POSTANOWIENIE - Interpretacja - III-2/443-4/2109/05/PJ

ShutterStock

Postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego z dnia 22.02.2005, sygn. III-2/443-4/2109/05/PJ, Drugi Urząd Skarbowy Łódź-Bałuty

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

POSTANOWIENIE

Działając na podstawie przepisów: art. 14a § 1 i § 4 oraz art. 216 § 1 ustawy z dnia 29.08.1997 r. - Ordynacja podatkowa (j.t.: Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60), udzielając interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w zakresie podatku od towarów i usług w indywidualnej sprawieNaczelnik Drugiego Urzędu Skarbowego Łódź-Bałuty uznaje za prawidłowe stanowisko przedstawione we wniosku z dnia 17.01.2005 r.

UZASADNIENIE

W dniu 17.01.2005 r. Podatnik złożył do tut. organu podatkowego wniosek o udzielenie interpretacji co do zakresu i sposobu stosowania prawa podatkowego w indywidualnej sprawie. Pismem z dnia 27.01.2005 r. dokonano uzupełnienia wniosku.

Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, że 28.12.2000 r. Podatnik sprowadził z zagranicy samochód specjalistyczny do czyszczenia kanałów. Jak wynika z oświadczenia zawartego we wniosku, Podatnik nie skorzystał z odliczenia podatku naliczonego w dokumencie SAD z tytułu importu przedmiotowego pojazdu. Od 01.03.2002 r. ww. samochód widnieje w ewidencji środków trwałych i jest wykorzystywany do celów prowadzonej działalności. W związku z przedstawionym stanem faktycznym Podatnik zwrócił się z zapytaniem, czy przy sprzedaży ww. pojazdu powinien zostać naliczony podatek VAT.Zdaniem Podatnika sprzedaż ta jest zwolniona z podatku od towarów i usług.

W przedstawionym stanie faktycznym wyjaśniam, co następuje:

Art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.) stanowi, że opodatkowaniu podlega odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju.

Zgodnie jednak z treścią art. 43 ust. 1 pkt 2 ww. ustawy zwalnia się od podatku dostawę towarów używanych, z zastrzeżeniem pkt. 10 (dostawa obiektów budownictwa mieszkaniowego, z wyjątkiem obiektów i ich części, które mają być zasiedlone lub zamieszkałe po raz pierwszy; zwolnienie nie dotyczy części budynków przeznaczonych na cele inne niż mieszkaniowe), pod warunkiem, że w stosunku do tych towarów nie przysługiwało dokonującemu ich dostawy prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego; zwolnienie dotyczy również używanych budynków i budowli lub ich części, będących przedmiotem umowy najmu, dzierżawy lub innych umów o podobnym charakterze. Przez towary używane, o których mowa w powyżej powołanym przepisie, stosownie do art. 43 ust. 2 pkt 2 cyt. ustawy, rozumie się towary, których okres używania przez podatnika dokonującego ich dostawy wyniósł co najmniej pół roku.

Jak wynika z wniosku oraz załączonych dokumentów przedmiotowy samochód specjalistyczny został zakupiony przez podatnika na cele prywatne w 2000 r. Nie przysługiwało mu zatem prawo obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego przy zakupie ww. pojazdu. Przedmiotowy samochód jest wykorzystywany przez Podatnika do celów prowadzonej działalności od 01.03.2002 r., tj. przez okres co najmniej pół roku.

Po przeanalizowaniu stanu faktycznego stwierdzam, że Podatnik spełnia warunki do zastosowania przy sprzedaży ww. samochodu zwolnienia określonego w art. 43 ust. 1 pkt. 2 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług, a zatem w fakturze dokumentującej omawianą sprzedaż nie powinien być naliczany podatek VAT.

Tutejszy organ podatkowy informuje, iż ww. odpowiedź jest wiążąca tylko dla właściwych organów podatkowych i organów kontroli skarbowej do czasu jej zmiany lub uchylenia, nie jest natomiast wiążąca dla Podatnika.

Na niniejsze postanowienie Stronie służy prawo wniesienia zażalenia w terminie 7 dni od daty doręczenia postanowienia na podstawie z art. 14 a § 4 w zw. z art. 236 § 2 pkt 1 ustawy Ordynacja podatkowa do Dyrektora Izby Skarbowej w Łodzi, za pośrednictwem Naczelnika tutejszego urzędu skarbowego.

Drugi Urząd Skarbowy Łódź-Bałuty