POSTANOWIENIE - Interpretacja - TP/443-23/05

ShutterStock

Postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego z dnia 19.04.2005, sygn. TP/443-23/05, Urząd Skarbowy Poznań-Jeżyce

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

POSTANOWIENIE

Na podstawie:

- art. 14a § 1, 3 i 4 ustawy z dnia 29.08.1997 r. Ordynacja podatkowa (T. jedn. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60)

Naczelnik Urzędu Skarbowego Poznań - Jeżyce uznaje za nieprawidłowestanowisko Podatnika przedstawione we wniosku z dnia 16.02.2005 r. (data wpływu do tut. Urzędu) w sprawie udzielenia pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania przepisów prawa podatkowego w podatku od towarów i usług, w części dotyczącej pkt. 1 wniosku, wyrażające się w twierdzeniu, iż podatnikowi przysługuje w całości prawo do odliczenia podatku naliczonego z tytułu zakupu motocykla.

UZASADNIENIE

W dniu 16.02.2005 r. Podatnik złożył w tut. Urzędzie wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów w zakresie podatku od towarów i usług dotyczącej prawa do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego związanego z nabyciem motocykla.

Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, iż Podatnik w związku z prowadzoną działalnością gospodarczą podlegającą opodatkowaniu podatkiem VAT (usługi tłumaczenia) zakupił motocykl. Ww. zakup zaliczył do środków trwałych firmy. Zdaniem Podatnika zakupionego motocykla nie można zaliczyć zarówno do samochodów osobowych, jak i innych pojazdów samochodowych.

Z uwagi na opisany stan faktyczny Podatnik stwierdza, iż przysługuje mu w całości prawo do odliczenia podatku VAT z tytułu nabycia przedmiotowego motocykla. W uzasadnieniu swojego stanowiska Podatnik wskazuje, że ograniczenia w wysokości odliczanego podatku VAT do 50% kwoty podatku naliczonego, wynikające z przepisów art. 86 ust. 3 ustawy o ptu, dotyczą wyłącznie samochodów osobowych oraz innych pojazdów samochodowych.

Ustosunkowując się do stanowiska Podatnika wynikającego z przedstawionego stanu faktycznego, tut. organ podatkowy stwierdza co następuje:

Zgodnie z art. 86 ust. 1 ustawy z dnia 11.03.2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz.U. z 2004 r. Nr 54, poz. 535 ze zm.) w zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi, o którym mowa w art. 15, przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, z zastrzeżeniem art. 114, art. 119 ust. 4, art. 120 ust. 17 i 19 oraz art. 124.

W przypadku nabycia samochodów osobowych oraz innych pojazdów samochodowych o dopuszczalnej ładowności mniejszej niż określona wg wzoru:

DŁ=357kg + n x 68 kg, gdzie:

DŁ - oznacza dopuszczalną ładowność,

n- oznacza ilość miejsc (siedzeń) łącznie z miejscem dla kierowcy

- kwotę podatku naliczonego stanowi 50% kwoty podatku określonej w fakturze, nie więcej jednak niż 5.000 zł (art. 86 ust. 3 ww. ustawy).

Dopuszczalna ładowność pojazdów oraz ilość miejsc (siedzeń), o których mowa w ust. 3, określona jest na podstawie wyciągu ze świadectwa homologacji lub odpisu decyzji zwalniającej z obowiązku uzyskania świadectwa homologacji, wydawanych zgodnie z przepisami prawa o ruchu drogowym. Pojazdy, które w wyciągu ze świadectwa homologacji lub w odpisie decyzji, o której mowa w zdaniu pierwszym, nie mają określonej dopuszczalnej ładowności lub ilości miejsc, uznaje się również za samochody osobowe, o których mowa w ust. 3 (art. 86 ust. 5 ww. ustawy).

W świetle powyższych przepisów ograniczenia w wysokości odliczanego podatku VAT dotyczą zarówno samochodów osobowych, jak i innych pojazdów samochodowych nie spełniających warunku dopuszczalnej ładowności.

Ustawa z dnia 11.03.2004 r. o podatku od towarów i usług nie określa jednakże pojęć: samochód osobowy i pojazd samochodowy. Taką definicję zawiera natomiast ustawa z dnia 20.06.1997 r. Prawo o ruchu drogowym (Dz. U. z 2003 r. Nr 58, poz. 515 ze zm.).

Zgodnie z art. 2 pkt 33 ww. ustawy pojazd samochodowy to pojazd silnikowy, którego konstrukcja umożliwia jazdę z prędkością przekraczającą 25 km/h; określenie to nie obejmuje ciągnika rolniczego, natomiast samochodem osobowym, zgodnie z art. 2 pkt 40 ww. ustawy, jest pojazd samochodowy przeznaczony konstrukcyjnie do przewozu nie więcej niż 9 osób łącznie z kierowcą oraz ich bagażu.

Ustawa Prawo o ruchu drogowym definiuje również pojęcie: motocykl.

Zgodnie z przepisem art. 2 pkt 45 ww. ustawy motocykl jest pojazdem samochodowym jednośladowym lub z bocznym wózkiem-wielośladowym.

Zatem z uwagi na fakt, że motocykl uznaje się za pojazd samochodowy, ograniczenia w wysokości odliczanego podatku VAT z tytułu jego nabycia, wynikające z przepisów art. 86 ust. 3 i 5 ustawy o ptu, mają również zastosowanie do ww. pojazdu.

Wobec powyższego postanowiono jak w sentencji.

Przedmiotowa interpretacja co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez Podatnika we wniosku z dnia 16.02.2005 r. i stanu prawnego obowiązującego na dzień jej wydania, a traci swą ważność w przypadku jej zmiany albo uchylenia przez organ odwoławczy lub z dniem zmiany przepisów w tym zakresie.

Urząd Skarbowy Poznań-Jeżyce