Zgodnie z art.. 43 ust. 1 pkt.1 ustawy o VAT, zwalnia się od podatku usługi wymienione w załączniku nr 4 do ustawy. Natomiast zgodnie z poz. 11 wymie... - Interpretacja - 1433/NG/GV/443-173/2005/RW

ShutterStock

Postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego z dnia 27.07.2005, sygn. 1433/NG/GV/443-173/2005/RW, Urząd Skarbowy Warszawa-Mokotów

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

Zgodnie z art.. 43 ust. 1 pkt.1 ustawy o VAT, zwalnia się od podatku usługi wymienione w załączniku nr 4 do ustawy. Natomiast zgodnie z poz. 11 wymienionego załącznika usługi sklasyfikowane w grupowaniu ex 92 podlegają zwolnieniu od podatku. Usługi świadczone przez podatnika sklasyfikowane zostały w grupowaniu 92.71.10-00.00. Jednakże zwolnienie dotyczy wyłącznie usług związanych ze sportem świadczonych przez podmioty, które nie mają jako celu systematycznego dążenia do osiągania zysków, zaś wszelkie zyski, które mimo wszystko osiągną , przeznaczą na utrzymanie lub poprawę świadczonych usług. W niniejszym stanie faktycznym podmiot świadczący usługi związane z grami losowymi i zakładami wzajemnymi nie korzysta ze zwolnienia przedmiotowego od podatku VAT.

Jednakże podatnik może rozpatrywać w związku z prowadzoną działalnością korzystanie ze zwolnienia podmiotowego. Zgodnie z art. 113 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług zwalnia się od podatku podatników, u których wartość sprzedaży opodatkowanej nie przekroczyła łącznie w poprzednim roku podatkowym kwoty wyrażonej w złotych odpowiadającej równowartości 10.000 euro. Do wartości sprzedaży nie wlicza się kwoty podatku. W myśl natomiast ust. 8 powołanego artykułu, w przypadku podatników, o których mowa w art. 30 ust. 1 pkt 4, przez wartość sprzedaży określoną w ust. 1 rozumie się 30 - krotność kwoty prowizji lub innych postaci wynagrodzeń za wykonanie usług. Odpowiednio art. 30 ust. 1 pkt 4 ustawy dotyczy podatników prowadzących przedsiębiorstwo maklerskie, zarządzających funduszami inwestycyjnymi oraz agentów, zleceniobiorców lub innych osób świadczących usługi o podobnym charakterze. Zgodnie z art. 113 ust. 5 cyt. ustawy, jeżeli wartość sprzedaży u podatników zwolnionych od podatku na podstawie ust. 1 przekroczy kwotę, o której mowa w ust. 1, zwolnienie traci moc w momencie przekroczenia tej kwoty. Obowiązek podatkowy powstaje z momentem przekroczenia tej kwoty, a opodatkowaniu podlega nadwyżka sprzedaży ponad tę kwotę.

Stosownie do przepisu § 9 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 27 kwietnia 2004 r. (Dz. U. Nr 97 poz.970 ) w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług - zwalnia się od podatku czynności wynikające z umowy agencyjnej lub zlecenia, pośrednictwa lub innej umowy o podobnym charakterze, w przypadku których podstawę opodatkowania dla agenta, zleceniobiorcy lub innej osoby, świadczącej usługi o podobnym charakterze, stanowi kwota prowizji lub innych postaci wynagrodzeń za wykonane usługi, pomniejszona o kwotę podatku, z zastrzeżeniem ust. 2 - 4.

Zgodnie z ust. 2 cyt. artykułu zwolnienie, o którym mowa w ust. 1, dotyczy tych podatników, którzy w danym roku podatkowym mogli korzystać ze zwolnienia, o którym mowa w art. 113 ust. 1 lub ust. 9 ustawy i dotyczy wartości sprzedaży w danym roku podatkowym z tytułu wykonywania czynności wymienionych w ust. 1, nieprzekraczającej kwoty wyrażonej w złotych odpowiadającej równowartości 10.000 euro, obliczonej w sposób określony w przepisach wydanych na podstawie art. 113 ust. 14 ustawy.Ust. 3 cyt. artykułu stanowi, że zwolnienie, o którym mowa w ust. 2, stosuje się pod warunkiem, że wartość sprzedaży opodatkowanej nie przekroczyła łącznie w poprzednim roku podatkowym kwoty wyrażonej w złotych odpowiadającej równowartości 10.000 euro; do wartości sprzedaży nie wlicza się kwoty podatku", Stosownie do ust. 4 cyt. artykułu, zwolnień, o których mowa w ust. 1 i 2, nie stosuje się do podatników: - zarejestrowanych na podstawie art. 96 lub art. 157 ustawy jako "podatnicy VAT czynni", - wykonujących również inne, niż wymienione w ust. 1, czynności opodatkowane, - wykonujących czynności, o których mowa w art. 113 ust. 13 ustawy, - którzy zrezygnowali z prawa do zwolnień podmiotowych lub utracili to prawo w poprzednich latach podatkowych i od daty rezygnacji lub utraty tego prawa nie upłynęły 3 lata.

Zatem po spełnieniu powyższych warunków, prowizja agenta otrzymywana na podstawie umowy agencyjnej z T. (do czasu wykonywania wyłącznie tych usług) jest zwolniona od VAT, jeżeli przychód agenta w roku 2004 r. - czyli prowizja była mniejsza niż kwota 10.000 euro, i przychód (prowizja) w 2005r. nie przekroczyła kwoty 10.000 euro, czyli kwoty 43.800 zł. Po przekroczeniu tej kwoty prowizji, następuje utrata prawa do zwolnienia od podatku VAT.W związku z powyższym postanowiono jak w sentencji.

Naczelnik Urzędu Skarbowego Warszawa- Mokotów informuje, iż niniejsza interpretacja dotyczy wyłącznie stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w momencie zaistnienia tego zdarzenia.

Urząd Skarbowy Warszawa-Mokotów