Działając na podstawie art. 14a § 1 i § 4 ustawy z dnia 29.08.1997 r. Ordynacja podatkowa (t j. Dz. U. nr 8 z 2005 r., poz. 60 ze zm.), art. 5 ust. 1... - Interpretacja - PUS.II/443/203/05/MB

shutterstock

Postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego z dnia 15.12.2005, sygn. PUS.II/443/203/05/MB, Podkarpacki Urząd Skarbowy

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

Działając na podstawie art. 14a § 1 i § 4 ustawy z dnia 29.08.1997 r. Ordynacja podatkowa (t j. Dz. U. nr 8 z 2005 r., poz. 60 ze zm.), art. 5 ust. 1 pkt 1, art. 7 ust. 2, art. 86 ust. 1 ustawy z dnia 11.03.2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. nr 54 poz. 535 ze zm.), w odpowiedzi na pismo z dnia 30.09.2005 r., znak EP/4/9/05 (z datą wpływu do tut. urzędu 03.10.2005 r.) w sprawie udzielenia informacji o zakresie i sposobie zastosowania prawa podatkowego, Naczelnik Podkarpackiego Urzędu Skarbowego w Rzeszowie postanawia uznać stanowisko wnioskodawcy odnośnie opodatkowania czynności nieodpłatnego przekazania przez Podatnika towarów przedstawionych w stanie faktycznym zawartym w ww. piśmie za prawidłowe.

W piśmie z dnia 30.09.2005 r., Podatnik zwrócił się z wnioskiem o udzielenie interpretacji przepisów prawa podatkowego w sprawie opodatkowania czynności zużycia zakupionych przez Spółkę towarów w postaci kawy, herbaty, ciastek itp. w trakcie spotkań z kontrahentami oraz przedstawicielami handlowymi. Przy zakupie ww. towarów Spółka dokonała obniżenia podatku należnego o podatek naliczony wynikający z faktur zakupu. Zdaniem Wnioskodawcy powyższa czynność zużycia towarów nie podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług ze względu na fakt, iż towary są zużywane przez Podatnika w ramach prowadzonej przez niego działalności gospodarczej.

Biorąc pod uwagę powyższe Naczelnik Podkarpackiego Urzędu Skarbowego w Rzeszowie stwierdza co następuje:Zgodnie z art. 5 ust.1 pkt 1 ustawy z dnia 11.03.2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. nr 54 poz. 535 ze zm.) zwanej dalej ustawa, opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlega między innymi odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju. Natomiast w świetle unormowań art. 7 ust. 2 ustawy, stwierdzić należy, iż nie polega opodatkowaniu zużycie towarów na rzecz kontrahentów. W myśl tego przepisu, jako dostawę towarów o której mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy, ustawodawca uznał również przekazanie przez podatnika towarów należących do jego przedsiębiorstwa na cele inne niż związane z prowadzonym przez niego przedsiębiorstwem, w szczególności:

  1. przekazanie lub zużycie towarów na cele osobiste podatnika lub jego pracowników, w tym byłych pracowników, wspólników, udziałowców, akcjonariuszy, członków spółdzielni i ich domowników, członków organów stanowiących osób prawnych, członków stowarzyszenia;
  2. wszelkie inne przekazanie towarów bez wynagrodzenia, w szczególności darowizny
  • jeżeli podatnikowi przysługiwało prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego od tych czynności w całości lub w części.

Z powyższego wynika, że ustawodawca wyraźnie rozróżnia czynność przekazania od czynności zużycia towarów, opodatkowując zużycie określonych w tym przepisie towarów, gdy spożytkowane są one na cele ściśle wymienionych osób. Ponadto z treści tego przepisu nie wynika aby w pojęciu ?wszelkie inne przekazanie towarów bez wynagrodzenia?, które może odnosić się do czynności przekazania towarów (napojów, produktów żywnościowych) np. na cele reprezentacji i reklamy mieściła się również czynność zużycia towarów. Nie podlegają zatem opodatkowaniu nieodpłatne czynności zużycia towarów na cele reprezentacji i reklamy w przypadku, gdy beneficjentem Wnioskodawcy jest kontrahent, przedstawiciel handlowy ? osoba trzecia nie będąca pracownikiem, udziałowcem ani inna osobą, która została określona w art. 7 ust. 2 pkt 1 ustawy. Należy przy tym zauważyć, iż w myśl art. 86 ust. 1 ustawy, w zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych podatnikowi przysługuje prawo do obniżenia podatku należnego o kwotę podatku naliczonego. Co do zasady więc Spółce przysługuje prawo do ?rozliczenia? podatku naliczonego zawartego w cenie towarów zużytych następnie w trakcie spotkań z kontrahentami oraz przedstawicielami handlowymi.

Interpretacja dotyczy stanu prawnego na dzień 03.10.2005 r. i traci swoją ważność z dniem zmiany przepisów. Interpretacja nie jest wiążąca dla podatnika, wiąże natomiast właściwe organy podatkowe i organy kontroli skarbowej ? do czasu jej zmiany lub uchylenia.

Podkarpacki Urząd Skarbowy