W przedmiotowym piśmie, Podatnik zwraca się z prośbą o zajęcie stanowiska dotyczącego odliczania podatku VAT, oraz naliczania podatku VAT z rachunku w... - Interpretacja - ZP/443-516/04

ShutterStock

Informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego z dnia 18.01.2005, sygn. ZP/443-516/04, Pierwszy Wielkopolski Urząd Skarbowy w Poznaniu

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

W przedmiotowym piśmie, Podatnik zwraca się z prośbą o zajęcie stanowiska dotyczącego odliczania podatku VAT, oraz naliczania podatku VAT z rachunku wewnętrznego od zakupów dokonywanych w ilościach:

-herbaty - 3 szt., wartość brutto - ok 20,00

-kawy - 6 szt., wartość brutto- ok. 50,00

-cukier - 2 szt., wartość brutto - ok.. 10,00

-śmietanka - 4 opk., wartość brutto - 10,00

-woda napoje - 5 do 10 szt., wartość brutto - ok. 15,00 do 40,00

-słodycze - 3 do 5 opk., wartość brutto - ok. 60,00

z przeznaczeniem do konsumpcji w miejscu pracy przez pracowników Spółki.

Podatnik formułuje stanowisko, iż zgodnie z art. 7 ustawy o podatku VAT, podatek naliczony od w/w zakupów podlega odliczeniu, natomiast nie wystawia się faktury wewnętrznej i tym samym nie nalicza podatku należnego. Zdaniem Wnioskującej w przypadku zakupu usług gastronomicznych, zgodnie z art. 88, podatek VAT naliczony nie podlega odliczeniu.

Ustosunkowując się do powyżej przedstawionej kwestii, stwierdza się co następuje:

Stosownie do przepisów art. 7 ust. 2 ustawy z dnia 11 marca 2004 r.o podatku od towarów i usług ( Dz.U. z 2004 r. Nr 54, poz. 535 ), przez dostawę towarów, o której mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się również przekazanie przez podatnika towarów należących do jego przedsiębiorstwa na cele inne niż związane z prowadzonym przez niego przedsiębiorstwem, w szczególności:

1)przekazanie lub zużycie towarów na cele osobiste podatnika lub jego pracowników, w tym byłych pracowników, wspólników, udziałowców, akcjonariuszy, członków spółdzielni i ich domowników, członków organów stanowiących osób prawnych, członków stowarzyszenia,

2)wszelkie inne przekazanie towarów bez wynagrodzenia, w szczególności darowizny - jeżeli podatnikowi przysługiwało prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego od tych czynności, w całości lub w części.

Powyższego przepisu nie stosuje się jednak do przekazywanych prezentów o małej wartości i próbek, jeżeli ich przekazanie (wręczenie ) wiązało się bezpośrednio z prowadzonym przez podatnika przedsiębiorstwem (art. 7 ust. 3 przywoływanej ustawy ).

Z w/w regulacji wynika, że opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, podlega zużycie towarów na potrzeby osobiste zatrudnionych przez Podatnika pracowników, i to tylko wówczas, gdy to przekazanie nie jest związane z prowadzonym przez Podatnika przedsiębiorstwem.

Nie jest natomiast opodatkowane, przekazywanie artykułów spożywczych ( herbaty, kawy, cukru, śmietanki, wody, napojów, słodyczy ) do konsumpcji przez pracowników w miejscu pracy, jeżeli obowiązek ich wydania wynika z przepisów kodeksu pracy i regulacji normujących kwestie bezpieczeństwa i higieny pracy, gdy świadczenia te są związane z prowadzeniem przez podatnika przedsiębiorstwa, nawet gdy podatnikowi przy ich nabyciu przysługiwało prawo do odliczenia podatku.

Czynności te, jako związane z działalnością gospodarczą podatnika, obligatoryjne ( wynikające z przepisów prawa ), nie służą również celom osobistym pracowników, lecz prawidłowemu, zgodnemu z przepisami prawa funkcjonowaniu przedsiębiorstwa, a w konsekwencji jego sprzedaży opodatkowanej.

Zatem w przypadku gdy przekazanie przez Podatnika towarów na potrzeby zatrudnionych przez niego pracowników jest związane z prowadzonym przez niego przedsiębiorstwem - nie podlega ono opodatkowaniu podatkiem VAT, pomimo że Podatnikowi przysługiwało prawo do obniżenia podatku należnego o podatek naliczony przy nabyciu przekazywanych towarów.

Kwestia prawa do obniżenia kwoty podatku należnego została natomiast uregulowana w przepisach art. 86 ust. 1 przywoływanej ustawy podatkowej z dnia 11 marca 2004r., zgodnie z którymi, w zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych podatnikowi, o którym mowa w art. 15, przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, z zastrzeżeniem art. 114, art. 119 ust. 4, art.120 ust. 17 i 19 oraz art. 124.

Realizacja prawa podatnika do obniżenia podatku należnego o podatek naliczony przy nabyciu towarów i usług została obwarowana wieloma ograniczeniami ustawowymi określonymi w art. 88 w/w ustawy.

Stosownie do przepisów art. 88 ust. 1 pkt 2 przywoływanej ustawy podatkowej, obniżenia kwoty lub zwrotu różnicy podatku należnego nie stosuje się do nabywanych przez podatnika towarów i usług, jeżeli wydatki na ich nabycie nie mogłyby być zaliczone do kosztów uzyskania przychodów w rozumieniu przepisów o podatku dochodowym, z wyjątkiem przypadków, gdy brak możliwości zaliczenia tych wydatków do kosztów uzyskania przychodów pozostaje w bezpośrednim związku ze zwolnieniem od podatku dochodowego.

W myśl natomiast przepisów art. 88 ust. 1 pkt 4 w/w ustawy podatkowej, obniżenia kwoty lub zwrotu różnicy podatku należnego nie stosuje się do nabywanych przez podatnika usług noclegowych i gastronomicznych, z wyjątkiem:

a) przypadków, gdy usługi te zostały nabyte przez podatników świadczących usługi turystyki, jeżeli w skład usługi turystyki, opodatkowanej na zasadach innych niż określone w art. 119, wchodzą usługi noclegowe lub gastronomiczne albo jedne i drugie,

b) nabycia gotowych posiłków przeznaczonych dla pasażerów przez podatników świadczących usługi przewozu osób.

Pierwszy Wielkopolski Urząd Skarbowy w Poznaniu