DECYZJA - Interpretacja - PP-3/i/4407/221/05

ShutterStock

Decyzja w sprawie interpretacji prawa podatkowego z dnia 28.09.2005, sygn. PP-3/i/4407/221/05, Izba Skarbowa w Krakowie

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

DECYZJA

Dyrektor Izby Skarbowej w Krakowie po zapoznaniu się z postanowieniem Naczelnika Urzędu Skarbowego w Zakopanem z dnia 11.05.2005 r. Nr P.P.443-22-2/05 w sprawie interpretacji dotyczącej zastosowania prawa podatkowego w zakresie podatku od towarów i usług, działając na podstawie art. 14b § 5 pkt 2 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa ( tekst jednolity Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zmianami )

zmienia z urzędu przedmiotowe postanowienie


UZASADNIENIE

Pismem z dnia 30.03.2005 r. (wpływ do Urzędu Skarbowego - w dniu 30.03.2005 r.) T. zwrócił się do Naczelnika Urzędu Skarbowego w Zakopanem z wnioskiem o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego zgodnie z przepisem art. 14 a § 1 Ordynacji podatkowej.

Zapytanie dotyczyło zagadnienia, czy sprzedaż spektaklu innemu podmiotowi za kwotę ryczałtową podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, czy jest z tego podatku zwolniona.

Zdaniem T. usługa taka mieści się w zakresie zwolnienia wynikającego z treści póz. 11 załącznika nr 4 do ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz.U. Nr 54 póz. 535 ze zm.).

Naczelnik Urzędu Skarbowego w Zakopanem w postanowieniu z dnia 11.05.2005 r. Nr P.P.443-22-2/05 nie potwierdził stanowiska T. Stwierdził, iż sprzedaż tej usługi podlega opodatkowaniu stawką 7 % zgodnie z art. 41 ust. 2 w związku z poz. 156 załącznika nr 3 do ustawy o podatku VAT. Wstęp na spektakle, o którym mowa w ww. załączniku nie jest bowiem jednoznaczny ze sprzedażą biletu i występem przed publicznością we własnej siedzibie. Wstęp na przedstawienie może dotyczyć również sprzedaży przedstawienia innemu kontrahentowi i być potwierdzony fakturą VAT.

Po rozpoznaniu akt sprawy Dyrektor Izby Skarbowej w Krakowie stwierdza:

Zgodnie z art. 43 ust. 1 pkt 1 w związku z poz. 11 załącznika nr 4 do ustawy o podatku od towarów i usług zwolnione z podatku VAT są usługi związane z kulturą, w tym również usługi twórców i artystów wykonawców, w rozumieniu przepisów o prawie autorskim i prawach pokrewnych, wynagradzane w formie honorariów za przekazanie lub udzielenie licencji do praw autorskich lub praw do artystycznego wykonania.

Z przedmiotowego zwolnienia korzystać będzie również ryczałtowa sprzedaż przez T. spektaklu teatralnego innemu podmiotowi, gdyż jest to sprzedaż usługi kulturalnej, a nie sprzedaż wstępu na powyższą imprezę.

Z ww. względów Dyrektor Izby Skarbowej w Krakowie postanowił jak w sentencji.


Powyższa interpretacja:

- dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia tego zdarzenia; traci swoją moc z chwilą zmiany przepisów jej dotyczących,

- nie jest wiążąca dla podatnika, następcy prawnego podatnika, osoby trzeciej odpowiedzialnej za zaległości podatkowe, wiąże natomiast właściwe dla wnioskodawcy organy podatkowe i organy kontroli skarbowej


Na niniejszą decyzję służy prawo wniesienia odwołania do Dyrektora Izby Skarbowej w Krakowie w terminie 14 dni od daty doręczenia decyzji.

Izba Skarbowa w Krakowie