POSTANOWIENIE - Interpretacja - PP/443-3/05

shutterstock

Postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego z dnia 17.03.2005, sygn. PP/443-3/05, Urząd Skarbowy w Ostrzeszowie

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

POSTANOWIENIE

Na podstawie art. 14a, 217 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. - Ordynacja podatkowa (tekst jednolity Dz. U. z 2005r. Nr 8, poz. 60) Naczelnik Urzędu Skarbowego

p o s t a n a w i a uznać za prawidłowe

stanowisko Zakładu Aktywności Zawodowej w sprawie możliwości odliczenia podatku od towarów i usług od nabyć towarów związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej.

UZASADNIENIE

Zakład Aktywności Zawodowej, pismem z dnia 10 stycznia 2005r. uzupełnionym w dniu 24 lutego 2005r. zwrócił się do Naczelnika Urzędu Skarbowego z prośbą o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w przedstawionej poniżej sprawie:

- Zakład Aktywności Zawodowej prowadzi działalność gospodarczą w zakresie m.in.: pranie i czyszczenie wyrobów włókienniczych, konfekcjonowanie materiałów sypkich, składanie kartoników oraz usługi transportowe z symbolem PKWiU 60231-00.00. Zakład zatrudnia 33 osoby niepełnosprawne, na które otrzymuje dotacje z PFRON-u oraz uzyskuje dochody z prowadzonej działalności gospodarczej.

Z otrzymanej dotacji Zakład Aktywności Zawodowej finansuje wydatki na zakup oleju napędowego do samochodów, z czego w deklaracji VAT-7 odlicza tylko olej napędowy zakupiony do autobusu, ponieważ pozostałe samochody nie spełniają wymagań określonych w art. 86 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.).

Z pisma Podatnika wynika również, że wydatki ponoszone przez Zakład Aktywności Zawodowej zaliczane są do kosztów uzyskania przychodów w rozumieniu przepisów rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Socjalnej w sprawie zakładów aktywności zawodowej z dnia 21 stycznia 2000r. (Dz. U. Nr 6, poz. 77 ze zm.) oraz ustawy z dnia 15 lutego 1992r. o podatku dochodowym od osób prawnych (DZ. U. Nr 54, poz. 654) z zastrzeżeniem art. 16 ustawy.

Zdaniem Podatnika zapłacony podatek VAT od nabycia towarów związanych z prowadzoną opodatkowaną działalnością gospodarczą można odliczyć od podatku należnego za dany miesiąc rozliczeniowy.

Udzielając interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego Naczelnik Urzędu Skarbowego informuje, że:

- generalna zasada dotycząca prawa podatnika do obniżenia podatku należnego o podatek naliczony, wyrażona została w art. 86 ust.1 ww. ustawy o VAT. Zgodnie z tym przepisem w zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi, o którym mowa w art. 15, przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, z zastrzeżeniem art. 114, art. 119 ust. 4, art. 120 ust. 17 i 19 oraz art. 124. Obniżenia kwoty lub zwrotu różnicy podatku naliczonego nie stosuje się

zgodnie z art. 88 ust. 1 ww. ustawy - do nabywanych przez podatnika m. in. towarów i usług, jeżeli wydatki na ich nabycie nie mogłyby być zaliczone do kosztów uzyskania przychodów w rozumieniu przepisów o podatku dochodowym, z wyjątkiem przypadków, gdy brak możliwości zaliczenia tych wydatków do kosztów uzyskania przychodów pozostaje w bezpośrednim związku ze zwolnieniem od podatku dochodowego.

Najistotniejszym warunkiem umożliwiającym podatnikowi VAT skorzystanie z prawa do odliczania podatku naliczonego, jest związek zakupów z wykonywanymi czynnościami opodatkowanymi. Jeżeli związek, o którym mowa powyżej, istotnie występuje, podatnik ma prawo do odliczenia podatku naliczonego z otrzymanych faktur z tytułu nabycia towarów i usług, a także z tych faktur, które potwierdzają dokonanie przedpłaty (zaliczki, zadatku, raty), jeżeli wiązały się one z powstaniem obowiązku podatkowego.

Jak wynika z pisma Podatnika wydatki, które Podatnik ponosi w związku z prowadzoną opodatkowaną działalnością gospodarczą zaliczane są do kosztów uzyskania przychodów, a więc spełniony został art. 86 ust. 1 oraz art. 88 ust. 1 ww. ustawy.

Naczelnik tutejszego urzędu, zgadza się więc ze stanowiskiem Podatnika wyrażonym w piśmie z dnia 10 stycznia 2005r. a uzupełnionym, o stanowisko Podatnika, w dniu 24 lutego 2005r.

Naczelnik Urzędu Skarbowego informuje, iż niniejsza interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia tego zdarzenia oraz, że interpretacja ta nie jest wiążąca dla podatnika, płatnika lub inkasenta, wiąże natomiast właściwe organy podatkowe i organy kontroli skarbowej - do czasu jej zmiany lub uchylenia ( art. 14b §1 i 2 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. - Ordynacja podatkowa (tekst jednolity Dz. U. Nr z 2005r. Nr 8, poz. 60).

Zgodnie z art. 14a § 4 ustawy - Ordynacja podatkowa na niniejsze postanowienie służy zażalenie do Dyrektora Izby Skarbowej w Poznaniu za pośrednictwem Naczelnika Urzędu Skarbowego w ........ Zażalenie wnosi się w terminie 7 dni od dnia doręczenia stronie niniejszego postanowienia ( art. 236 §2 pkt 1Ordynacj podatkowej) opłaconego zgodnie z ustawą z dnia 9 września 2000r. o opłacie skarbowej (tekst jednolity Dz. U. z 2004r. Nr 253 poz. 2532).

Urząd Skarbowy w Ostrzeszowie