POSTANOWIENIE - Interpretacja - PP-1/443-33/11746/05/147655/87/124/CzW

ShutterStock

Postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego z dnia 04.05.2005, sygn. PP-1/443-33/11746/05/147655/87/124/CzW, Urząd Skarbowy Kraków-Stare Miasto

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

POSTANOWIENIE


Naczelnik Urzędu Skarbowego Kraków - Stare Miasto działając na podstawie art. 14 a § 1 oraz § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (tekst jednolit z 2005 r. Dz. U. Nr 8. poz 60) po ro/patrzeniu Pana wniosku z dnia 15.04.2005 r. w sprawie udzielenia interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w zakresie podatku od towarów i usług stwierdza, iż przedstawione we wniosku stanowisko Podatnika w części dotyczącej pkt 3 - jest prawidłowe.


UZASADNIENIE


Stan faktyczny: podatnik planuje wnieść aportem, w zamian za udziały. przedsiębiorstwo spółki cywilnej do nowo zakładanej spółki z ograniczoną odpowiedzialnością.
Zdaniem Podatnika czynność ta nie podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów.

Ocena prawna stanowiska Podatnika:
Na podstawie art. 5 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54. poz. 535. ze. zm.) - opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlegają m. in. odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju.
Z przedstawionego w piśmie stanu faktycznego wynika, że planuje Pan wnieść w formie wkładu niepieniężnego (aportu) w zamian za udziały, przedsiębiorstwo tj. spółkę cywilną do nowo zakładanej spółki z ograniczoną odpowiedzialnością.
Zgodnie z § 8 ust. 1 pkt 6 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 27 kwietnia 2004 r. w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 97, poz. 96) "zwalnia się od podatku wkłady niepieniężne (aporty) wnoszone do spółek prawa handlowego i cywilnego.
Jednakże w przypadku aportu całego przedsiębiorstwa zastosowanie znajduje art. 6 pkt 1 cytowanej ustawy o podatku od towarów i usług, w myśl którego przepisów ustawy nie stosuje się do transakcji zbycia przedsiębiorstwa lub zakładu (oddziału) samodzielnie sporządzającego bilans.
Ustawodawca co prawda nic zdefiniował pojęcia "zbycia przedsiębiorstwa" jednak przyjmuje się. że pojęcie to obejmuje wszelkie czynności, w ramach których następuje przeniesienie prawda do rozporządzania przedmiotem tych czynności jak właściciel, w tym również przeniesienie własności w formie wkładu niepieniężnego (aportu).
Ustawa o podatku od towarów i usług a także przepisy wykonawcze do tej ustawy nie zawierają również definicji pojęcia "przedsiębiorstwa".
Pojęcie przedsiębiorstwa zdefiniowane zostało w przepisach ustawy z dnia 23.04. 1964 r. Kodeks cywilny (Dz. U. Nr 16 poz.93 ze zm.)

W myśl art. 55 Kodeksu cywilnego przedsiębiorstwo jest zorganizowanym zespołem składników niematerialnych i materialnych przeznaczonym do prowadzenia działalności gospodarczej. Obejmuje ono w szczególności: oznaczenie indywidualizujące przedsiębiorstwo lub jego wyodrębnione części (nazwa przedsiębiorstwa), własność nieruchomości lub ruchomości, w tym urządzeń, materiałów, towarów i wyrobów oraz inne prawa rzeczowe do nieruchomości lub ruchomości, prawa wynikające z umów najmu i dzierżawy nieruchomości lub ruchomości oraz prawa do korzystania z nieruchomości lub ruchomości wynikające z innych stosunków prawnych, wierzytelności, prawa z papierów wartościowych i środki pfeniężne koncesje licencje i zezwolenia, patenty i inne prawa własności przemysłowej majątkowe prawa autorskie i inne majątkowe prawa pokrewne, tajemnice przedsiębiorstwa, księgi i dokumenty związane z prowadzeniem działalności gospodarczej.
Podkreślenia wymaga fakt, że definicja przedstawiona powyżej - nie wylicza wszystkich składników majątkowych przedsiębiorstwa, wyliczenie ma jedynie charakter przykładowy.
Przykładem orzeczenia, w którym dla celów podatkowych NSA dokonał oceny, czy konkretny"zespół składników stanowi przedsiębiorstwo jest wyrok NSA z dnia 20.03.1996 r. sygn. Akt SA/Gd 2998/94.
Zatem, w sytuacji gdy przedmiotem aportu do nowo zakładanej spółki z. ograniczoną odpowiedzialnością będzie przedsiębiorstwo w rozumieniu art. 55 "Kodeksu cywilnego to czynność ta nie będzie objęta przepisami ustawy o podatku od towarów i usług.

Powyższa interpretacja:
- dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę, traci moc z chwilą zmian przepisom jej dotyczących.
- nie jest wiążąca dla podatnika; płatnika- inkasenta/ następcy prawnego podatnika/ osoby trzeciej odpowiedzialnej za zaległości podatkowe, wiąże natomiast właściwe dla wnioskodawcy organy podatkowe i organ\ kontroli skarbowej.
Pouczenie:
Na powyższe postanowienie służy zażalenie do Dyrektora Izby Skarbowej w Krakowie za pośrednictwem Naczelnika Urzędu Skarbowego Kraków - Stare Miasto w terminie 7 dni od daty doręczenia niniejszego postanowienia.

Urząd Skarbowy Kraków-Stare Miasto