Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, iż podatnik prowadząc działalność gospodarczą zawarł porozumienie handlowe z dostawcą towarów, w którym z... - Interpretacja - PP/443-8/05/RB

Shutterstock

Postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego z dnia 28.02.2005, sygn. PP/443-8/05/RB, Urząd Skarbowy w Środzie Wielkopolskiej

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, iż podatnik prowadząc działalność gospodarczą zawarł porozumienie handlowe z dostawcą towarów, w którym zobowiązał się do nabywania określonej ilości towarów, po przekroczeniu której otrzymuje bonus ilościowy w wysokości 2,5%, gdzie podstawą naliczenia jest roczna wartość netto zakupionych towarów. Warunkiem wypłaty w/w bonusu jest przestrzeganie terminów zapłaty.

Z tym samym dostawcą podatnik zawarł kolejną umowę handlową, która przewiduje przyznanie dodatkowego bonusu ilościowego w wysokości 2,5%, gdzie podstawą naliczenia jest miesięczna wartość netto zakupionych towarów, pod warunkiem, że zakup tych towarów przekroczy pewną, określoną w umowie ilość, a zobowiązania będą regulowane przez nabywcę terminowo. Podatnik wskazuje dalej, iż otrzymany bonus ilościowy nie jest powiązany z żadną konkretną transakcją i odnosi się do ogółu transakcji w danym okresie.

Przedstawiając własne stanowisko w sprawie podatnik stwierdza, że wykonanie czynności polegających na wywiązaniu się przez Niego z określonych zachowań wobec kontrahenta, czyli na nabyciu w określonym czasie odpowiedniej ilości towarów, jest świadczeniem usług w rozumieniu art. 8 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług. W związku z tym czynności te podlegają opodatkowaniu podatkiem VAT, zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1 wyżej wymienionej ustawy i należy je udokumentować fakturą VAT, wystawioną tytułem wykonania usługi aktywizacji zakupu towarów.

Odnosząc się do powyższego tut. organ podatkowy informuje, iż zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54 poz. 535 ze zm.) opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlega odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju.
Przy czym przez świadczenie usług - zgodnie z art. 8 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług - rozumie się każde świadczenie na rzecz osoby fizycznej, osoby prawnej oraz jednostki organizacyjnej nie mającej osobowości prawnej, które nie stanowi dostawy towarów w rozumieniu art. 7 ustawy o VAT.

W sytuacji, gdy kupujący otrzymuje bonus (premię) za spełnienie określonych warunków (zachowań), np. osiągnięcie odpowiedniego poziomu zakupów czy terminowe regulowanie należności i premia ta nie jest związana z żadną konkretną transakcją, tym samym występuje tu świadczenie usługi przez kupującego na rzecz dostawcy, które zgodnie z art. 5 ust. 1 i art. 8 ust.1 cytowanej ustawy o VAT podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług. Wykonanie tej czynności winno być udokumentowane na zasadach ogólnych tj. poprzez wystawienie przez świadczącego usługę (nabywcę towarów) faktury VAT na rzecz dostawcy towarów (wypłacającego bonus).

Mając na uwadze zakres czynności realizowanych przez Stronę w ramach umów zawartych z dostawcą stwierdzić należy , iż podatnik wywiązując się z określonych wyżej zachowań wobec kontrahenta świadczy usługę w rozumieniu art. 8 ust. 1 ustawy o VAT. A zatem czynność ta podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług i powinna być udokumentowana fakturą VAT.

Naczelnik tut. Urzędu Skarbowego informuje, iż powyższa interpretacja dotyczy stanu prawnego na dzień 28 lutego 2005r. i jest wiążąca do czasu zmiany przepisów prawa lub zmiany stanu faktycznego.

Urząd Skarbowy w Środzie Wielkopolskiej