Naczelnik Urzędu Skarbowego Kraków-Krowodrza w odpowiedzi na pismo z dnia 13 maja 2004 r. (data wpływu do tut. Organu podatkowego: 19 maja 2004 r.) w... - Interpretacja - PP-443/33/04

ShutterStock

Informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego z dnia 25.02.2005, sygn. PP-443/33/04, Urząd Skarbowy Kraków-Krowodrza

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

Naczelnik Urzędu Skarbowego Kraków-Krowodrza w odpowiedzi na pismo z dnia 13 maja 2004 r. (data wpływu do tut. Organu podatkowego: 19 maja 2004 r.) w sprawie udzielenia pisemnej informacji o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego, działając na podstawie art. 14a ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 137, poz. 926 z późn. zm.)- w brzmieniu obowiązującym do 31 grudnia 2004 r. - informuje :

Z treści pisma wynika, że Spółka zawarła umowę licencyjną,na mocy której udziela licencji niewyłącznej uprawniającej do eksploatowania utworów w rozumieniu ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych (Dz.U z 2000 r. Nr 80, poz.904 ze zm,) w postaci tekstów, artykułów i opracowań dziennikarskich, co do których przysługują Spółce majątkowe prawa autorskie. W ramach licencji Spółka jest uprawniona do korzystania z utworów oraz może przenosić prawo, do wykonywania praw zależnych na określonych polach eksploatacji (m.in.) utrwalanie, zwielokrotnianie, rozpowszechnianie w sieci Internet.
Pytanie dotyczy stawki podatku VAT przy udzieleniu w/w licencji?

Zgodnie z art. 41 ust. 2 w/w ustawy dla usług wymienionych w załączniku nr 3 do ustawy, stawka podatku została określona w wysokości 7% . Analizując przedmiotowy załącznik stwierdzono, iż w pozycji 162 ustawodawca wymienił usługi twórców i artystów w rozumieniu przepisów ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych wynagradzane w formie honorariów za przekazanie lub udzielenie licencji do praw autorskich lub praw do artystycznego wykonania.

Jednakże należy podkreślić, iż zgodnie z pkt 2 objaśnień do przedmiotowego załącznika nr 3 wykaz ten nie ma zastosowania dla zakresu sprzedaży towarów i świadczenia usług zwolnionych od podatku VAT lub opodatkowanych stawką 0% i 3% . Zatem tutejszy Organ wyjaśnia, iż zwolnieniem od podatku, zgodnie z art. 43 ust. 1 pkt 1 ustawy o podatku od towarów i usług, ustawodawca objął usługi wymienione w załączniku nr 4 do w/w ustawy. Pod pozycją nr 11 w/w załącznika zostały wymienione m.in. usługi związane z kulturą, w tym również usługi twórców i artystów wykonawców, w rozumieniu przepisów o prawie autorskim i prawach pokrewnych, wynagradzane w formie honorariów za przekazanie lub udzielenie licencji do praw autorskich lub praw do artystycznego wykonania, sklasyfikowane w grupowaniu PKWiU ex 92.Konfrontując brzmienie pozycji 11 załącznika nr 4 z pozycją 162 załącznika nr 3 stwierdzić należy, iż zwolnienie od podatku ustawodawca ograniczył do czynności m.in. twórcy polegających na przekazaniu lub udzielaniu licencji do praw autorskich do utworu (dzieła) wykonanego w ramach usług sklasyfikowanych w grupowaniu PKW i U 92. Powyższe oznacza, że usługi m.in. twórców w rozumieniu przepisów ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych wynagradzane w formie honorariów za przekazanie lub udzielenie licencji do praw autorskich - nie objęte grupowaniem PKW i U 92 opodatkowane są stawką podatku 7%, zgodnie z pozycją 162 załącznika nr 3.W świetle powyższych uregulowań nadmienić należy, iż zgodnie z art. 1 ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych (Dz. U. z 2000 r. Nr 80, poz. 904 ze zm.) przedmiotem prawa autorskiego jest każdy przejaw działalności twórczej o indywidualnym charakterze, ustalony w jakiejkolwiek postaci, niezależnie od wartości, przeznaczenia i sposobu wyrażenia (utwór). W szczególności przedmiotem prawa autorskiego są utwory:
wyrażone słowem, symbolami matematycznymi, znakami graficznymi (literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne oraz programy komputerowe),
plastyczne,
fotograficzne,
lutnicze,
wzornictwa przemysłowego,
architektoniczne, architektoniczno - urbanistyczne i urbanistyczne,
muzyczne i słowno - muzyczne,
sceniczne, sceniczno - muzyczne, choreograficzne i pantomimiczne,
audiowizualne (w tym wizualne i audialne).
W ustawie o prawie autorskim i prawach pokrewnych powołanej przez ustawodawcę w poz. 11 załącznika nr 4 do ustawy o podatku od towarów i usług oraz w poz. 162 załącznika nr 3 - zostało zdefiniowane pojęcie twórcy. Zgodnie zatem z treścią art. 8 ust. 2 ustawy o prawie autorskim domniemywa się, że twórcą jest osoba, której nazwisko w tym charakterze uwidoczniono na egzemplarzach utworu lub której autorstwo podano do publicznej wiadomości w jakikolwiek inny sposób w związku z rozpowszechnianiem utworu.W rozdziale 2 wymienionej wyżej ustawy, ustawodawca określił również inne prócz twórcy, podmioty praw autorskich, regulując jednocześnie sytuacje w których tym podmiotom przysługują autorskie prawa majątkowe (np. pracodawca, którego pracownik stworzył utwór w wyniku wykonywania obowiązków ze stosunku pracy nabywa z chwilą przyjęcia utworu autorskie prawa majątkowe w granicach wynikających z celu umowy o pracę i zgodnego zamiaru stron).Powyższe nie oznacza jednak, że podmiot prawa autorskiego jest tożsamy z osobą twórcy.W świetle powołanych przepisów wyłącznie twórca w rozumieniu ustawy o prawie autorskim świadcząc usługi (rozumiane zgodnie z definicją ww. ustawy), których przedmiotem jest przekazanie lub udzielenie licencji do praw autorskich do utworu (dzieła) będącego wynikiem realizacji usług w zakresie kultury (PKWiU. ex 92), będzie miał prawo w stosunku do w/w czynności, zgodnie z art. 43 ust. 1 pkt 1 zastosować zwolnienie od podatku VAT. Jeżeli natomiast twórca wykona czynności, przedmiotem których będzie przekazanie lub udzielenie licencji do praw autorskich do utworu (dzieła) wykonanego w zakresie usług, które nie są objęte symbolem PKWiU 92 - to przedmiotowe czynności będą opodatkowane wg stawki podatku VAT 7%. Wobec powyższego tutejszy Organ wyjaśnia również, iż przekazanie lub udzielenie licencji do praw autorskich ( wymienione w poz. 11 załącznika nr 4 oraz w poz. 162 załącznika nr 3) w świetle ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych jest czynnością odmienną od przeniesienia autorskich praw majątkowych . Zgodnie bowiem z art. 41 ust. 1 pkt 1 i 2 wymienionej ustawy, autorskie prawa majątkowe mogą przejść na inne osoby w drodze dziedziczenia lub na podstawie umowy; nabywca autorskich praw majątkowych może przenieść je na inne osoby, chyba że umowa stanowi inaczej.Natomiast w art. 41 ust. 2 ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych (tekst jednolity Dz.U. z 2000 r. Nr 80, poz.904) zawarto, iż umowa o przeniesienie autorskich praw majątkowych lub umowa o korzystanie z utworu, zwana "licencją" , obejmuje pola eksploatacji wyraźnie w niej wymienione.Powyższe uregulowania w kontekście wskazanego wcześniej brzmienia poz. 11 załącznika nr 4 do ww. ustawy oraz pozycji 162 załącznika nr 3, mają istotne znaczenie, ponieważ analiza powołanych przepisów jednoznacznie wskazuje, iż zwolnieniu od VAT lub opodatkowaniu stawką 7% podlega wyłącznie przekazanie lub udzielenie licencji do praw autorskich (dokonane oczywiście przez twórcę).

Nie podlegają natomiast zwolnieniu, jak również opodatkowaniu stawką 7% czynności twórców i artystów, których przedmiotem są prawa autorskie lub prawa do artystycznego wykonania , jeżeli są realizowane w innej formie niż przekazanie lub udzielenie licencji np. w formie ich sprzedaży lub zamiany. W takiej sytuacji czynności te podlegają opodatkowaniu stawką podatku VAT wg 22% , stosownie do art.41 ust.1 ustawy o podatku od towarów i usług.

Niniejszej odpowiedzi udzielono w oparciu o stan faktyczny przedstawiony w piśmie i stan prawny obowiązujący od dnia 1 maja 2004 r.

Urząd Skarbowy Kraków-Krowodrza