Naczelnik Urzędu Skarbowego w Skierniewicach, działając na podstawie art. 14a § 1 i § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja Podatkowa (j.t. Dz... - Interpretacja - US.III/443/9/2005

ShutterStock

Postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego z dnia 10.05.2005, sygn. US.III/443/9/2005, Urząd Skarbowy w Skierniewicach

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

Naczelnik Urzędu Skarbowego w Skierniewicach, działając na podstawie art. 14a § 1 i § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja Podatkowa (j.t. Dz. U. z 2005r. Nr 8, poz. 60) w związku z art. 86 ust.1 i ust. 3, art. 88 ust. 1 pkt 3 ustawy z dnia 11.03.2004r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.), uznaje za prawidłowe stanowisko przedstawione w złożonym wniosku w sprawie interpretacji co do zakresu stosowania prawa podatkowego dotyczącego uprawnienia podatnika do odliczenia podatku naliczonego związanego z zakupem samochodu ciężarowego oraz paliwem do tego samochodu.

1. Stan faktyczny przedstawiony przez wnioskodawcę:

Dnia 6.01.2005r. podatnik nabył na podstawie faktury samochód ciężarowy marki IVECO, typ turbodaily 59, rok produkcji 1995, liczba miejsc 3, dopuszczalna ładowność 3240 kg. Nie posiada jednak świadectwa homologacji tego samochodu ponieważ prawdopodobnie zaginęło. Czy przysługuje mu zatem prawo do odliczenia podatku VAT z tytułu nabycia samochodu oraz zakupu paliwa. Zdaniem Podatnika może on z takiego prawa skorzystać.

2. Ocena stanowiska

Zgodnie z art. 86 ust. 3 ustawy z dnia 11.03.2004r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535) w przypadku nabycia samochodów osobowych oraz innych pojazdów samochodowych o dopuszczalnej ładowności mniejszej niż określona według wzoru: DŁ= 357 kg + n x 68 kg ; gdzie DŁ - dopuszczalna ładowność, n - liczba miejsc (siedzeń) łącznie z miejscem dla kierowcy, - kwotę podatku naliczonego stanowi 50% kwoty podatku określonej w fakturze lub kwoty podatku należnego z tytułu wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów lub kwoty podatku należnego od dostawy towarów, dla której podatnikiem jest ich nabywca - nie więcej jednak niż 5.000 zł.

Dopuszczalną ładowność pojazdu oraz ilość miejsc zgodnie z art. 86 ust. 5 ustawy, określa się na podstawie wyciągu ze świadectwa homologacji, lub odpisu decyzji zwalniającej z obowiązku uzyskania świadectwa homologacji, wydanych zgodnie z przepisami prawa o ruchu drogowym. Z przepisów ustawy o podatku od towarów i usług nie wynika, aby sam brak u podatnika świadectwa homologacji lub odpisu decyzji zwalniającej z obowiązku uzyskania świadectwa homologacji, skutkował uznaniem tego pojazdu za samochód osobowy. Istotne jest bowiem, aby z homologacji wydanej dla danego typu samochodu wynikało uprawanienie, z którego Podatnik wywodzi, że ładowność tego samochodu jest wyższa niż określona powyższym wzorem.

Świadectwa homologacji przechowywane są w Ministerstwie Infrastruktury oraz przez podmiot, dla którego te świadctwa zostały wydane (producenta, importera). Istnieje zatem możliwość uzyskania informacji i sprawdzenia czy posiadany przez podatnika pojazd ma dopuszczalną ładowność niższą bądź wyższą niż dopuszczalna ładowność obliczona według ww. wzoru. Podatnik ma zatem możlowość ustalenia czy przysługuje mu prawo do odliczenia kwoty podatku naliczonego przy nabyciu pojazdu lub paliwa do jego napędu.

Przepis art. 88 ust. 1 pkt 3 w. cyt. ustawy stanowi, iż obniżenia kwoty lub zwrotu różnicy podatku należnego nie stosuje się do nabywanych przez podatnika paliw silnikowych, oleju napędowego oraz gazu, wykorzystywanych do napędu samochodów osobowych i innych pojazdów samochodowych, o których mowa w art. 86 ust. 3 i 5 tej ustawy.

Wobec powyższego, jeżeli będzie to paliwo do samochodu o ładowności niższej niż określona wg powyższego wzoru, to wówczas podatek naliczony przy jego zakupie nie podlega odliczeniu. W przypadku ładowności wyższej od określonej w art. 86 ust. 3 ustawy o podatku od towarów i usług odliczenie podatku zawartego w cenie paliwa przysługuje według zasad ogólnych określonych w tej ustawie.

W związku z powyższym, w przypadku samochodów, które bez żadnych wątpliwości, konstrukcyjnie przeznaczone są wyłącznie do przewozu ładunków, których ładowność jest większa niż określona w art. 86 ust. 3 ustawy o VAT, przysługuje prawo do odliczenia podatku naliczonego zawartego w fakturze zakupu pojazdu oraz w fakturach dokumentujących zakup paliwa do jego napędu na zasadach ogólnych.

Naczelnik Urzędu Skarbowego w Skierniewicach informuje, iż:

  • interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu zaistnienia zdarzenia,
  • interpretacja nie jest wiążąca dla podatnika, wiąże natomiast właściwe organy podatkowe i organy kontroli skarbowej - do czasu jej zmiany lub uchylenia.

Urząd Skarbowy w Skierniewicach