W sytuacji przedstawionej przez podatnika, a mianowicie, gdy polski przewoźnik (Spółka X), na zlecenie Spółki Y, wykonuje usługi transportowe na tras... - Interpretacja - III MUS-WV/443/199/2004/KC

ShutterStock

Informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego z dnia 24.08.2004, sygn. III MUS-WV/443/199/2004/KC, Trzeci Mazowiecki Urząd Skarbowy w Radomiu

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

W sytuacji przedstawionej przez podatnika, a mianowicie, gdy polski przewoźnik (Spółka X), na zlecenie Spółki Y, wykonuje usługi transportowe na trasie Niemcy - Polska, przy czym Y. podała dla tej czynności numer NIP, pod którym jest zidentyfikowana dla potrzeb podatku lub podatku od wartości dodanej, nadany przez właściwy polski urząd skarbowy, przyjmuje się, że usługa została wykonana na terenie Polski i opodatkowanie będzie miało miejsce w Polsce, zgodnie z art. 28 ust. 3 ustawy o podatku od towarów i usług.

Rozliczenie zatem podatku od tej usługi powinno być dokonane zgodnie z przepisami prawa polskiego przez przewoźnika, co skutkuje opodatkowaniem jej według stawki 22% oraz uwzględnieniem w deklaracji VAT-7.

Na usługobiorcy nie ciążą żadne obowiązki, gdyż nie znajdzie tu zastosowania przepis art. 17 ust. 1 pkt 4 ustawy. Przepis ten bowiem znajduje zastosowanie tylko w sytuacji, gdy świadczącym usługę jest podatnik posiadający siedzibę lub miejsce zamieszkania albo pobytu poza terytorium kraju. Oznacza to, iż nabywając usługę transportu od przewoźnika polskiego, nabywca tej usługi, będący podatnikiem, nigdy nie będzie usługobiorcą usługi pochodzącej z importu i nie stanie się podatnikiem z tytułu jej nabycia.

Trzeci Mazowiecki Urząd Skarbowy w Radomiu