POSTANOWIENIE - Interpretacja - PD-415/P/3/2005

www.shutterstock.com

Postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego z dnia 02.03.2005, sygn. PD-415/P/3/2005, Urząd Skarbowy w Piszu

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

POSTANOWIENIE

Na podstawie art. 14a § 1 i § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (tekst jednolity Dz. U. z 2005 r. nr 8, poz. 60) Naczelnik Urzędu Skarbowego w Piszu uznaje za prawidłowe stanowisko podatnika przedstawione w uzupełnieniu do wniosku z dnia 06.01.2005 r. w sprawie interpretacji przepisów ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

UZASADNIENIE

Zgodnie z wnioskiem podatnik świadczy usługi dostępu do internetu na podstawie umowy z "T." S.A. Do końca 2004 r. na tę usługę wystawiana była przez podatnika faktura VAT dla Przedszkola Miejskiego, Szkoły Podstawowej oraz osobom prowadzącym działalność gospodarczą, gdyż inne osoby nie żądały wystawienia takiej faktury. Wszystkie opłaty związane z abonamentem wbijane były na kasę fiskalną. Wątpliwości podatnika związane są z tzw. "ulgą internetową". Jego zdaniem od dnia 01.01.2005 r. wprowadzona została taka ulga. W związku z tym abonent, który podpisał umowę o świadczenie tej usługi otrzyma fakturę potwierdzającą jej zapłatę. W przypadku gdy klient nie żąda faktury usługa zostaje zaewidencjonowana w kasie fiskalnej.

Ustosunkowując się do ww. stanu faktycznego przedstawionego we wniosku organ podatkowy zważył co następuje.

Zgodnie z art. 26 ust. 1 pkt6a ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (tekst jednolity Dz. U. z 2000 r. nr 14, poz. 176 z późn. zm.) w brzmieniu obowiązującym od 01.01.2005 r. podstawę obliczenia podatku stanowi dochód po odliczeniu m. in. wydatków ponoszonych przez podatnika z tytułu użytkowania sieci internet w lokalu (budynku) będącym miejscem zamieszkania podatnika w wysokości nieprzekraczającej w roku podatkowym kwoty 760 zł. Biorąc powyższe pod uwagę istnieje więc możliwość pomniejszenia dochodu podlegającego opodatkowaniu o wydatki poniesione w roku podatkowym na użytkowanie sieci internet. Skorzystanie z tej ulgi będzie możliwe po spełnieniu łącznie warunków: użytkowanie sieci ma odbywać się w lokalu lub budynku będącym miejscem zamieszkania podatnika, poniesienie wydatków musi być udokumentowane fakturą VAT w której zostanie wyszczególniona tego rodzaju usługa, wydatki podlegające odliczeniu nie mogą przekroczyć 760 zł rocznie. Jak sam podatnik zauważa w jego sytuacji wprowadzenie ulgi internetowej nic nie zmienia. Abonenci którzy podpisali umowę o świadczenie tej usługi mogą otrzymać fakturę VAT to potwierdzającą. To w interesie podatnika chcącego skorzystać z omawianej ulgi leży posiadanie takiego dokumentu, który potwierdzać będzie wydatki na użytkowanie sieci internet w miejscu jego zamieszkania. Należy nadmienić, iż z ulgi tej podatnicy mogą korzystać począwszy od roku 2005 r. czyli najwcześniej w rozliczeniu za 2005 r. składanym do 30.04.2006 r.

Reasumując tzw. "ulga internetowa" została wprowadzona z dniem 01.01.2005 r. na mocy ustawy z dnia 18 listopada 2004r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz o zmianie niektórych innych ustaw (Dz. U. nr 263, poz. 2619), ale nie zmienia to sytuacji podatnika, gdyż nadal jest on zobowiązany do wystawienia faktury VAT klientowi który tego zażąda lub zaewidencjonowania przychodu z tytułu usługi internetowej w kasie fiskalnej.

W tym stanie sprawy postanowiono jak w sentencji.

Powyższa interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę oraz stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia tego zdarzenia. Interpretacja nie jest wiążąca dla podatnika, wiąże natomiast organy podatkowe oraz organy kontroli skarbowej do czasu jej zmiany lub uchylenia. Interpretacja traci moc w momencie zmiany stanu prawnego.

Na niniejsze postanowienie przysługuje stronie zażalenie do Dyrektora Izby Skarbowej w Olsztynie za pośrednictwem Naczelnika Urzędu Skarbowego w Piszu w terminie siedmiu dni od dnia doręczenia niniejszego postanowienia.

Urząd Skarbowy w Piszu