POSTANOWIENIE - Interpretacja - PP/443-32/05

shutterstock

Postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego z dnia 22.04.2005, sygn. PP/443-32/05, Urząd Skarbowy Kraków-Podgórze

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

POSTANOWIENIE


Naczelnik Urzędu Skarbowego Kraków-Podgórze działając na podstawie art. 14a § 1 oraz § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (tekst jednolity Dz. U. 2005 r. Nr 8 poz. 60) po rozpatrzeniu Pana wniosku z dnia 29.01.2005 r. w sprawie udzielenia interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w zakresie podatku od towarów i usług stwierdza, iż przedstawione we wniosku w pkt 2 stanowisko jest prawidłowe.


UZASADNIENIE


Według stanu faktycznego przedstawionego we wniosku, prowadzi Pan działalność gospodarczą w zakresie usług remontowo-budowlanych w obiektach budownictwa mieszkaniowego. W zakresie swojej działalności Pana Firma realizuje umowy na roboty remontowo-budowlane, w ramach których wykonywany jest montaż pieców i grzejników zakupionych od hurtownika bądź producenta.
Zgodnie z Pana oświadczeniem, przedmiotowe usługi remontowo-budowlane realizowane są na podstawie umowy cywilnoprawnej zawartej z inwestorem (firmą zagraniczną). Na poczet ustalonych w kosztorysie wstępnych prac wpłynęły na konto Firmy zaliczki, do których wystawione zostały faktury zaliczkowe, uwzględniające proporcjonalnie wydatki opodatkowane stawką podatku VAT w wysokości 22 % (towary handlowe) i 7 % (pozostałe usługi).
Pana zdaniem, instalowane piece i grzejniki stanowią odrębny element w przedmiocie umowy i w związku z tym powinny być opodatkowane właściwą dla nich stawką podatku VAT w wysokości 22 %, natomiast usługi remontowo-budowlane wykonywane w obiektach budownictwa mieszkaniowego PKOB 111 stawką podatku VAT w wysokości 7%.

Zwrócił się Pan do tut. Organu podatkowego z zapytaniem czy w świetle obowiązujących przepisów i orzeczeń sądowych odbiorca faktury z wykazanym odrębnie materiałem (opodatkowanym 22%) i usługą (opodatkowaną 7% ponosi (w razie niekorzystnego dla niego rozstrzygnięcia) odpowiedzialność z tytułu odliczenia nieprawidłowo naliczonego przez wystawcę podatku VAT jeśli został on przez wystawcę takiej faktury zapłacony ?.
Zgodnie z Pana stanowiskiem: jeśli wystawca faktury opierając się na podpisanej umowie cywilnoprawnej zastosuje 22 % stawkę VAT właściwą dla sprzedaży towarów handlowych, a odrębnie wykaże usługę opodatkowaną stawką VAT 7 % i następnie odprowadzi podatek należny z tego tytułu, to odbiorca faktury powinien mieć prawo do odliczenia tego podatku w pełnej wysokości lub do wystąpienia o jego zwrot.
Zgodnie z postanowieniami art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11.03.2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535) opodatkowaniu tym podatkiem podlega między innymi odpłatna dostawa towarów oraz odpłatne świadczenie usług.

Usługi montażu pieców i grzejników w obiektach budownictwa mieszkaniowego (PKOB 11) zgodnie z art. 146 ust. 1 pkt 2 lit.a ww. ustawy o podatku od towarów i usług, podlegają opodatkowaniu stawką VAT w wysokości 7%.
Dostawa materiałów budowlanych od dnia 01.05.2004 r. opodatkowana jest wg stawki podatku VAT podstawowej tj. 22 % zgodnie z art. 41 ust. 1 ww. ustawy.
Świadcząc usługi remontowo-budowlane w obiektach budownictwa mieszkaniowego podatnik może fakturować robociznę i materiały osobno, licząc od poszczególnych pozycji podatek od towarów i usług wg właściwych stawek w sytuacji, gdy umowa cywilnoprawna spisana pomiędzy wykonawcą i odbiorcą określa odrębne rozliczenie zużytych materiałów (tj. materiały budowlane: 22%, robocizna 7%). W przeciwnym wypadku tj. w przypadku objęcia umową całego zakresu wykonywanej usługi remontowo-budowlanej, podatnik zobowiązany jest zastosować stawkę właściwą dla usługi od pełnej wartości kosztowej - tj. stawkę VAT w wysokości 7 %.
Obowiązek wystawiania faktur VAT oraz podstawowe dane, jakie winny zawierać te dokumenty wynikaj ą przede wszystkim z art. 106 cyt. ustawy o VAT.
Zgodnie z treścią art. 108 ust. 1 ww. ustawy o VAT w przypadku, gdy osoba prawna, jednostka organizacyjna niemająca osobowości prawnej lub osoba fizyczna wystawi fakturę, w której wykaże kwotę podatku, jest obowiązana do jego zapłaty. Przepis ust. 1 stosuje się odpowiednio, w przypadku gdy podatnik wystawi fakturę, w której wykaże kwotę podatku wyższą od kwoty podatku należnego. Taka regulacja wynika ze szczególnej roli faktury w systemie VAT, a mianowicie z faktu, że dla podatnika otrzymującego fakturę staje się ona podstawą do obniżenia podatku należnego, czy do żądania zwrotu podatku.
Art. 17 ust. 1 VI Dyrektywy reguluje moment powstania prawa do odliczenia podatku. Zgodnie z tym przepisem, prawo do odliczenia podatku powstaje u nabywcy z chwilą, kiedy u dostawcy powstaje obowiązek podatkowy.
W oparciu o powyższe unormowania zauważa się jak niżej:
W sprawie będącej przedmiotem zapytania, w przypadku, gdyby podatnik skorzystał z prawa do pomniejszenia podatku należnego o podatek naliczony wynikający z faktury dokumentującej faktyczne zdarzenie gospodarcze, to nie naraża się na negatywne skutki z tego tytułu.
Zastosowanie przy sprzedaży towarów i usług zawyżonej stawki podatku VAT i w konsekwencji naliczenie tego podatku nabywcy na fakturze w wysokości wyższej niż należna, nie pozbawia nabywcy uprawnienia do odliczenia od podatku należnego podatku naliczonego w takiej fakturze.

Powyższa interpretacja:
- dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę, traci swoją moc z chwilą zmiany przepisów jej dotyczących;
- nie jest wiążąca dla podatnika, wiąże natomiast właściwe dla wnioskodawcyorgany podatkowe i organy kontroli skarbowej;
Na powyższe postanowienie służy zażalenie do Dyrektora Izby Skarbowej w Krakowie za pośrednictwem Naczelnika Urzędu Skarbowego Kraków - Podgórze w terminie 7 dni od daty doręczenia niniejszego postanowienia.

Urząd Skarbowy Kraków-Podgórze