Działając na podstawie art. 14b § 2 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja Podatkowa (Dz. U. Nr 137, poz.926 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w O... - Interpretacja - PP-I-005/852-1/AS/04

shutterstock

Informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego z dnia 30.11.2004, sygn. PP-I-005/852-1/AS/04, Izba Skarbowa w Opolu

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

Działając na podstawie art. 14b § 2 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja Podatkowa (Dz. U. Nr 137, poz.926 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Opolu zmienia treść udzielonej przez Naczelnika Pierwszego Urzędu Skarbowego w Opolu informacji z dnia 29 października 2004r. nr PP/443-252-1/04, dotyczącej stosowania ustawy o podatku od towarów i usług (Dz.U.04.54.535), udzielonej w odpowiedzi na wniosek Jednostki.

Podatnik zwrócił się do Naczelnika Pierwszego Urzędu Skarbowego w Opolu z wnioskiem o udzielenie pisemnej informacji o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego, przedstawiając następujący stan faktyczny:

Statutową działalnością Jednostki jest organizowanie koncertów. Przy organizacji koncertów występują najróżniejsze zakupy towarów i usług, np. wypożyczanie nut, druk afiszy czy programów, zakup strun, honoraria dla zaproszonych artystów, zakup papieru do kopiowania nut dla muzyków itp.
Na tle tych okoliczności Jednostka sformułowała następujące pytania:
1. Czy ww. zakupy należy traktować jako związane ze sprzedażą opodatkowaną (wstęp na koncert PKWiU 92.31.21 -stawka 7%) i podatek naliczony odliczać w pełnej wysokości?
2. Czy określenie "wstęp na koncert" jest bardzo wąskie i obejmuje wyłącznie sam fakt przyjścia do Jednostki, kupienia biletu i wejścia na salę koncertową, a nie obejmuje już samego koncertu, w związku z czym wszystkie wymienione wyżej zakupy nie są związane z działalnością opodatkowaną tylko z działalnością zwolnioną z VAT- w związku z czym - VAT naliczony od wymienionych zakupów nie może być odliczany?

Po przeanalizowaniu przedmiotowej informacji oraz stanu prawnego Dyrektor Izby Skarbowej w Opolu stwierdza, iż przepisy prawa podatkowego, zostały w sposób błędny wyjaśnione przez organ podatkowy I instancji, w związku z powyższym przedmiotowa informacja zostaje zmieniona.

Usługi świadczone przez Jednostkę, polegające na organizowaniu koncertów, zostały sklasyfikowane w grupowaniu PKWiU pod symbolem 92.31.21 - "Usługi rozrywkowe świadczone przez zespoły teatralne, zespoły piosenkarskie, zespoły muzyczne i orkiestry". Zgodnie z art.43 ust.1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz.535), zwanej dalej ustawą o VAT, zwalnia się od podatku usługi wymienione w załączniku nr 4 do ustawy. Grupowanie PKWiU 92 zostało wymienione w załączniku nr 4 do ustawy o VAT, będącym wykazem usług zwolnionych od podatku. Zgodnie z poz. 11 ww. załącznika zwolnieniu od podatku od towarów i usług podlegają wyłącznie usługi twórców i artystów wykonawców, w rozumieniu przepisów o prawie autorskim i prawach pokrewnych, wynagradzane w formie honorariów za przekazanie lub udzielenie licencji do praw autorskich lub praw do artystycznego wykonania, usługi związane z rekreacją i sportem - z wyłączeniem m.in.:- wstępu na spektakle, koncert, przedstawienia i imprezy w zakresie twórczości i wykonawstwa artystycznego i literackiego (PKWiU 92.31.2), związane z funkcjonowaniem obiektów kulturalnych (PKWiU 92.32.10), świadczone przez wesołe miasteczka, parki rozrywki i cyrki (PKWiU 92.33 i 92.34.11) oraz wstępu na imprezy sportowe.

W związku z powyższym świadczone przez Jednostkę usługi koncertowe, jako usługi kulturalne, podlegają zwolnieniu od podatku od towarów i usług. Natomiast ze zwolnienia od podatku VAT został wyłączony wstęp na koncerty.

Zgodnie z art.41 ust.2 ustawy o VAT dla towarów i usług, wymienionych w załączniku nr 3 do ustawy, stawka podatku wynosi 7%, z zastrzeżeniem ust.12 i art.114 ust.1. W pozycji 155 ww. załącznika wymieniono usługi należące do grupowania PKWiU ex 92.3 "Usługi rozrywkowe pozostałe - wyłącznie wstęp na spektakle, przedstawienia i imprezy:
1. w zakresie twórczości i wykonawstwa artystycznego i literackiego (PKWiU 92.31.2)
2. związane z funkcjonowaniem obiektów kulturalnych (PKWiU 92.32.10)
3. świadczone przez wesołe miasteczka , parki rozrywki i cyrki (PKWiU 92.33 i 92.34.11)
W związku z powyższym usługi wstępu na koncerty podlegają opodatkowaniu 7% stawką podatku VAT.

Kwestia prawa podatnika do obniżenia kwoty podatku należnego o podatek naliczony w związku z nabyciem towarów i usług w zakresie, w jakim są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych wynika z art.86 ustawy o VAT. Tak więc w przypadku, gdy poniesione zakupy będą miały związek z czynnościami opodatkowanymi (wstęp na koncert), Jednostce będzie przysługiwało prawo do obniżenia podatku należnego. Zdaniem Dyrektora Izby Skarbowej Jednostce będzie przysługiwało prawo do obniżenia podatku należnego o podatek naliczony w związku z nabyciem towarów i usług związanych z organizowaniem koncertów (np. wypożyczanie nut, druk afiszy czy programów, zakup strun itp.), na które sprzedawane są bilety wstępu.

Izba Skarbowa w Opolu