W odpowiedzi na złożony w dniu 9 listopada 2004 roku wniosek, uzupełniony w dniu 5 stycznia 2005 roku, o udzielenie pisemnej informacji o zakresie st... - Interpretacja - PE - 443/2/05

ShutterStock

Informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego z dnia 24.01.2005, sygn. PE - 443/2/05, Urząd Skarbowy w Łęcznej

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

W odpowiedzi na złożony w dniu 9 listopada 2004 roku wniosek, uzupełniony w dniu 5 stycznia 2005 roku, o udzielenie pisemnej informacji o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego Naczelnik Urzędu Skarbowego w Łęcznej, na podstawie art. 14a § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz.U. Nr 137, poz. 926 z późn. zm.), informuje co następuje.

Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, że Spółka zakupiła w 2001 roku budynek o charakterze administracyjno - biurowo - produkcyjnym, który wykorzystywany był wyłącznie do wykonywania czynności opodatkowanych. W okresie używania budynku Spółka, zarówno pod rządami ustawy z dnia 8 stycznia 1993 r. o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym (Dz.U. Nr 11, poz. 50 z późn. zm.) jak również ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz.U. Nr 54, poz. 535), dokonywała zakupów związanych z rozbudową i adaptacją przedmiotowego budynku. Wydatki te wpłynęły na zwiększenie wartości początkowej środka trwałego.

Spółka wykonywała wyłącznie czynności opodatkowane podatkiem od towarów i usług, dlatego też podatek naliczony przy nabyciu towarów i usług związanych z adaptacją i rozbudową budynku w całości obniżał podatek należny.

W dniu 15 czerwca 2004 roku budynek został wniesiony jako aport do spółki prawa handlowego w zamian za objęte akcje.

Stosownie do § 8 ust. 1 pkt 6 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 27 kwietnia 2004 r. w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług (Dz.U. Nr 97, poz. 970 z późn. zm.) zwalnia się od podatku wkłady niepieniężne (aporty) wnoszone do spółek prawa handlowego i cywilnego.

W efekcie dokonania dostawy budynku zwolnionej z podatku od towarów i usług nastąpiła zatem zmiana kwalifikacji podatku naliczonego przy nabyciu towarów i usług związanych z rozbudową budynku. Należy uznać, że nabycie towarów i usług było związane z czynnościami opodatkowanymi oraz czynnościami zwolnionymi z podatku.

Zgodnie z art. 86 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz.U. Nr 54, poz. 535) w zakresie w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych podatnikowi przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, z zastrzeżeniem wyjątków przewidzianych w cytowanym przepisie.

W stosunku do towarów i usług, które są wykorzystywane przez podatnika do wykonywania czynności, w związku z którymi przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego, jak i czynności, w związku z którymi takie prawo nie przysługuje, podatnik jest obowiązanych do odrębnego określenia kwot podatku naliczonego związanych z czynnościami, w stosunku do których podatnikowi przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego (art. 90 ust. 1 ustawy).

Jeżeli nie jest możliwe wyodrębnienie całości lub części kwot, o których mowa wyżej, podatnik może pomniejszyć kwotę podatku należnego o taką część kwoty podatku naliczonego, którą można proporcjonalnie przypisać czynnościom, w stosunku do których podatnikowi przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego (art. 90 ust. 2 ustawy).

Zasady ustalania powyższej proporcji uregulowane są w art. 90 ust. 3 - 10 ustawy o podatku od towarów i usług.

Proporcję ustala się w stosunku rocznym na podstawie obrotu osiągniętego w roku poprzedzającym rok podatkowy, w odniesieniu do którego ustalana jest proporcja. Proporcję tę zaokrągla się w górę do najbliższej liczby całkowitej.

Stanowi ona udział rocznego obrotu z tytułu czynności, w związku z którymi przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego w całkowitym obrocie uzyskanym z tytułu czynności, w związku z którymi podatnikowi przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego oraz czynności, w związku z którymi podatnikowi nie przysługuje takie prawo.

Do obrotu nie wlicza się obrotu uzyskanego z dostawy towarów, o których mowa w art. 87 ust. 3 ustawy, używanych przez podatnika na potrzeby jego działalności oraz obrotu uzyskanego z tytułu transakcji dotyczących nieruchomości lub usług wymienionych w załączniku nr 4 w poz. 3, w zakresie w jakim czynności te dokonywane są sporadycznie (art. 90 ust. 5 i 6 ustawy).

Zgodnie z art. 91 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług po zakończeniu roku, w którym podatnikowi przysługiwało prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, o którym mowa w art. 86 ust. 1, jest on obowiązany dokonać korekty kwoty podatku odliczonego zgodnie z art. 90 ust. 2 - 7, dla zakończonego roku podatkowego. Korekty tej nie dokonuje się, jeżeli kwota korekty nie przekroczy 0,01 % kwoty podatku naliczonego podlegającego korekcie.

Jak wynika z powyższego przepisu proporcję dla zakończonego roku podatkowego należy ustalać z uwzględnieniem zasad zawartych w art. 90 ust. 2 - 7 ustawy a zatem z wyłączeniem obrotu uzyskanego z dostawy środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych podlegających amortyzacji. Ponadto do obrotu nie należy wliczać transakcji dotyczących nieruchomości w zakresie w jakim czynności te dokonywane są sporadycznie, czyli nie są przedmiotem działalnościo podatnika a mają jedynie charakter okazjonalny.

Proporcja obliczona na podstawie obrotów z roku 2004 byłaby zatem równa proporcji ustalonej na podstawie obrotów osiągniętych w roku 2003. Tym samym nie istnieje obowiązek dokonania korekty podatku naliczonego podlegającego odliczeniu w 2004 roku.

Przedstawione w tym zakresie stanowisko Spółki jest więc prawidłowe.

Urząd Skarbowy w Łęcznej