POSTANOWIENIE - Interpretacja - PV/443-366/IV/2005/JW

ShutterStock

Postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego z dnia 09.11.2005, sygn. PV/443-366/IV/2005/JW, Pomorski Urząd Skarbowy

Temat interpretacji

Pytanie podatnika
Referencje
PI/005-114/05/Z/06, decyzja w sprawie interpretacji prawa podatkowego

POSTANOWIENIE

Naczelnik Pomorskiego Urzędu Skarbowego w Gdańsku na podstawie art. 14a § 1 i § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (t.j. Dz.U. z 2005r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) po rozpatrzeniu wniosku Podatnika z dnia 09.08.2005r. (data wpływu do tut. Urzędu 10.08.2005r.) o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w sprawie określenia podstawy opodatkowania podatkiem VAT czynności wykonywanej przez Podatnika, polegającej na wskazaniu osoby trzeciej jako nabywcy przedmiotu leasingu,w świetle ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług (Dz.U. Nr 54, poz. 535 z późn. zm.), zwanej dalej ustawą o VAT

stwierdza, że:

stanowisko przedstawione w tym wniosku jest nieprawidłowe w odniesieniu do opisanego stanu faktycznego

Uzasadnienie

Podatnik jako leasingobiorca zawarł z kontrahentem (leasingodawca) umowę leasingu operacyjnego, której przedmiot stanowił samochód osobowy marki Ford Mondeo. Zgodnie z postanowieniami ?Ogólnych warunków umowy leasingu?, stanowiących integralną część umowy leasingu, po wygaśnięciu umowy leasingu leasingobiorcy przysługuje prawo nabycia przedmiotu leasingu. W dodatkowym porozumieniu strony uzgodniły, iż w przypadku nieskorzystania przez leasingobiorcę z prawa nabycia przedmiotu leasingu, jest on uprawniony do wskazania osoby trzeciej jako nabywcy przedmiotu leasingu. W takim przypadku leasingodawca sprzedaje przedmiot leasingu osobie trzeciej, wskazanej przez leasingobiorcę za cenę stanowiącą aktualną wartość rynkową przedmiotu leasingu. W przypadku, gdy cena netto sprzedaży przedmiotu leasingu, będzie wyższa od wartości rezydualnej netto przedmiotu leasingu określonej w umowie leasingu leasingodawca jest zobowiązany zapłacić leasingobiorcy kwotę stanowiącą różnicę pomiędzy ceną netto sprzedaży przedmiotu leasingu osobie trzeciej a wartością rezydualną netto przedmiotu leasingu określoną w umowie leasingu.

Podatnik zwraca się z zapytaniem czy kwota stanowiąca różnicę pomiędzy ceną netto sprzedaży przedmiotu leasingu osobie trzeciej, a wartością rezydualną netto przedmiotu leasingu określoną w umowie leasingu, wypłacana leasingobiorcy przez leasingodawcę jest kwotą netto, która w całości stanowi podstawę opodatkowania podatkiem od towarów i usług czy też jest to kwota brutto, w której zawarta jest kwota podatku od towarów i usług według stawki określonej obowiązującymi przepisami prawa.

Zdaniem Podatnika kwota stanowiąca różnicę pomiędzy ceną netto sprzedaży przez leasingodawcę przedmiotu leasingu osobie trzeciej wskazanej przez leasingobiorcę a wartością rezydualną netto przedmiotu leasingu określoną w umowie leasingu, wypłacana leasingobiorcy przez leasingodawcę jako kwotę netto, tzn. stanowi podstawę opodatkowania podatkiem od towarów i usług według stawki określonej obowiązującymi przepisami prawa.

Po przeanalizowaniu wniosku Podatnika, mając na uwadze obowiązujące przepisy prawa tut. Organ podatkowy stwierdza, co następuje:

Z przedstawionego przez Podatnika stanu faktycznego wynika, że otrzymuje on od kontrahenta (leasingodawcy) określone wynagrodzenie ? stanowiące różnicę pomiędzy ceną netto sprzedaży przedmiotu leasingu osobie trzeciej a wartością rezydualną netto przedmiotu leasingu, określoną w umowie leasingu ? w zamian za wskazanie osoby trzeciej jako nabywcy przedmiotu leasingu.

Wobec powyższego należy przyjąć, że pomiędzy leasingodawcą a Podatnikiem powstaje świadczenie wzajemne polegające na tym, że w zamian za to, iż Podatnik - w przypadku nieskorzystania z prawa nabycia przedmiotu leasingu - wskazuje osobę trzecią jako nabywcę przedmiotu leasingu, otrzymuje on określone wynagrodzenie za wykonane przez siebie świadczenie (wyszukanie osoby trzeciej - nabywcy przedmiotu leasingu).

Stąd należy uznać, że następuje w tej sytuacji świadczenie usług przez Podatnika na rzecz leasingodawcy, objęte podatkiem od towarów i usług.

Natomiast zgodnie z art. 5 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług (Dz.U. Nr 54, poz. 535 z późn. zm.), zwanej dalej ustawą o VAT, opodatkowaniu tym podatkiem podlegają m.in. odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju.

A zatem czynność wyszukania i wskazania osoby trzeciej (nabywcy przedmiotu leasingu) przez Podatnika, stanowi stosownie do cyt. powyżej przepisów prawnych, odpłatne świadczenie na terytorium kraju, podlegające na mocy art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy o VAT, opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług.

Zgodnie natomiast z art. 29 ust. 1 ustawy o VAT podstawą opodatkowania jest obrót, z zastrzeżeniem ust. 2-22, art. 30-32, art. 119 oraz art. 120 ust. 4 i 5. Obrotem jest kwota należna z tytułu sprzedaży, pomniejszona o kwotę należnego podatku. Kwota należna obejmuje całość świadczenia należnego od nabywcy.

Biorąc pod uwagę fakt, iż obrót - w rozumieniu ustawy o VAT - nie zawiera kwoty należnego podatku, to otrzymana przez Podatnika kwota, stanowiąca różnicę pomiędzy ceną netto sprzedaży przedmiotu leasingu osobie trzeciej a wartością rezydualną netto przedmiotu leasingu, określoną w umowie leasingu, powinna być traktowana jako kwota brutto (z zawartym w niej podatkiem VAT według właściwych stawek podatkowych).

Zatem otrzymana przez Podatnika kwota stanowi kwotę brutto w rozumieniu ww. art. ustawy o VAT, co oznacza, że od kwoty tej należy zapłacić podatek tzw. rachunkiem ?w stu

Pomorski Urząd Skarbowy