Na podstawie art. 14 a § 1 i 4, art. 216 ustawy z dnia 29.08.1997 r. Ordynacja podatkowa (tekst jednolity Dz. U. Nr 8, poz. 60 z 2005 r.), Naczelnik ... - Interpretacja - PP/443-4/05

www.shutterstock.com

Postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego z dnia 18.05.2005, sygn. PP/443-4/05, Urząd Skarbowy w Opolu Lubelskim

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

Na podstawie art. 14 a § 1 i 4, art. 216 ustawy z dnia 29.08.1997 r. Ordynacja podatkowa (tekst jednolity Dz. U. Nr 8, poz. 60 z 2005 r.), Naczelnik Urzędu Skarbowego w Opolu Lubelskim, po rozpatrzeniu wniosku z dnia 12.04.2005 r. o udzielenie interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w indywidualnej sprawie, postanawia uznać stanowisko Wnioskodawcy za prawidłowe.

W dniu 12.04.2005 r. Urząd Miejski złożył wniosek, uzupełniony w dniu 5.05.2005 r., o udzielenie interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w indywidualnej sprawie, w której nie toczy się postępowanie podatkowe, kontrola podatkowa ani postępowanie przed sądem administracyjnym. Gmina chce sprzedać nieruchomość gruntową o powierzchni 0,6512 ha zabudowaną budynkiem administracyjnym o powierzchni użytkowej 162,90 m. kw., budynkiem pomocniczym o powierzchni użytkowej 29,50 m. kw., oznaczoną w ewidencji gruntów jako działka, posiadająca księgę wieczystą. Przedmiotowy teren przeznaczony jest pod bazę zieleni miejskiej z dopuszczeniem lokalizacji usług publicznych i komercyjnych nieuciążliwych z zielenią towarzyszącą. Wysokość zabudowy - jedna kondygnacja bez podpiwniczenia z dopuszczeniem realizacji poddasza użytkowego. Powierzchnia zabudowy - do 20%. Budynki były wybudowane w latach siedemdziesiątych, w związku z czym przy ich budowie nie był odliczany podatek naliczony VAT. Urząd Miejski zwraca się z pytaniem czy od sprzedaży przedmiotowej nieruchomości gruntowej należy naliczyć od gruntu podatek VAT i ewentualnie od jakiej powierzchni.

Według stanowiska Wnioskodawcy sprzedaż gruntu wraz z budynkami korzysta ze zwolnienia od podatku VAT, ponieważ budynki są starsze niż 5 lat i z podstawy opodatkowania nie wyodrębnia się wartości gruntu.

W myśl z art. 43 ust. 1 pkt 2 ustawy z dnia 11.03.2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 z 2004 r. z późniejszymi zmianami), zwalnia się od podatku dostawę towarów używanych - którymi zgodnie z ust. 2 pkt 1 są budynki i budowle lub ich części, jeżeli od końca roku, w którym zakończono budowę tych obiektów, minęło co najmniej 5 lat - pod warunkiem że w stosunku to tych towarów nie przysługiwało dokonującemu ich dostawy prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego. Według ust. 1 pkt 9, zwalnia się od podatku dostawę terenów niezabudowanych innych niż tereny budowlane oraz przeznaczone pod zabudowę. W myśl art. 29 ust. 5 cytowanej ustawy, w przypadku dostawy budynków lub budowli trwale z gruntem związanych albo części takich budynków lub budowli z podstawy opodatkowania nie wyodrębnia się wartości gruntu.

Mając na uwadze powyższe organ podatkowy stwierdza, że dostawa przedmiotowej nieruchomości gruntowej wraz z budynkami podlega zwolnieniu od podatku VAT, zatem stanowisko Wnioskodawcy należy uznać za prawidłowe.

Zgodnie z art. 14 b § 1 i 2 Ordynacji podatkowej, interpretacja co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w indywidualnej sprawie nie jest wiążąca dla podatnika. Jest wiążąca natomiast dla organów podatkowych i organów kontroli skarbowej właściwych dla wnioskodawcy i może zostać zmieniona albo uchylona wyłącznie w drodze decyzji przez organ odwoławczy.Przedmiotowa interpretacja została wydana w oparciu o stan faktyczny przedstawiony przez Wnioskodawcę oraz stan prawny obowiązujący w dacie wydania interpretacji przez organ podatkowy.Na niniejsze postanowienie służy prawo wniesienia zażalenia do Dyrektora Izby Skarbowej w Lublinie za pośrednictwem Naczelnika Urzędu Skarbowego w Opolu Lubelskim w terminie 7 dni od daty jego doręczenia. Zażalenie powinno zawierać zarzuty przeciw postanowieniu, określać istotę i zakres żądania będącego przedmiotem zażalenia oraz wskazywać dowody uzasadniające to żądanie.

Urząd Skarbowy w Opolu Lubelskim