W nawiązniu do naszego pisma, znak: OG-005/304/2004/PP2/41/2004 z dnia 22.12.2004 r., Naczelnik Drugiego Urzędu Skarbowego w Kielcach informuje, iż w... - Interpretacja - OG-005/304/2004/PP2/41

shutterstock

Informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego z dnia 29.03.2005, sygn. OG-005/304/2004/PP2/41, Drugi Urząd Skarbowy w Kielcach

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

W nawiązniu do naszego pisma, znak: OG-005/304/2004/PP2/41/2004 z dnia 22.12.2004 r., Naczelnik Drugiego Urzędu Skarbowego w Kielcach informuje, iż w przedmiotowej sprawie Dyrektor Izby Skarbowej w Kielcach zalecił skorygowanie powyższej interpretacji.

W związku z powyższym niniejszym pismem Naczelnik tut. Urzędu Skarbowego koryguje udzieloną odpowiedź.

Zgodnie z art. 146 ust. 1 pkt 2 lit. a i b ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535) w okresie od przystąpienia Polski do Unii Europejskiej do dnia 31 grudnia 2007 r. w odniesieniu do:
a) robót budowlano-montażowych oraz remontów i robót konserwacyjnych związanych z budownictwem mieszkaniowym i infrastrukturą towarzysząca,
b) obiektów budownictwa mieszkaniowego lub ich części, z wyłączeniem lokali użytkowych,
- stosuje się obniżoną stawkę 7%.

Przepisy regulujące podatek VAT nie zawierają postanowień dotyczących możliwości odrębnego fakturowania usług oraz materiałów zużytych przy ich wykonywaniu.

Wystawiając fakturę za wykonane prace budowlano-montażowe, remontowe lub konserwacyjne, podatnik może fakturować robociznę, pracę sprzętu i materiały osobno, licząc od poszczególnych pozycji podatek od towarów i usług, lecz jedynie w sytuacji, gdy umowa cywilnoprawna spisana między wykonawcą a odbiorcą określa odrębne rozliczenie zużytych materiałów. W przypadku objęcia umową całego zakresu wykonywanej roboty budowlano-montażowej, remontowej lub konserwacyjnej wraz z materiałami stosuje się stawkę właściwą dla usługi od pełnej wartości kosztorysu.

Nadmienia się, iż Ośrodek Interpretacji Standardów Klasyfikacyjnych zmienił swoje stanowisko w stosunku do podatników prowadzących handel detaliczny materiałami budowlanymi wykonujących również usługi remontowo-budowlane. Zgodnie z obecnie wyrażaną opinią usługi remontowo-budowlane, np.: montaż okien, drzwi itp. mieszczą się w grupowaniu 45, tj. robót budowlanych, a nie jak dotychczas opiniowano usług w zakresie handlu detalicznego materiałami budowlanymi.

Ponadto Ośrodek Standardów Klasyfikacyjnych stwierdził, iż w zasadach metodycznych Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i Usług nie ma zapisu dotyczącego wartości materiałów zużytych do produkcji wyrobów lub świadczenia usług.

Oznacza to, że sposób fakturowania usługi dekarskiej wraz z własnymi materiałami wykonawcy będzie zależał każdorazowo od warunków umowy na wykonywanie tych czynności, jakie zostaną ustalone ze zleceniodawcą.

Zatem w sytuacji, gdy z umowy cywilnoprawnej będzie wynikało, że usługi te będą związane z budownictwem mieszkaniowym, wówczas będą one opodatkowane stawką 7%.

Drugi Urząd Skarbowy w Kielcach