Zgodnie z art. 146 ust. 1 pkt 2 lit. a ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535) w okresie od dnia przystąp... - Interpretacja - PP-443/40/04

ShutterStock

Informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego z dnia 19.07.2004, sygn. PP-443/40/04, Izba Skarbowa we Wrocławiu Ośrodek Zamiejscowy w Legnicy

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

Zgodnie z art. 146 ust. 1 pkt 2 lit. a ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535) w okresie od dnia przystąpienia Rzeczypospolitej Polskiej do Unii Europejskiej (tj. od dnia 1 maja 2004 r.) do dnia 31 grudnia 2007 r. stosuje się stawkę w wysokości 7 % w odniesieniu do robót budowlano-montażowych oraz remontów i robót konserwacyjnych związanych z budownictwem mieszkaniowym i infrastrukturą towarzyszącą.
Art. 146 ust. 2 wspomnianej ustawy stanowi, że przez roboty związane z budownictwem mieszkaniowym i infrastrukturą towarzyszącą, o których mowa powyżej, rozumie się roboty budowlane dotyczące inwestycji w zakresie obiektów budownictwa mieszkaniowego i infrastruktury towarzyszącej oraz remontów obiektów budownictwa mieszkaniowego, zaś art. 146 ust. 3 pkt 3, iż przez infrastrukturę towarzyszącą budownictwu mieszkaniowemu, o której także mowa jest powyżej, rozumie się, między innymi, urządzenia oraz sieci telekomunikacyjne, jeżeli są one związane z budownictwem mieszkaniowym.
Ponieważ przedstawione powyżej definicje (robót związanych z budownictwem mieszkaniowym i infrastrukturą towarzyszącą oraz infrastruktury towarzyszącej takiemu budownictwu) odwołują się do pojęcia budownictwa mieszkaniowego, należy stwierdzić, że takim budownictwem jest to, które dotyczy obiektów budownictwa mieszkaniowego, czyli obiektów zdefiniowanych w treści art. 2 pkt 12 ww. ustawy o podatku od towarów i usług. W myśl wymienionego przepisu pod pojęciem obiektów budownictwa mieszkaniowego rozumie się budynki mieszkalne rodzinne stałego zamieszkania, sklasyfikowane w Polskiej Klasyfikacji Obiektów Budowlanych: 111 - Budynki mieszkalne jednorodzinne, 112 - Budynki o dwóch mieszkaniach i wielomieszkaniowe, ex 113 - Budynki zbiorowego zamieszkania - wyłącznie: budynki kościołów i innych związków wyznaniowych, klasztory, domy zakonne, plebanie, kurie, rezydencje biskupie oraz rezydencje Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej.

Odnosząc przedstawiony przez podatnika stan faktyczny - na gruncie którego postawiono zapytanie o wysokość stawki podatku od towarów i usług przy sprzedaży ww. usług - do powyższego stanu prawnego obejmującego ów stan faktyczny, Dyrektor Izby Skarbowej we Wrocławiu stwierdza, że sprzedaż świadczonych przez Spółkę usług - robót budowlano-montażowych oraz remontów i robót konserwacyjnych związanych z infrastrukturą towarzyszącą - opodatkowana jest podatkiem od towarów i usług w wysokości 7 % jedynie w przypadku, gdy dotyczą one obiektów budownictwa mieszkaniowego, czyli budynków mieszkalnych rodzinnego stałego zamieszkania, sklasyfikowanych w Polskiej Klasyfikacji Obiektów Budowlanych:
1) 111 - Budynki mieszkalne jednorodzinne,
2) 112 - Budynki o dwóch mieszkaniach i wielomieszkaniowe,
3) ex 113 - Budynki zbiorowego zamieszkania - wyłącznie:
budynki kościołów i innych związków wyznaniowych,
klasztory,
domy zakonne,
plebanie,
kurie,
rezydencje biskupie oraz
rezydencje Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej.
W pozostałych przypadkach, czyli w przypadkach gdy sprzedaż świadczonych przez Spółkę usług dotyczy obiektów budowlanych o symbolach PKOB: 1212, 1261, 1262, 1263, 1264, 1265, 1272 oraz 1130 (z wyłączeniem budynków kościołów i innych związków wyznaniowych, klasztorów, domów zakonnych, plebani, kurii, rezydencji biskupich oraz rezydencji Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej), należy zastosować stawkę podatku od towarów i usług w wysokości 22 %.
Podkreślenia nadto wymaga, że dla ustalenia obowiązującej stawki podatku od towarów i usług w przypadkach, z jakimi mamy do czynienia na tle stanu faktycznego ujętego w zapytaniu podatnika, bez znaczenia pozostaje to, czy sprzedaż przedmiotowych usług dotyczy lokali użytkowych, czy też nie, wyłączne bowiem znaczenie ma to, do jakiej grupy, lub - we wskazanych powyżej przypadkach - klasy, według PKOB zakwalifikowany jest dany obiekt.
Innymi słowy, stanowisko podatnika, według którego przy sprzedaży ww. usług powinien on zastosować stawkę podatku od towarów i usług w wysokości 7 % w każdym przypadku objętym treścią zapytania, jest nieprawidłowe z przedstawionych powyżej powodów, czyli na podstawie przytoczonych przepisów ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług.

Izba Skarbowa we Wrocławiu Ośrodek Zamiejscowy w Legnicy