Działając na podstawie art. 14a, art. 216 i art. 217 ustawy z dnia 29.08.1997 r. Ordynacja podatkowa (tekst jednolity: Dz.U. z 2005 r., Nr 8, poz. 60... - Interpretacja - ŁUS-III-2-443/34/05/AMM

ShutterStock

Postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego z dnia 29.04.2005, sygn. ŁUS-III-2-443/34/05/AMM, Łódzki Urząd Skarbowy

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

Działając na podstawie art. 14a, art. 216 i art. 217 ustawy z dnia 29.08.1997 r. Ordynacja podatkowa (tekst jednolity: Dz.U. z 2005 r., Nr 8, poz. 60), po rozpatrzeniu wniosku o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej możliwości "refakturowania" strat w zysku związanych z udzielonym rabatem - w świetle przepisów ustawy z dnia 11.03.2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz.U. Nr 54, poz. 535, z późn. zm.), Naczelnik Łódzkiego Urzędu Skarbowego uznaje za nieprawidłowe stanowisko przedstawione w złożonym wniosku.

W w/w wniosku Spółka zwróciła się o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej możliwości "refakturowania" strat w zysku związanych z udzielonym rabatem - w świetle przepisów ustawy z dnia 11.03.2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535, ze zm.).

Z w/w wniosku wynika, iż Podatnik jest spółką-córką włoskiej spółki zajmującej się produkcją maszyn i urządzeń dla przemysłu ceramicznego. Podatnik zajmuje się natomiast dystrybucją, laserowym grawerowaniem i instalowaniem cylindrów do maszyn (drukarek) dostarczanych kontrahentom przez włoską spółkę-matkę. Spółka-matka chce, aby Podatnik przez okres 18 miesięcy stosował dla ich wspólnego kontrahenta (tj. firmy, która od spółki-matki zakupiła maszyny, a od Podatnika zakupuje cylindry, usługę grawerowania cylindrów, usługę instalacji cylindrów) ceny promocyjne. Promocja ta ma polegać na udzielaniu temu kontrahentowi 50 % upustu z ceny cylindrów, 50 % upustu z ceny usług grawerowania cylindrów i 50 % ceny usług instalacji cylindrów. Niniejsze upusty wynikają z umowy zawartej pomiędzy spółką-matką, a Podatnikiem, w której to umowie Podatnik zobowiązał się do udzielenia wspólnemu kontrahentowi opisanego upustu, a spółka-matka zobowiązała się do zwrotu Podatnikowi strat w zysku powstałych w wyniku udzielania rabatu. Zwrot będzie następował kwartalnie na podstawie wystawionej przez Podatnika noty księgowej lub faktury.

Ze względu na powstałe wątpliwości Podatnik we wniosku pyta, czy może "refakturować" udzielony upust na spółkę-matkę (tj. obciążyć spółę-matkę stratą w zysku wynikającą z udzielonego upustu) dokumentując tą czynność notą księgową, czy też na tą okoliczność powinna zostać wystawiona faktura VAT.

Podatnik uważa, iż może kwartalnie obciążać spółkę-matkę kwotą zysku utraconego wskutek udzielenia przedmiotowego rabatu dokumentując tą czynność obciążenia notą księgową.

Mając na uwadze przedstawiony stan faktyczny, Naczelnik Łódzkiego Urzędu Skarbowego stwierdza, co następuje:

Zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy o podatku od towarów i usług, opodatkowaniu podlega odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju. Art. 8 ust. 1 cyt. ustawy stanowi natomiast, że przez świadczenie usług, o którym mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się każde świadczenie na rzecz osoby fizycznej, osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej niemającej osobowości prawnej, które nie stanowi dostawy towarów w rozumieniu art. 7, w tym również:
1. przeniesienie praw do wartości niematerialnych i prawnych, bez względu na formę, w jakiej dokonano czynności prawnej;
2.zobowiązanie do powstrzymania się od dokonania czynności lub do tolerowania czynności lub sytuacji;
3. świadczenie usług zgodnie z nakazem organu władzy publicznej lub podmiotu działającego w jego imieniu lub nakazem wynikającym z mocy prawa.

W związku z treścią powyższych przepisów trzeba podkreślić, że od dnia 01.05.2004 r. pojęcie świadczenia usług uległo rozszerzeniu - obecnie świadczeniem usług jest bowiem każde świadczenie niestanowiące dostawy towarów. Świadczeniem usług podlegającym opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług może więc być również zobowiązanie do powstrzymania się od dokonania czynności lub tolerowania czynności lub sytuacji (np. pobrania 50 % ceny), czy szerzej - zobowiązanie się do zrealizowania pożądanego przez inny podmiot stanu faktycznego (udzielenia wskazanemu nabywcy rabatu), a także realizowanie tego pożądanego stanu faktycznego, skutkujące uzyskaniem środków finansowych od tegoż podmiotu zainteresowanego.

W przypadku, gdy Podatnik realizuje pożądany przez spółkę-matkę stan faktyczny - tj. udziela nabywcy towarów i usług wskazanemu przez spółkę-matkę upustu, do zastosowania którego zobowiązał się w umowie zawartej ze spółką-matką - i w związku z tym otrzymuje środki finansowe od spółki-matki, świadczy on na rzecz spółki-matki odpłatną usługę. Usługa ta podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług według stawki podstawowej 22 % (na podstawie art. 41 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług).

Podsumowując, w stanie faktycznym opisanym we wniosku Podatnik jest obowiązany do naliczenia i uiszczenia od wykonanej usługi podatku od towarów i usług i do udokumentowania tej usługi fakturą VAT - zgodnie z postanowieniami art. 106 ustawy o podatku od towarów i usług.

W konsekwencji, stanowisko wyrażone w tym zakresie przez Podatnika we wniosku z dnia 20.01.2005 r., uzupełnionym pismem z dnia 03.03.2005 r., należy uznać za nieprawidłowe.

Niniejsza interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez Podatnika we wniosku i stanu prawnego obowiązującego w dacie złożenia wniosku. Interpretacja nie jest wiążąca dla Podatnika, wiąże natomiast właściwe organy podatkowe i organy kontroli skarbowej - do czasu jej zmiany lub uchylenia.

Łódzki Urząd Skarbowy