Odpowiadając na pismo z dnia 27.10.2004 r., uzupełnione pismem z dnia 23.11.2004 r. w sprawie opodatkowania podatkiem od towarów i usług dostawy dzia... - Interpretacja - US IV/II/443-172/04

ShutterStock

Informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego z dnia 30.11.2004, sygn. US IV/II/443-172/04, Urząd Skarbowy w Olsztynie

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

Odpowiadając na pismo z dnia 27.10.2004 r., uzupełnione pismem z dnia 23.11.2004 r. w sprawie opodatkowania podatkiem od towarów i usług dostawy działki, zabudowanej budynkiem mieszkalnym jednorodzinnym, Naczelnik Urzędu Skarbowego w Olsztynie działając na podstawie art. 14a § 1 i § 3 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 137, poz. 926 z późn. zm.) wyjaśnia, co następuje.

Ze stanu faktycznego przedstawionego przez Panią w piśmie wynika, że w marcu 2004 r. w drodze darowizny otrzymała Pani nieruchomość gruntową wraz z pozwoleniem na budowę domu mieszkalnego jednorodzinnego. Na przedmiotowej działce rozpoczęła Pani budowę i doprowadziła ją do stanu surowego zamkniętego. Środki na budowę uzyskała Pani ze sprzedaży mieszkania, otrzymanego wcześniej w drodze spadku. Podaje Pani, iż z uwagi na brak środków na dokończenie budowy, ograniczone możliwości nadzoru nad prowadzoną inwestycją, a także wysokie koszty związane z podjęciem nauki poza miejscem zamieszkania, zamierza Pani dokonać sprzedaży tej nieruchomości.

W piśmie podaje Pani, że nie jest właścicielką żadnej innej nieruchomości mieszkalnej ani lokalu mieszkalnego oraz że sprzedawana działka gruntu wraz z rozpoczętą budową jest jedyną jaką Pani posiada. Podaje też Pani, że nie prowadzi działalności gospodarczej polegającej na obrocie nieruchomościami.

Pani zdaniem nie jest Pani zobowiązana do odprowadzenia podatku VAT od sprzedaży powyższej nieruchomości.



Na podstawie art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535) opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlega m.in. odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju.

W myśl art. 2 pkt 6 cyt. ustawy przez towary rozumie się rzeczy ruchome, jak również wszelkie postacie energii, budynki i budowle lub ich części, będące przedmiotem czynności podlegających opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, które są wymienione w klasyfikacjach wydanych na podstawie przepisów o statystyce publicznej, a także grunty.

Z art. 15 ust. 1 ww. ustawy wynika, że podatnikami są osoby prawne, jednostki organizacyjne nie mające osobowości prawnej, osoby fizyczne wykonujące samodzielnie działalność gospodarczą, o której mowa w ust. 2, bez względu na cel lub rezultat takiej działalności.

Stosownie do ust. 2 działalność gospodarczą obejmuje wszelką działalność producentów, handlowców lub usługodawców, w tym podmiotów pozyskujących zasoby naturalne oraz rolników, a także działalność osób wykonujących wolne zawody, również wówczas, gdy czynność została wykonana jednorazowo w okolicznościach wskazujących na zamiar wykonywania czynności w sposób częstotliwy. Działalność gospodarcza obejmuje również czynności polegające na wykorzystaniu towarów lub wartości niematerialnych i prawnych w sposób ciągły dla celów zarobkowych.

Z Pani pisma wynika, że nie prowadzi Pani działalności gospodarczej, a przedmiotowa nieruchomość miała służyć zaspokojeniu własnych potrzeb mieszkaniowych. Wynika również, iż sprzedaż tej nieruchomości ma charakter jednorazowy. Okoliczności tej sprzedaży nie wskazują na zamiar wykonywania takich czynności w sposób częstotliwy.

W świetle powołanego art. 15 nie jest Pani podatnikiem podatku od towarów i usług, a sprzedaż nieruchomości zabudowanej, o której mowa w Pani piśmie nie rodzi obowiązku podatkowego w podatku od towarów i uług.

Powyższej odpowiedzi udzielono w oparciu o stan faktyczny przedstawiony w zapytaniu i w oparciu o stan prawny w dniu wydania interpretacji.

Urząd Skarbowy w Olsztynie