Pismem Nr PK/43/2004 z 22.12.2004 r., Spółka zwróciła się się o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania przepisów o po... - Interpretacja - P-I/443/42/MW/05

ShutterStock

Postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego z dnia 23.03.2005, sygn. P-I/443/42/MW/05, Podlaski Urząd Skarbowy

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

Pismem Nr PK/43/2004 z 22.12.2004 r., Spółka zwróciła się się o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania przepisów o podatku od towarów i usług. Ponadto w piśmie z 02.02.2005 r. wniosła, aby odpowiedź na pytanie Spółki została udzielona w trybie art. 14a § 1 i 4 Ordynacji podatkowej, obowiązującym od 01.01.2005 r., tj. w brzmieniu nadanym art. 27 pkt 2 ustawy z 27 lipca 2004 r. Przepisy wprowadzające ustawę o swobodzie działalności gospodarczej (Dz. U. Nr173, poz. 1808).

Przedstawiony przez wnioskodawcę stan faktyczny sprawy przedstawia się następująco:
Spółka jest producentem domów prefabrykowanych. Prefabrykaty domów są przewożone do Niemiec, gdzie są następnie montowane u nabywcy. Spółka posiada w Niemczech Oddział prowadzący pełną księgowość. Oddział jest podatnikiem niemieckim w zakresie transakcji dokonywanych w Niemczech (posiada wewnętrzny niemiecki numer podatkowy), a w transakcjach unijnych posługuje się numerem VAT UE nadanym w Niemczech Spółce.

W ramach prowadzonej działalności Spółka zleciła wykonanie w Polsce, w języku niemieckim folderów reklamowych przedstawiających reklamy produkowanych przez siebie domów. Jednostkowa wartość folderu jest różna - są foldery o wartości do 50 zł, jak i powyżej 50 zł. Spółka nie prowadzi ewidencji przekazanych materiałów reklamowych. Nabywcą jest Oddział Spółki w Berlinie, który rozprowadza foldery między sprzedawców na terenie Niemiec. Czasami jednak, Spółka w celu skrócenia czasu ich przekazania wysyła foldery bezpośrednio do sprzedawców niemieckich. Jednakże faktury oraz specyfikacje (chodzi o WDT) zawsze są wystawiane na Oddział i pracownik Oddziału potwierdza ich odbiór. W/w sprzedawcy nie pełnią roli nabywców. Nie są też zarejestrowani jako podatnicy do zawierania transakcji unijnych (nie posiadają VAT UE). Sprzedawcy zajmują się jedynie dystrybucją folderów, a więc nie są na nich wystawiane faktury przez Spółkę.

W tak przedstawionym stanie faktycznym Spółka wnosi o wydanie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w następującym zakresie:
czy przekazanie folderów reklamowych, flag z logo firmy oraz materiałów biurowych przez Spółkę do swojego Oddziału w Berlinie lub do sprzedawców niemieckich obsługujących Oddział stanowi wewnątrzwspólnotową dostawę towarów ?

Według stanowiska Spółki przekazanie opisanych towarów do Oddziału w Berlinie lub bezpośrednio do sprzedawcy w imieniu Oddziału, stanowi wewnatrzwspólnotową dostawę towarów. Foldery, flagi i materiały biurowe stanowią niewątpliwie towar w rozumieniu ustawy o VAT. Towar ten został nabyty w jednym państwie członkowskim (w Polsce), a następnie dochodzi do jego wywozu na terytorium drugiego państwa członkowskiego (Niemcy). Spełnione są zatem przesłanki, o których mowa w art. 13 ust.3 ustawy o VAT. Jednocześnie czynność ta stanowi wewnątrzwspólnotowe nabycie towaru w Niemczech. Jeżeli zatem w/w przekazanie towarów stanowi WDT, to nie należy tych czynności opodatkowywać w kraju jako czynności zrównane ze sprzedażą i wystawić faktur wewnętrznych, lecz wystawić normalna fakturę VAT ze stawką 0% i adnotacją "podatek rozlicza nabywca".

Na podstawie stanu faktycznego przedstawionego we wniosku, Naczelnik Podlaskiego Urzędu Skarbowego w Białymstoku stwierdza co następuje:

Zgodnie z art. 13 ust.1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535) - zwanej dalej "ustawą o VAT" przez wewnątrzwspólnotową dostawę towarów, o której mowa w art. 5 ust.1 pkt 5, rozumie się wywóz towarów z terytorium kraju w wykonywaniu czynności określonych w art. 7 na terytorium państwa członkowskiego inne niż terytorium kraju, z zastrzeżeniem ust. 2-8.

Przepis art. 13 ust.1 ustawy o VAT stosuje się pod warunkiem, że nabywca towarów jest:
1)podatnikiem podatku od wartości dodanej zidentyfikowanym na potrzeby transakcji wewnątrzwspólnotowych na terytorium państwa członkowskiego innym niż terytorium kraju;
2)osobą prawną niebędącą podatnikiem podatku od wartości dodanej, która jest zidentyfikowana na potrzeby transakcji wewnątrzwspólnotowych na terytorium państwa członkowskiego innym niż terytorium kraju.

Za wewnątrzwspólnotową dostawę towarów, jak stanowi art. 13 ust. 3 ustawy VAT", uznaje się również przemieszczenie przez podatnika, o którym mowa w art. 15, lub na jego rzecz towarów należących do jego przedsiębiorstwa z terytorium kraju na terytorium państwa członkowskiego inne niż terytorium kraju, które zostały przez tego podatnika na terytorium kraju w ramach prowadzonego przez niego przedsiębiorstwa wytworzone, wydobyte, nabyte, w tym również w ramach wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów, albo sprowadzone na terytorium kraju w ramach importu towarów, jeżeli mają służyć czynnościom wykonywanym przez niego jako podatnika na terytorium tego innego państwa członkowskiego.

Warunkiem koniecznym uznania tego przemieszczenia za wewnątrzwspólnotową dostawę jest zatem to, aby Spółka występowała jako podatnik VAT UE w dwóch różnych krajach członkowskich, a także żeby towary te miały służyć czynnościom wykonywanym przez tą Spółkę na terytorium państwa członkowskiego, do którego je przemieszcza.

Jak wynika z przedstawionego w piśmie stanu faktycznego, Spółka - podatnik VAT UE w Polsce, wykonuje na terytorium Niemiec czynności (sprzedaż prefabrykatów domów wraz z montażem) m.in. poprzez swój Oddział w Berlinie będący podatnikiem podatku od wartości dodanej.

W konsekwencji, wywóz materiałów biurowych do własnego Oddziału jako podatnika zarejestrowanego dla celów handlu wewnątrzwspólnotowego na terytorium Niemiec, służących bieżącej działalności oraz materiałów reklamowych w celu rozpowszechnienia ich wśród potencjalnych nabywców domów prefabrykowanych, mający charakter dostawy ostatecznej, stanowi dostawę wewnątrzwspólnotową w rozumieniu przepisu art. 13 ust.3 ustawy o VAT.

W miesiącu wywozu towarów z Polski Spółka powinna wystawić fakturę VAT na zasadach określonych w § 12 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 27.04.2004 r. w sprawie zwrotu podatku... (Dz. U. Nr 97,poz. 971) z zastrzeżeniem ust.10, który stanowi, że: w wewnatrzwspólnotowej dostawie towarów faktura stwierdzająca tę dostawę powinna zawierać numer podatnika dokonującego dostawy, o którym mowa w art. 97 ust.10 ustawy, oraz właściwy i ważny numer identyfikacyjny dla transakcji wewnątrzwspólnotowych, nadany przez państwo członkowskie właściwe dla nabywcy, zawierający dwuliterowy kod stosowany dla podatku od wartości dodanej (w omawianym przypadku będą to numery VAT UE nadane Spółce odpowiednio w Polsce i w Niemczech.

Mając powyższe na uwadze, postanowiono jak w sentencji.

Interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia.

Interpretacja nie jest wiążąca dla wnioskodawcy, wiąże natomiast właściwe organy podatkowe i organy kontroli skarbowej - do czasu jej zmiany lub uchylenia (art. 14b § 1 i 2 Ordynacji podatkowej).

Podlaski Urząd Skarbowy