Na podstawie art.14a § 1 ustawy z dnia 29.08.1997r Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 137, poz. 926 ze zm.) stosownie do swojej właściwości naczelnik urzę... - Interpretacja - PP/443/IN/109/AK/04

ShutterStock

Informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego z dnia 17.09.2004, sygn. PP/443/IN/109/AK/04, Urząd Skarbowy w Brzegu

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

Na podstawie art.14a § 1 ustawy z dnia 29.08.1997r Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 137, poz. 926 ze zm.) stosownie do swojej właściwości naczelnik urzędu skarbowego na pisemne zapytanie podatnika, płatnika lub inkasenta, ma obowiązek udzielić pisemnej informacji o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego w ich indywidualnych sprawach, w których nie toczy się postępowanie podatkowe albo postępowanie przed sądem administracyjnym.
Pismem z dnia 30.08.2004r ( data wpływu do Urzędu 06.09.2004r) wystąpił Pan do tutejszego organu podatkowego z zapytaniem dotyczącym sposobu opodatkowania dostawy towarów używanych.
Działając na podstawie wyżej cytowanego art. 14a § 1 Ordynacji podatkowej, Naczelnik Urzędu Skarbowego wyjaśnia co następuje:
Z przedstawionego w piśmie stanu faktycznego wynika, że nabywa Pan, głównie w krajach Unii Europejskiej, towary używane celem ich dalszej odprzedaży. Towary te nabywa Pan zarówno od osób fizycznych, jak i od podmiotów gospodarczych.
W przypadku dostawy towarów używanych nabytych uprzednio od osób fizycznych podstawą opodatkowania podatkiem jest marża stanowiąca różnicę między całkowitą kwotą, którą ma zapłacić nabywca towaru, a kwotą nabycia, pomniejszoną o kwotę podatku - zgodnie z treścią art. 120 ust.4 ustawy z dnia 11 marca 2004r o podatku od towarów i usług (Dz. U. 54, poz. 535 ).
Stosownie do treści art.120 ust.10 ww. ustawy przepis ust.4 dotyczy dostawy towarów używanych, które podatnik nabył od:
1) osoby fizycznej, osoby prawnej lub jednostki organizacyjne niemającej osobowości prawnej, niebędącej podatnikiem, o którym mowa w art.15,
2)podatników, o których mowa w art.15, jeżeli dostawa tych towarów była zwolniona od podatku na podstawie art.43 ust.1 pkt 2 lub art.113,
3) podatników, jeżeli dostawa tych towarów była opodatkowana podatkiem zgodnie z ust.4.
Tak więc taki rodzaj opodatkowania ma miejsce, gdy źródło nabycia towarów jest nieopodatkowane, z uwagi na to, że zbywający nie jest podatnikiem, a gdy nim jest, to jego czynność objęta jest zwolnieniem od podatku lub gdy źródło to jest wprawdzie opodatkowane, lecz na tych samych, szczególnych zasadach opodatkowania marży. W myśl art. 120 ust.16 cytowanej ustawy w tym przypadku podatnik na wystawionej fakturze nie może oddzielnie wykazać podatku od dostawy towarów, a wystawiona faktura musi zawierać wyrazy "VAT marża" ( § 12 pkt 8 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 27 kwietnia 2004r w sprawie zwrotu podatku niektórym podatnikom, zaliczkowego zwrotu podatku, zasad wystawiania faktur, sposobu ich przechowywania oraz listy towarów i usług, do których nie mają zastosowania zwolnienia od podatku od towarów i usług - Dz. U. Nr 97, poz. 971)
Podatnicy trudniący się dostawami towarów używanych mogą stosować oprócz szczególnej procedury opodatkowania marżą, ogólne zasady opodatkowania dostaw.
W przypadku równoczesnego dokonywania dostaw opodatkowanych według ww. reguł opodatkowania, należy prowadzić ewidencję zgodnie z art.109 ust.3 ww. ustawy, z uwzględnieniem podziału w zależności od sposobu opodatkowania. W odniesieniu do dostaw objętych opodatkowaniem szczególną procedurą opodatkowania, ewidencja musi zawierać w szczególności kwoty nabycia towarów niezbędne do określenia kwoty marży, będącej w tym przypadku podstawą opodatkowania - stosownie do treści art.120 ust. 15 ustawy o VAT.
Powołany przez Pana obowiązek powiadomienia naczelnika urzędu skarbowego o przyjętym sposobie opodatkowania wynikający z art. 120 ust.13 ustawy o VAT dotyczy tylko dostawy dzieł sztuki i przedmiotów kolekcjonerskich.

Urząd Skarbowy w Brzegu