Pisemna informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie podatnika, w której nie toczy się postępowanie podatkowe... - Interpretacja - PP/443-80-1/GW/04

ShutterStock

Informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego z dnia 11.08.2004, sygn. PP/443-80-1/GW/04, Drugi Urząd Skarbowy w Opolu

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

Pisemna informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie podatnika, w której nie toczy się postępowanie podatkowe lub kontrola podatkowa albo postępowanie przed sądem administracyjnym, udzielana w trybie art. 14a ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 137, poz. 926 z późn. zm.)

Pismem z dnia 9 lipca 2004 r. (data doręczenia - dnia 20 lipca 2004 r.), P................................ (zwany dalej także podatnikiem) zwrócił się do tut. organu z wnioskiem o udzielenie pisemnej informacji o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego.

Stan faktyczny:

Przedmiotem działalności podatnika są usługi budowlane (montaż okien). Do prowadzenia działalności Podatnikowi potrzebny jest samochód dostawczy (importowany z Niemiec), który używa tylko i wyłącznie do jej prowadzenia. Według dowodu rejestracyjnego samochód ten posiada następujące cechy: ładowność 810 kg, ilość miejsc 3, rok produkcji 1992. Podatnik nie posiada świadectwa homologacji dla tego pojazdu. Podatnik zwraca się o udzielenie informacji co do możliwości odliczenia podatku naliczonego VAT związanego z zakupem paliwa zużywanego do samochodu dostawczego, do którego nie posiada świadectwa homologacji.

Stanowisko podatnika:

Zdaniem Podatnika, z wyjaśnień Ministra Finansów wynika, że obowiązek homologacji pojazdów wprowadzono od 1 stycznia 1984 r. i każdy producent oraz importer nowych pojazdów obowiązany był dołączyć do sprzedawanych pojazdów wyciąg ze świadectwa homologacji będący dla organu rejestrującego źródłem informacji o jego danych technicznych. Tym samym Podatnik twierdzi, że któryś z poprzednich właścicieli jego samochodu nie przekazał nabywcy wskazanego świadectwa. Podatnik wskazuje również, że Minister Finansów informuje, że europejskie świadectwa homologacji przechowują odpowiednie władze homologacyjne państw członkowskich, jednakże koszt zdobycia tego świadectwa jest dla Podatnika za duży. Dlatego Podatnik uważa, że pomimo przepisu art. 86 ust. 5 ustawy ma on prawo do odliczenia podatku VAT od zakupionego paliwa używanego do napędu tego pojazdu, który jest bezspornie samochodem dostawczym i to od momentu jego produkcji.

Naczelnik Drugiego Urzędu Skarbowego w Opolu, po przeanalizowaniu przedstawionego w treści zapytania stanu faktycznego stwierdza co następuje.

Zgodnie z art. 88 ust. 1 pkt. 3 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535) - zwanej dalej ustawą - obniżenia kwoty lub zwrotu różnicy podatku należnego nie stosuje się do nabywanych przez podatnika m.in. paliw silnikowych, oleju napędowego oraz gazu wykorzystywanych do napędu samochodów osobowych oraz innych pojazdów samochodowych, o których mowa w art. 86 ust. 3 i 5 ustawy tj. o dopuszczalnej ładowności mniejszej niż określona według wzoru:

DŁ = 357 kg + n x 68 kg,
gdzie:
DŁ - oznacza dopuszczalną ładowność,
n - oznacza ilość miejsc (siedzeń) łącznie z miejscem dla kierowcy

Zgodnie z art. 86 ust. 5 ustawy dopuszczalna ładowność pojazdów oraz ilość miejsc (siedzeń) określana jest na podstawie wyciągu ze świadectwa homologacji lub odpisu decyzji zwalniającej z obowiązku uzyskania świadectwa homologacji, wydawanych zgodnie z przepisami prawa o ruchu drogowym. Pojazdy, które w wyciągu ze świadectwa homologacji lub w odpisie decyzji nie mają określonej dopuszczalnej ładowności lub ilości miejsc, uznaje się również za samochody osobowe, o których mowa w ust. 3 art. 86.

Oznacza to, że z przepisów nie wynika , aby sam brak u podatnika odpisu świadectwa homologacji lub odpisu decyzji zwalniającej z obowiązku uzyskania świadectwa homologacji, skutkował uznaniem jego pojazdu za samochód osobowy. Istotne jest bowiem, aby z homologacji wydanej dla danego typu samochodu wynikało uprawnienie, którego podatnik dowodzi, tj. że ładowność tego samochodu jest wyższa niż określona powyższym wzorem. Obowiązek homologacji pojazdów oraz możliwość zwolnienia z obowiązku uzyskania świadectwa homologacji wprowadzono dnia 1 stycznia 1984 r. zgodnie z art. 55 ustawy z dnia 1 lutego 1983 r. - Prawo o ruchu drogowym (Dz. U. Nr 6, poz. 35). Europejskie świadectwa homologacji przechowują odpowiednie władze homologacyjne państw członkowskich, które świadectwa te wydały oraz producent danego pojazdu.

Z przedstawionego przez podatnika stanu faktycznego wynika, że użytkuje on samochód dostawczy marki MERCEDES - BENZ o ładowności 810 kg i liczbie miejsc -3. Jeżeli zatem z homologacji wydanej dla tego typu pojazdu wynika uprawnienie, którego Podatnik dowodzi, tj. że ładowność tego samochodu wyższa jest niż określona wskazanym wyżej wzorem, Podatnikowi przysługiwać będzie prawo do pomniejszenia podatku należnego o podatek naliczony z faktur VAT dokumentujących zakup paliwa do tego pojazdu. W sytuacji przeciwnej, Podatnikowi, stosownie do art. 88 ust. 1 pkt 3 w/w ustawy, nie będzie przysługiwało prawo do obniżenia podatku należnego o kwoty podatku naliczonego przy nabyciu paliw wykorzystywanych do napędu tego pojazdu.

Drugi Urząd Skarbowy w Opolu