Działając na podstawie art. 14a § 1 i § 4 ustawy z dnia 29.08.1997 r. Ordynacja podatkowa (j. t. Dz. U. z 2005 r. nr 8, poz. 60 ze zm.), art. 5 ust. ... - Interpretacja - PUS.II/443/166/2005/ZK

shutterstock

Postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego z dnia 16.12.2005, sygn. PUS.II/443/166/2005/ZK, Podkarpacki Urząd Skarbowy

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

Działając na podstawie art. 14a § 1 i § 4 ustawy z dnia 29.08.1997 r. Ordynacja podatkowa (j. t. Dz. U. z 2005 r. nr 8, poz. 60 ze zm.), art. 5 ust. 1 pkt 1 i art. 8 ust. 1 ustawy z dnia 11.03.2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.), po rozpatrzeniu wniosku Jednostki z dnia 04.10.2005r. (data wpływu 07.10.2005 r.) znak 1196/05 w sprawie udzielenia pisemnej interpretacji o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego w podatku od towarów i usług, Naczelnik Podkarpackiego Urzędu Skarbowego w Rzeszowie postanawia uznać, że w przedstawionym przez Podatnika stanie faktycznym stanowisko zawarte we wniosku odnośnie sposobu opodatkowania wypłaconych premii pieniężnych jest prawidłowe.

Wnioskiem z dnia 04.10.2005 r. Jednostka zwróciła się w sprawie udzielenie pisemnej informacji o zakresie stosowania przepisów ustawy z 11.03.2004 r. o podatku od towarów i usług wskazując, iż posiada zawartą umowę handlową z siecią supermarketów. Z tytułu współpracy na zakończenie każdego miesiąca zamawiającemu towar (sieci supermarketów) będzie należeć się premia pieniężna w wysokości 5% miesięcznego obrotu. W związku z tym Podatnik sformułował pytanie: czy zamawiający (sieć supermarketów) ma potraktować to jako usługę wystawiając fakturę VAT z 22% podatkiem VAT? Podatnik wyraził stanowisko, iż premię pieniężną winno się potraktować jako wynagrodzenie za świadczenie usług ponieważ nie jest ono związane z konkretną dostawą, ale dotyczy całego obrotu miesięcznego, w związku z tym nabywca winien wystawić fakturę VAT na usługę opodatkowując ją 22% podatkiem VAT.

Mając powyższe na uwadze Naczelnik Podkarpackiego Urzędu Skarbowego w Rzeszowie udziela informacji o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego jn:

Skutki podatkowe dotyczące wypłacania premii pieniężnych nabywcom uzależnione są od wielu czynników w tym między innymi od ustalenia za co faktycznie premie pieniężne zostały wypłacone tzn. czy dotyczą one konkretnych dostaw, czy też odnoszą się do wszystkich dostaw w określonym czasie. W przypadku gdy podatnicy kształtują wzajemne relacje w ten sposób, iż premie pieniężne wypłacane są z tytułu dokonywania przez nabywcę nabyć określonej wartości czy ilości towarów i premie te nie są związane z żadną konkretną dostawą (w przedmiotowej sprawie premia dotyczy całego obrotu miesięcznego) wówczas w ocenie tut. organu podatkowego należy uznać, iż wypłacona premia pieniężna związana jest z określonym zachowaniem nabywcy, a zatem ze świadczeniem usług, o których mowa w powołanym art. 8 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług, przez nabywcę otrzymującego taką premię, które to usługi podlegają opodatkowaniu na ogólnych zasadach.

Tut. organ podatkowy stwierdza ponadto, iż jako kwota należna z tytułu sprzedaży (świadczenia usług) kwota tak rozumianej premii stanowi u nabywcy obrót opodatkowany, natomiast u dostawcy towarów wystąpi w związku z tym podatek naliczony podlegający, przy zachowaniu przewidzianych w przepisach ustawy o podatku od towarów i usług warunków, odliczeniu.

W przedstawionym zatem stanie faktycznym w ocenie tut. organu podatkowego stanowisko Podatnika jest zasadne.

Podkarpacki Urząd Skarbowy