Podatnik otrzymał od kontrahenta z Włoch, zarejestrowanego dla celów dostaw wewnątrzwspólnotowych, w ramach gwarancji części zamienne do wcześniej spr... - Interpretacja - PP I 443/2016/290/ŁM/04

ShutterStock

Informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego z dnia 20.10.2004, sygn. PP I 443/2016/290/ŁM/04, Dolnośląski Urząd Skarbowy

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

Podatnik otrzymał od kontrahenta z Włoch, zarejestrowanego dla celów dostaw wewnątrzwspólnotowych, w ramach gwarancji części zamienne do wcześniej sprowadzonej od niego maszyny. Dostawa jest dostawa bezpłatną, na fakturze dostawcy części są wycenione za adnotacją "tylko dla celów celnych". Według podatnika transakcja jako transakcja bezpłatna nie powinna podlegać podatkowi od towarów i usług, gdyż nie jest wewnątrzwspólnotowym nabyciem towarów za wynagrodzeniem na terytorium kraju, a tylko takie zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 4 ww. ustawy podlegają opodatkowaniu.
Zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 4 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług, (Dz. U. Nr 54, poz. 535), opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlega wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów za wynagrodzeniem na terytorium kraju. Jak wynika wprost z przepisu art. 5 ust. 1 pkt 4, czynności, które podlegają opodatkowaniu muszą mieć charakter odpłatny. Dokonując wykładni a contrario, nabycie towarów bez pobrania należności (nieodpłatnie), zgodnie z zasadami przyjętymi zarówno przez prawo polskie, jak też przez prawo europejskie w tym zakresie, nie powinno podlegać opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług.
Przez wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów, o którym mowa w tym przepisie, rozumie się nabycie prawa do rozporządzania jak właściciel towarami, które w wyniku dokonanej dostawy są wysyłane lub transportowane na terytorium państwa członkowskiego inne niż terytorium państwa członkowskiego rozpoczęcia wysyłki lub transportu przez dokonującego dostawy, nabywcę towarów lub na ich rzecz.
Ponadto wskazać należy, iż zgodnie z art. 10 ust. 1 pkt 3 lit. a ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług, wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów, o którym mowa w art. 9 ust. 1 i 2, nie występuje w przypadku, gdy dostawa towarów, w wyniku której ma miejsce wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów na terytorium kraju, nie stanowiła u podatnika, o którym mowa w art. 15, albo nie stanowiłaby u podatnika podatku od wartości dodanej dostawy towarów, o której mowa w art. 7, lub stanowiła albo stanowiłaby taką dostawę towarów, ale dokonywaną przez podatnika, o którym mowa w art. 113 ust. 1 i 9, albo podatnika podatku od wartości dodanej, do którego miałyby zastosowanie podobne zwolnienia.

Dolnośląski Urząd Skarbowy