W dniu 28.02.2005 r., do Naczelnika tutejszego Urzędu Skarbowego wpłynął wniosek o udzielenie informacji co do zakresu i sposobu stosowania prawa poda... - Interpretacja - US.III-443/9/05, (1025 POS 11 13 9)

Shutterstock

Postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego z dnia 04.05.2005, sygn. US.III-443/9/05, (1025 POS 11 13 9), Urząd Skarbowy w Zduńskiej Woli

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

W dniu 28.02.2005 r., do Naczelnika tutejszego Urzędu Skarbowego wpłynął wniosek o udzielenie informacji co do zakresu i sposobu stosowania prawa podatkowego na podstawie art. 14a § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r., Ordynacja Podatkowa (j.t. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60).

Przedmiot żądania stanowi prośba o wskazanie właściwej interpretacji przepisów w zakresie art. 27 ust. 2 pkt 3 lit. d ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm).Ze stanu faktycznego wynika, że Podatnik otrzymuje od kontrahenta zagranicznego materiał obiciowy w celu wyprodukowania z tego materiału ustalonych wzorów mebli. Pozostałe materiały pomocnicze zakupuje na terenie naszego kraju. Wyprodukowany wyrób gotowy zawiera od 10 - 30 % wsadu powierzonego materiału. Po zakończeniu zamówienia niewykorzystany materiał jest zwracany kontrahentowi.

Pytanie podatnika dotyczy kwestii: czy prawidłowym jest zaliczenie przedmiotowych czynności do usług na ruchomym majątku rzeczowym, czy też do dostawy wewnątrzwspólnotowej?

Zgodnie z art. 13 ust. 1 w/w ustawy przez wewnatrzwspólnotową dostawę towarów rozumie się wywóz towarów z terytorium kraju w wykonaniu czynności określonych w art. 7 na terytorium państwa członkowskiego inne niż terytorium kraju, w określonych w ustawie warunkach (ust. 2-8).

Natomiast usługi na ruchomym majątku rzeczowym, to usługi mające na celu wytworzenie towarów z materiałów powierzonych. Wytworzenie towarów z materiałów powierzonych podatnikowi kwalifikuje się jako świadczenie usługi, a nie jako dostawę towaru.

Zdaniem tut. Organu podatkowego charakter usług świadczonych przez podatnika i warunki ich wykonywania określa umowa zawarta ze zleceniodawcą. Skoro z warunków umowy wynika możliwość zakupu przez Podatnika materiałów od dostawców krajowych, niezbędnego (oprócz materiału powierzonego) do wytworzenia żądanego towaru nie ma podstaw do wyłączenia zakupionego materiału z kosztu usługi i pozostawienia w nich wyłącznie robocizny.

W przypadku, gdy z punktu widzenia nabywcy świadczeniem głównym jest wykonanie usługi bez względu na jej poszczególne elementy (robociznę, dodatkowy materiał) możliwe jest wkalkulowanie kosztu materiałów w wartość świadczonej usługi jako całości, a tym samym zaliczenie przedmiotowych czynności do usług na ruchomym majątku rzeczowym.

Na dzień wydania niniejszego postanowienia u wnioskodawcy nie toczy się postępowanie podatkowe i kontrolne.

Powyższa interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego na dzień wydania niniejszego postanowienia

W/w interpretacja nie jest wiążąca dla podatnika, wiąże natomiast właściwe organy podatkowe i organy kontroli skarbowej - do czasu jej zmiany lub uchylenia

Urząd Skarbowy w Zduńskiej Woli