Jak wynika z załącznika Nr 1 oraz załącznika Nr 4 do rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 5 kwietnia 2004 r. w sprawie wzorów dokumentów związanych z rejestracją podatników w zakresie podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr. 55, poz .539) wydanego na podstawie delegacji zawartej w art. 98 ust. 1 pkt. 2 ustawy o VAT, formularz wzoru zgłoszenia rejestracyjnego w zakresie podatku od towarów i usług został określony jako VAT-R, zaś formularz wzoru zgłoszenia o zaprzestaniu wykonywania czynności podlegających opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług został określony jako VAT-Z.
Powyższa interpretacja:
- dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego mającego do niego zastosowanie w dacie udzielania niniejszej interpretacji, traci swoją moc z chwilą zmiany przepisów dotyczących przedstawionego stanu faktycznego;
- nie jest wiążąca dla podatnika, wiąże natomiast właściwe dla wnioskodawcy organy podatkowe i organy kontroli skarbowej.

Urząd Skarbowy w Bochni