Zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535) opodatkowaniu podatkiem od towarów ... - Interpretacja - PP/443-224/04

ShutterStock

Informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego z dnia 03.01.2005, sygn. PP/443-224/04, Urząd Skarbowy w Legnicy

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

Zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535) opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlega odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju. Jako zasadę przyjęto, że za dostawę towarów uznaje się "przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel", przy czym musi mieć ona charakter odpłatny. Czynności te w myśl art. 5 ust. 2 ustawy o podatku od towarów i usług podlegają opodatkowaniu niezależnie od tego, czy zostały wykonane z zachowaniem warunków oraz form określonych przepisami prawa.
Podatnikami podatku VAT w rozumieniu art. 15 ust. 1 i ust. 2 cyt. ustawy są osoby prawne, jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej oraz osoby fizyczne, wykonujące samodzielnie działalność gospodarczą, o której mowa w ust. 2, bez względu na cel lub rezultat takiej działalności. Działalność gospodarcza obejmuje wszelką działalność producentów, handlowców lub usługodawców, w tym podmiotów pozyskujących zasoby naturalne oraz rolników, a także działalność osób wykonujących wolne zawody, również wówczas, gdy czynność została wykonana jednorazowo w okolicznościach wskazujących na zamiar wykonywania czynności w sposób częstotliwy. W świetle art. 15 ust. 2 ustawy o podatku od towarów i usług z działalnością gospodarczą podlegającą opodatkowaniu podatkiem VAT mamy do czynienia również, gdy określona czynność, spełniająca kryterium dostawy towarów lub świadczenia usług, została wykonana jednorazowo, w okolicznościach wskazujących na zamiar wykonywania tej czynności w sposób częstotliwy. Jeżeli osoba fizyczna nieprowadząca działalności gospodarczej zarejestrowanej dla celów ustawy Prawo działalności gospodarczej, dokonuje sprzedaży ze swego majątku działki gruntu budowlanego i jeżeli wykonuje to w warunkach wskazujących, że działania te są czynione z zamiarem ich powtarzania (kontynuowania) i zmierzają do nadania im stałego (zorganizowanego) charakteru, czynności te uznane są za działalność gospodarczą w rozumieniu art. 15 ust. 2 ustawy o podatku od towarów i usług, zatem osoba je wykonująca uzyskuje status podatnika VAT. Jednak prawo podatkowe, w tym również przepisy ustawy o podatku od towarów i usług nie dają definicji pojęcia "zamiar". W każdym przypadku należy stwierdzić, czy intencją określonej czynności, z którą łączą się skutki podatkowo-prawne było dokonywanie tej czynności wielokrotnie. Ta intencja dokonywania tej czynności wielokrotnie winna być wykazana w chwili dokonywania tej czynności, a nie po jej zawarciu.
Zatem, aby jednorazową dostawę towarów lub jednorazowe świadczenie usług uznać za działalność gospodarczą należy wykazać, że w momencie jej realizacji podatnik miał zamiar dokonywać takich czynności wielokrotnie, a wykorzystane przy niej towary (usługi) zostały nabyte w celu spożytkowania ich przy tej czynności. Jednorazowa czynność podmiotu niebędącego podatnikiem, spełniająca kryteria dostawy towarów lub świadczenia usług, zrealizowana w warunkach nie wskazujących na zamiar jej powtarzania (lub czynności podobnych) - nie kwalifikuje się do uznania jej za działalność gospodarczą.
Od 1 maja 2004 r. grunt jest towarem w rozumieniu art. 2 pkt 6 ustawy o podatku od towarów i usług. Odpłatna dostawa gruntu np. sprzedaż, zamiana podlega opodatkowaniu podatkiem VAT, jeżeli jest realizowana przez podatnika w ramach jego działalności gospodarczej, z tym, że stosownie do art. 43 ust. 1 pkt 9 ustawy o podatku od towarów i usług zwalnia się od podatku dostawę terenów niezabudowanych innych niż tereny budowlane oraz przeznaczone pod zabudowę.
Opodatkowaniu zatem podlegają dostawy, których przedmiotem są nieruchomości gruntowe zabudowane i niezabudowane, które są przeznaczone pod zabudowę zgodnie z planem zagospodarowania przestrzennego danego obszaru. Pozostałe dostawy gruntów niezabudowanych, będących np. gruntami rolnymi, czy leśnymi, nieprzeznaczonymi w planach pod zabudowę są zwolnione od podatku VAT.
Wobec powyższego, sprzedaż działek budowlanych podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług. Nie ma tu zastosowania zwolnienie podmiotowe z podatku VAT określone w art. 113 ust. 1 i 9 ustawy o podatku od towarów i usług. Zgodnie bowiem z art. 113 ust. 13 pkt 1 lit. d ustawy z dnia 11.03.2004 r. o podatku od towarów i usług zwolnień, o których mowa w ust. 1 i ust. 9, nie stosuje się do podatników dokonujących dostaw terenów budowlanych oraz przeznaczonych pod zabudowę. Należy również przed rozpoczęciem ww. sprzedaży dokonać zgłoszenia rejestracyjnego w zakresie podatku od towarów i usług VAT-R, w myśl przepisu art. 96 ust. 1 ww. ustawy.
Zgodnie z art. 99 ust. 1 cyt. wyżej ustawy podatnicy obowiązani są składać w urzędzie skarbowym deklaracje podatkowe za okresy miesięczne w terminie do 25 dnia miesiąca następującego po każdym kolejnym miesiącu, z zastrzeżeniem ust. 2 - 10 i art. 133. Jest to druk VAT-7.
W myśl ust. 2 i 3 ww. przepisu, mali podatnicy składają w urzędzie skarbowym deklaracje podatkowe za okresy kwartalne w terminie do 25 dnia miesiąca następującego po każdym kolejnym kwartale. Jest to druk VAT-7K, aczkolwiek po uprzednim pisemnym zawiadomieniu naczelnika urzędu skarbowego.
Za małego podatnika rozumie się podatnika podatku od towarów i usług u którego wartość sprzedaży (wraz z kwotą podatku) nie przekroczyła w poprzednim roku podatkowym wyrażonej w złotych kwoty odpowiadającej równowartości 800.000 euro (art. 2 pkt 25).
Sprzedaży poszczególnych działek nie trzeba ewidencjonować za pomocą kasy rejestrującej, zgodnie bowiem z przepisem § 2 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 23 grudnia 2002 r. w sprawie kas rejestrujących (Dz. U. Nr 234, poz. 1971 ze zm.) zwalnia się z obowiązku ewidencjonowania do dnia 31 grudnia 2004 r. - sprzedaż nieruchomości jeśli zapłata w całości następuje za pośrednictwem poczty lub banku na rachunek bankowy podatnika, z wyłączeniem płatności dokonywanych czekiem, bankową kartą płatniczą lub kredytową, przy czym z dowodów tych jednoznacznie wynika, jakiej konkretnie transakcji zapłata dotyczyła.
Biorąc zatem powyższe pod uwagę tutejszy organ informuje, że jeżeli podatnik dokonuje sprzedaży ze swego majątku, np. gruntu budowlanego, nieruchomości rolnej przeznaczonej pod zabudowę, a także wykonuje te czynności w warunkach wskazujących, że działania te nie są czynione z zamiarem ich powtarzania (kontynuowania) i nie zmierzają do nadania im stałego (zorganizowanego) charakteru, a towary te nie były nabywane jedynie w celu ich zbycia - czynności te nie mogą być uznane za działalność gospodarczą w rozumieniu art. 15 ust. 2 ustawy o podatku od towarów i usług.
Ocena zatem, jaki charakter mają grunty będące przedmiotem sprzedaży dokonywana winna być w oparciu o wskazane na wstępie kryteria.
Jednocześnie tutejszy organ podatkowy informuje, że powyższa interpretacja dokonana jest dla konkretnego stanu faktycznego przedstawionego we wniosku, a zmiana któregokolwiek z elementów stanu faktycznego może mieć wpływ na zakres obowiązków podatnika.

Urząd Skarbowy w Legnicy