Dyrektor Izby Skarbowej w Rzeszowie, dokonując weryfikacji w trybie art. 14 b § 2 ustawy z dn. 29.08.1997 r. Ordynacja podatkowa, (Dz. U. z 2005r. Nr... - Interpretacja - IS.II/2-443/422/04

ShutterStock

Informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego z dnia 26.04.2005, sygn. IS.II/2-443/422/04, Izba Skarbowa w Rzeszowie

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

Dyrektor Izby Skarbowej w Rzeszowie, dokonując weryfikacji w trybie art. 14 b § 2 ustawy z dn. 29.08.1997 r. Ordynacja podatkowa, (Dz. U. z 2005r. Nr 8, poz. 60) w brzmieniu obowiązującym do dn. 31.12.2004 r., informacji udzielonej Jednostce przez Naczelnika Urzę-du Skarbowego w Mielcu pismem z dn. 30.08.2004 r., znak: US. VI/443-36/2/04, o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego, wyjaśnia:

Z pisma Jednostki z dn. 29.06.2004 r. wynika następujący stan faktyczny: Spółka w ramach wewnątrzwspólnotowej dostawy towarów sprzedaje towary odbiorcom, będącymi podatnikami podatku od wartości dodanej. Towary przewożone są przez przewoźników ekspresowych (firmy kurierskie), posiadających umowy z "takimi samymi firmami" w innych krajach (w ramach globalnych sieci), które z kolei doręczają te towary za granicą odbiorcom. Spółka jako klient ma dostęp do informacji o aktualnym miejscu przesyłki poprzez odpowiednie strony internetowe (system Track Track). Pytanie Jednostki dotyczy możliwości uznania posiadanych przez Jednostkę dokumentów za wystarczające do zastosowania stawki podatku VAT 0%, tj. wydruku ze strony internetowej przewoźnika ekspresowego potwierdzającego doręczenie przesyłki (bez wyszczególnienia towarów będących jej zawartością), wraz z dokumentem przewozowym poświadczającym nadanie przesyłki. Zdaniem Podatnika wymienione dokumenty są wystarczającymi dowodami do zastosowania stawki 0%, gdyż - zda-niem Podatnika - spełniają one przesłanki określone art. 42 ust. 3 ustawy VAT, a co najmniej przesłanki określone w art. 42 ust. 11 tej ustawy.

Zgodnie z art. 42 ust. 1 pkt 2 ustawy z dn. 11.03.2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.) zwanej dalej ustawą, wewnątrzwspólnotowa dostawa towarów podlega opodatkowaniu podatkiem według stawki podatku 0%, pod warunkiem, że podatnik przed złożeniem deklaracji podatkowej za dany okres rozliczeniowy, o którym mowa w art. 99, posiada w swojej dokumentacji dowody, że towary będące przedmiotem we-wnątrzwspólnotowej dostawy zostały wywiezione z terytorium kraju i dostarczone do nabywcy na terytorium państwa członkowskiego inne niż terytorium kraju. W myśl art. 42 ust. 3 ustawy, dowodami, o których mowa w ust. 1 pkt 2 tego artykułu, są następujące dokumenty, jeżeli łącznie potwierdzają dostarczenie towarów będących przedmiotem wewnątrzwspólnotowej dostawy towarów do nabywcy znajdującego się na terytorium państwa członkowskiego innym niż terytorium kraju:

  1. dokumenty przewozowe otrzymane od przewoźnika (spedytora) odpowiedzialnego za wywóz towarów z terytorium kraju, z których jednoznacznie wynika, że towary zostały dostarczone do miejsca ich przeznaczenia na terytorium państwa członkowskiego inne niż terytorium kraju - w przypadku, gdy przewóz towarów jest zlecany przewoźnikowi (spedytorowi)
  2. kopia faktury dostawy,
  3. specyfikacja poszczególnych sztuk ładunku,
  4. dokument potwierdzający przyjęcie przez nabywcę towaru na terytorium państwa człon-kowskiego innym niż terytorium kraju ( z zastrzeżeniami nie mającymi znaczenia w sprawie).

Od posiadania wyżej wymienionych dokumentów uzależnione jest prawo podatnika do zastosowania dla wewnątrzwspólnotowej dostawy towarów preferencyjnej stawki podatku VAT w wysokości 0 %. Jednakże brak któregoś z nich nie pozbawia Podatnika prawa do zastosowania stawki 0 %, pod warunkiem, że z pozostałych jednoznacznie wynika, iż towary zostały wywiezione z terytorium kraju i dostarczone do nabywcy na terytorium państwa członkowskiego innego niż terytorium kraju. Jednocześnie należy wskazać, iż zgodnie z art. 42 ust. 11 przywoływanej ustawy, w przypadku, gdy dokumenty, o których mowa w art. 42 ust. 3 - 5, nie potwierdzają jednoznacznie dostarczenia do nabywcy znajdującego się na terytorium państwa członkowskiego innym niż terytorium kraju towarów, dowodami, o których mowa w art. 42 ust. 1 pkt 2 mogą być również inne dokumenty wskazujące, że nastąpiła dostawa wewnątrzwspólnotowa, w szczególności:

  1. korespondencja handlowa z nabywcą, w tym jego zamówienie;
  2. dokumenty dotyczące ubezpieczenia lub kosztów frachtu;
  3. dokument potwierdzający zapłatę za towar, z wyjątkiem przypadków, gdy dostawa ma charakter nieodpłatny lub zobowiązanie jest realizowane w innej formie, w takim przypadku inny dokument stwierdzający wygaśnięcie zobowiązania.

Wyżej cytowany przepis zawiera przykładowy wykaz dokumentów potwierdzających fakt dokonania wewnątrzwspólnotowej dostawy towarów, co oznacza, że dowodami tymi mogą być również inne dokumenty niewymienione w tym przepisie. Zatem jeżeli podatnik posiada dowody potwierdzające fakt wywiezienia towarów z terytorium kraju oraz dostarczenia ich do nabywcy na terytorium innego państwa członkowskiego, to będzie mógł zastosować z tytułu wewnątrzwspólnotowej dostawy towarów stawkę podatku od towarów i usługw wysokości 0 % (pod warunkiem, że spełnione zostały równocześnie wymogi określone w art. 13 ustawy). Odnosząc wymienione wyżej przepisy do analizowanej sprawy należy stwierdzić, iż Podatnik nie posiada wszystkich dokumentów wymienionych w art. 42 ust. 3 ustawy, mających potwierdzać dokonanie wewnątrzwspólnotowych dostaw w sytuacji, gdy wywóz towaru dokonywany jest przez przewoźnika wynajętego przez sprzedawcę. Z pisma Jednostki nie wynika również, czy dokumenty posiadane przez Jednostkę zawierają wszystkie dane nie-zbędne do zastosowania stawki 0% w wewnątrzwspólnotowej dostawie towarów, jak np. zamówienia od odbiorców z innych państw UE oraz dowody zapłaty za dostarczony towar.
Mając powyższe na uwadze, tut. organ stwierdza, iż stanowisko Podatnika jest nieprawidłowe, o ile nie zgromadzi on wspomnianych wcześniej a wymaganych w opisanej sytuacji, przepisem art. 42 ust. 11 ustawy dodatkowych dokumentów.

Izba Skarbowa w Rzeszowie