Z przedstawionego przez Podatnika stanu faktycznego wynika, że Komenda Policji, będąca jednostką budżetową i podatnikiem podatku VAT, w rozliczeniach... - Interpretacja - US35/PP1/443-162/04/PN/KP

ShutterStock

Informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego z dnia 07.09.2004, sygn. US35/PP1/443-162/04/PN/KP, Pierwszy Urząd Skarbowy Warszawa-Śródmieście

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

Z przedstawionego przez Podatnika stanu faktycznego wynika, że Komenda Policji, będąca jednostką budżetową i podatnikiem podatku VAT, w rozliczeniach z Urzędem Skarbowym nie korzysta z prawa do pomniejszenia podatku należnego o podatek naliczony i odprowadza całość podatku od czynności opodatkowanych VAT.

Za dostawę mediów, na podstawie zawartych umów zobowiązujących do zwrotu kosztów mediów, Komenda Policji wystawia ajentom bufetów pracowniczych faktury VAT, w których wartość netto oraz VAT równe są kwotom z faktury zakupu tychże mediów.

Stosownie do przepisu art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług (Dz.U. Nr 54, poz. 535) opodatkowaniu podlegają odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju.

Przepisy w/w ustawy, ani wydane na jej podstawie przepisy wykonawcze nie regulują zagadnienia refakturowania. Na podstawie orzecznictwa i przyjętej praktyki dopuszcza się jednak refakturowanie kosztów niektórych usług, których faktycznym odbiorcą jest inny podmiot niż podmiot obciążony przez ich wykonawcę, pamiętać trzeba jednak przy tym, że refakturowanie jest sprzedażą uboczną, służącą realizacji zawartej umowy sprzedaży o charakterze zasadniczym. Odprzedaż usług musi być dokonana po cenie zakupu, bez jakiejkolwiek marży narzuconej przez odsprzedającego. Ponadto, ceny netto, a także stawki podatku VAT widniejące na refakturze winny być takie same jak na "pierwotnej" fakturze wystawionej przez usługodawcę. Istotne jest również, aby w umowie najmu zastrzec odrębne rozliczanie (refakturownie) dostawy mediów.

Wartość netto odsprzedaży mediów i podatek należny - dla celów rozliczeń ujmuje się w ewidencji sprzedaży dla podatku od towarów i usług, zgodnie bowiem z art. 90 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług, w stosunku do towarów i usług, które są wykorzystywane przez podatnika do wykonywania czynności, w związku z którymi przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego, jak i czynności, w związku z którymi takie prawo nie przysługuje, podatnik jest obowiązany do odrębnego określenia kwot podatku naliczonego związanych z czynnościami, w stosunku do których podatnikowi przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego.

Dla czynności opodatkowanych (w tym refaktur) należy prowadzić ewidencję zakupu.

W ocenie tut. Urzędu, ponieważ nie jest naliczana żadna marża od odprzedaży dostawy mediów, mogą Państwo refakturować te koszty na najemców.

W deklaracji VAT - 7 refakturowanie wykazuje się po stronie dostawy. Niewykazanie przez Państwa w deklaracji VAT-7 za czerwiec 2004r. wystawionych refaktur stanowi nieprawidłowość. W myśl wyżej przytoczonego art. 5 ustawy o VAT, refaktury wykazuje się jak zwykłą sprzedaż, zaś możliwość odliczenia podatku naliczonego jest uprawnieniem podatnika.

Drugie pytanie podatnika dotyczyło następującego stanu faktycznego: Komenda Policji, w sytuacjach szczególnych i koniecznych, związanych z wykonywaniem czynności służbowych, sprzedaje na podstawie umów cywilnoprawnych paliwo oraz części samochodowe użyte do naprawy pojazdów policyjnych niebędących na wyposażeniu Komendy Policji.

Stosownie do przepisu art. 15 ust. 6 w/w ustawy nie uznaje się za podatnika organów władzy publicznej oraz urzędów obsługujących te organy w zakresie realizowanych zadań nałożonych odrębnymi przepisami prawa, dla realizacji których zostały one powołane, z wyłączeniem czynności wykonywanych na podstawie zawartych umów cywilnoprawnych.

Biorąc pod uwagę powyższe oraz stan faktyczny stwierdzić należy, że w świetle powyższego przepisu Komenda Policji jest uznawana za podatnika VAT w zakresie czynności wykonywanych na podstawie zawartych umów cywilnoprawnych i będzie obowiązana wystawiać faktury VAT wraz z naliczonym podatkiem stosownie do przepisu art. 106 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług z dnia 11 marca 2004r.

Pierwszy Urząd Skarbowy Warszawa-Śródmieście