Działając na podstawie art. 14a § 1 oraz § 4 ustawy z dnia 29.08.1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. z 2005 r. Dz. U. Nr 8, poz. 60 ze zm.), art. 86 u... - Interpretacja - PUS.II 443/138/05/MR

ShutterStock

Postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego z dnia 16.11.2005, sygn. PUS.II 443/138/05/MR, Podkarpacki Urząd Skarbowy

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

Działając na podstawie art. 14a § 1 oraz § 4 ustawy z dnia 29.08.1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. z 2005 r. Dz. U. Nr 8, poz. 60 ze zm.), art. 86 ust. 3 i ust. 4 pkt 5, art. 88 ust. 1 pkt 3 ustawy z dnia 11.03.2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.), w odpowiedzi na wniosek Podatnika z dnia 23.08.2005 r. (z datą wpływu 25.08.2005 r.), uzupełniony pismem z dnia 19.09.2005 r. dotyczący udzielenia informacji o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego, w kwestii dotyczącej cyt. "prawa do odliczenia naliczonego podatku VAT z faktur VAT potwierdzających zakup paliwa" do samochodu, o którym mowa w pkt 3 opisanego stanu faktycznego, Naczelnik Podkarpackiego Urzędu Skarbowego w Rzeszowie postanawia uznać stanowisko Podatnika zawarte w przedmiotowej sprawie za nieprawidłowe.

Pismem z dnia 23.08.2005 r. (z datą wpływu 25.08.2005 r.), uzupełnionym pismem z dnia 19.09.2005 r., Podatnik prowadzący działalność zwrócił się do Naczelnika Podkarpackiego Urzędu Skarbowego w Rzeszowie z prośbą dotyczącą interpretacji przepisów prawa podatkowego w zakresie podatku od towarów i usług. Z przedstawionego w zapytaniu stanu faktycznego wynika, iż Podatnik prowadzi działalność gospodarczą, wykorzystując do jej prowadzenia, m. in., samochód marki Volkswagen LT - 35 - samochód specjalny. Wątpliwości Podatnika dotyczą kwestii, prawa do odliczenia naliczonego podatku VAT z faktur potwierdzających zakup paliwa do ww. samochodu. Zdaniem Podatnika przysługuje Mu prawo do odliczenia naliczonego podatku naliczonego z faktur VAT dokumentujących zakup tegoż paliwa, z uwagi na fakt, iż jest to pojazd specjalny, - przeznaczenie: inny - stanowiący cyt. "laboratorium kablowe z zamontowaną aparaturą pomiarową", pomimo braku w dowodzie rejestracyjnym zapisu o przeznaczeniu wymienionym w załączniku nr 9 do ustawy o podatku od towarów i usług.

Biorąc pod uwagę przedstawiony powyżej stan faktyczny, Naczelnik Podkarpackiego Urzędu Skarbowego w Rzeszowie, informuje:
Zgodnie z zapisem art. 88 ust. 1 pkt 3 wzmiankowanej na wstępie ustawy o podatku od towarów i usług, - zwanej dalej ustawą, obniżenia kwoty lub zwrotu różnicy podatku należnego nie stosuje się do nabywanych przez podatnika paliw silnikowych, oleju napędowego oraz gazu, wykorzystywanych do napędu samochodów osobowych, o których mowa w art. 86 ust. 3. Przepis art. 86 ust. 3 dotyczy samochodów osobowych oraz innych pojazdów samochodowych o dopuszczalnej masie całkowitej nie przekraczającej 3,5 tony. Równocześnie, zgodnie z art. 86 ust. 4 pkt 5 ustawy przepis ust. 3 nie dotyczy pojazdów samochodowych będących pojazdami specjalnymi w rozumieniu przepisów prawa o ruchu drogowym o przeznaczeniach wymienionych w załączniku nr 9 do ustawy. Zauważyć należy, iż z dowodu rejestracyjnego wystawionego dla ww. pojazdu (z zapisu w rubryce: "Rodzaj pojazdu i przeznaczenie") wynika, iż jest to samochód specjalny - inny. Z pisma przesłanego w dniu 19.09.2005 r. wynika ponadto, iż jest to pojazd użytkowany jako laboratorium kablowe. Biorąc pod uwagę powyższe stwierdzić należy, iż w załączniku nr 9, zawierającym wykaz przeznaczeń pojazdów specjalnych, o których mowa w art. 86 ust. 4 pkt 5 ustawy pojęcie cyt. "pojazd specjalny" - inny, nie występuje. Oznacza to, iż Podatnikowi nie przysługuje prawo do odliczenia podatku naliczonego z faktur potwierdzających zakup paliwa do ww. samochodu. A zatem twierdzenie Podatnika, iż posiada On prawo do odliczenia podatku zawartego w fakturach dokumentujących zakup paliwa do przedmiotowego pojazdu jest pozbawione podstawy prawnej. Powyższe stanowiło więc podstawę do uznania stanowiska Podatnika zajętego w ww. stanie faktycznym za prawidłowe. Jednocześnie Naczelnik Podkarpackiego Urzędu Skarbowego w Rzeszowie zauważa, iż zgodnie z przepisem art. 86 ust. 5 w związku z ust. 4 ustawy Podatnik ma możliwość otrzymania na podstawie dodatkowego badania technicznego zaświadczenia, że używany przez Niego pojazd spełnia warunki, o których mowa w art. 86 ust. 4 pkt 1 - 4 ustawy. Uzyskanie takiego zaświadczenia będzie stanowiło podstawę do dokonywania odliczenia podatku naliczonego zapłaconego przez nabywcę paliwa, oleju napędowego, gazu zakupionego do napędu przedmiotowego samochodu. Mając na uwadze powyższe, Naczelnik Podkarpackiego Urzędu Skarbowego w Rzeszowie, postanowił jak w rozstrzygnięciu.

Interpretacja dotyczy stanu prawnego na dzień złożenia wniosku przez Podatnika, tj. 25.08.2005 r. i traci swoją ważność z dniem zmiany przepisów. Interpretacja powyższa nie jest wiążąca dla podatnika, płatnika lub inkasenta, wiąże natomiast właściwe organy podatkowe i organy kontroli skarbowej - do czasu jej zmiany lub uchylenia. Na niniejsze postanowienie zgodnie z art. 236 § 1 Ordynacji podatkowej służy zażalenie do Dyrektora Izby Skarbowej w Rzeszowie, ul. Geodetów 1. Zażalenie należy zgodnie z art. 236 § 2 pkt 1 Ordynacji podatkowej wnieść w terminie 7 dni od daty doręczenia niniejszego postanowienia za pośrednictwem organu, który je wydał. Zażalenie winno zawierać zgodnie z art. 222 w związku z art. 239 Ordynacji podatkowej zarzuty, określać istotę i zakres żądania będącego przedmiotem żądania będącego przedmiotem zażalenia oraz wskazywać dowody uzasadniające to żądanie.

Podkarpacki Urząd Skarbowy