POSTANOWIENIE - Interpretacja - POIII-406/8/ST/05

ShutterStock

Postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego z dnia 14.04.2005, sygn. POIII-406/8/ST/05, Urząd Skarbowy w Głubczycach

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

POSTANOWIENIE

Na podstawie art. 216 § 1 i art. 14a § 1 i 4 ustawy  z dnia   29.08.1997 r.  Ordynacja  podatkowa (Dz.U.  Nr 137, poz. 926  ze zm.), po rozpatrzeniu wniosku Podatnika z dnia 14.01.2005 r. (data wpływu 17.01.2005 r.), Naczelnik Urzędu Skarbowego w Głubczycach udzielając pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania przepisów prawa podatkowego w zakresie podatku od towarów i usług, uznaje stanowisko przedstawione przez  Spółkę we wniosku z dnia 14.01.2005 r. za prawidłowe.

UZASADNIENIE 

Pismem z dnia 14.01.2005 r. (data wpływu 17.01.2005 r.) Podatnik zwrócił się do tut. organu podatkowego z wnioskiem o udzielenie pisemnej informacji o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego, przedstawiając stan faktyczny:Podatnik zawiera ramowe umowy współpracy ze swoimi kontrahentami, na podstawie których podatnik zobowiązany jest do dostawy na rzecz kupujących objętych umowami towarów w zamian za zapłatę umówionego wynagrodzenia płatnego w miarę realizacji dostaw. Dla poprawy efektywności współpracy i wzmocnienia motywacji kupujących w zakresie zwiększania zapotrzebowania na towary podatnika, strony uzgadniają formę nagrody w postaci premii pieniężnych za osiągnięcie przez kupującego określonych pułapów obrotów, na skutek składanych przez kupującego zamówień. Premie pieniężne ustalane są bądź w postaci ryczałtowej bądź jako procent od wartości zrealizowanego obrotu i obliczane są z dołu za okresy.

W zakresie pytania nr 2 podatnik występuje w roli kupującego i jako kupujący obciąża swoich kontrahentów kwotą umówionej premii pieniężnej w razie zaistnienia przesłanek jej naliczania.W zaistniałym stanie faktycznym podatnik wystąpił z zapytaniami:


1)   czy premie pieniężne wypłacane kontrahentom (kupującym) przez podatnika (sprzedającego) w zamian za osiągnięcie przez tych kontrahentów określonego umową pułapu obrotów podlegają opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług i czy podatnik uprawniony jest do obniżenia podatku należnego o podatek naliczony z tytułu w/w premii?
2)   czy podatnik (kupujący) jako uprawniony do otrzymania premii pieniężnych od swoich kontrahentów (sprzedawców) zobowiązany jest do naliczenia podatku od towarów i usług i wystawienia faktury VAT?

Podatnik przedstawił w powyższej sprawie własne stanowisko:
Ad. 1 Zdaniem podatnika, zobowiązanie jego kontrahentów (kupujących) do osiągnięcia określonego umową pułapu obrotów objęte jest wyżej przytoczonym pojęciem świadczenia usług, których beneficjentem jest podatnik (sprzedający) i jako świadczenie usług podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług. W konsekwencji - zdaniem podatnika, jeżeli kupujący opodatkowuje powyższe czynności stanowiące podstawę naliczania premii pieniężnej i wystawi na podatnika fakturę VAT, wówczas podatnik będzie uprawniony do obniżenia podatku należnego o podatek naliczony, a objęty wystawionymi przez kupującego fakturami VAT z tytułu przedmiotowych premii pieniężnych zgodnie z art. 86 ustawy o podatku od towarów i usług.
Ad. 2 Zdaniem podatnika, że podatnik występujący w roli kupującego, zobowiązany będzie do opodatkowania wykonanych przez siebie wyżej określonych świadczeń i wystawienia faktury VAT. 

Po przeanalizowaniu przedstawionego stanu faktycznego oraz obowiązującego stanu prawnego na dzień wydania niniejszego postanowienia Naczelnik Urzędu Skarbowego w Głubczycach informuje:Ad. 1 i 2. Stanowisko podatnika zasługuje na uwzględnienie. Zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11.03.2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535) opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlegają:
1)      odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju,
2)      eksport towarów,
3)      import towarów,
4)      wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów za wynagrodzeniem na terytorium kraju,
5)      wewnątrzspólnotowa dostawa towarów.Pojęcie premii nie mieści się w pojęciu "dostawa towarów" sprecyzowanym w art. 7 ustawy. Natomiast zgodnie art. 8 ust. 1 ustawy, przez świadczenie usług rozumie się, że każde świadczenie na rzecz osoby fizycznej, osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej niemającej osobowości prawnej, które nie stanowi dostawy towarów w rozumieniu art. 7 w/w ustawy.

W sytuacjach, w których podatnicy kształtują wzajemne relacje pomiędzy sobą w ten sposób, że premie pieniężne wypłacane są z tytułu dokonywania przez nabywcę np. nabyć określonej wartości czy ilości towarów w określonym czasie lub też dokonywania terminowych płatności za zrealizowane dostawy w pewnym okresie i w określony sposób i premie te nie są związane z żadną konkretną dostawą to w takich przypadkach należy uznać, że wypłacona premia pieniężna związana jest z określonymi zachowaniami nabywcy, a zatem jest świadczeniem usług przez nabywcę otrzymującego taką premię, które to usługi podlegają opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług. Każde świadczenie polegające na działaniu, zaniechaniu lub tolerowaniu, które nie może być zakwalifikowane jako dostawa towarów, jest usługą.

Premia pieniężna winna być udokumentowana na zasadach ogólnych, tj. poprzez wystawienie przez świadczącego usługi (nabywcę towaru) faktury VAT na rzecz nabywcy usług (wypłacającego premię).

Odnośnie do prawa do obniżenia podatku należnego o podatek naliczony zawartych w fakturach wystawionych przez nabywcę towarów, dokumentujących przyznanie premii. Zgodnie z art. 86 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług, w zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi, o którym mowa w art. 15, przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, z zastrzeżeniem art. 114, art. 119 ust. 4, art. 120 ust. 17 i 19 oraz art. 124.

W przypadku otrzymania premii zależnego od wielkości zrealizowanego obrotu jest usługą w rozumieniu art. 8 ust. 1 ustawy i podlega opodatkowaniu. Podatnik jako nabywca usługi ma prawo do odliczenia kwoty podatku naliczonego zawartego w fakturach VAT dokumentujących przyznanie premii pieniężnej, które wystawiają nabywcy towarów zgodnie z art. 86 ust. 1 ustawy.Zatem stanowisko podatnika w powyższej sprawie jest prawidłowe. 

Na niniejsze postanowienie służy zażalenie na podstawie art. 236 § 1 i § 2 pkt 1 ustawy - Ordynacja podatkowa, w terminie 7 dni od dnia doręczenia postanowienia.Wniesienie zażalenie zgodnie z ustawą z dnia 9 września 2000 r. o opłacie skarbowej (tekst jednolity Dz. U. z 2004 r. Nr 253, poz. 2532) podlega opłacie skarbowej.

Urząd Skarbowy w Głubczycach