Naczelnik Urzędu Skarbowego Kraków-Stare Miasto działając na podstawie art. 14a § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr ... - Interpretacja - PP-1/443 2-365/000288/123/04

shutterstock

Informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego z dnia 10.01.2005, sygn. PP-1/443 2-365/000288/123/04, Urząd Skarbowy Kraków-Stare Miasto

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

Naczelnik Urzędu Skarbowego Kraków-Stare Miasto działając na podstawie art. 14a § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 137, poz. 926 ze zm.) w odpowiedzi na pismo KSG/988/04 z dnia 04.11.2004 r. (wpł. 05.11.2004 r.) uzupełnione pismem L.Dz.E/10/04 z dnia 14.12.2004 r. uprzejmie informuje:

W sprawie sprzedaży kamienicy z XIX w wraz z gruntem będącym w użytkowaniu wieczystym.

Zgodnie z art. 5 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535), opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlega m. in. odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju.

W myśl art. 43 ust. 1 pkt 2 ustawy, zwalnia się od podatku dostawę towarów używanych, z zastrzeżeniem pkt 10, pod warunkiem że w stosunku do tych towarów nie przysługiwało dokonującemu ich dostawy prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego; zwolnienie dotyczy również używanych budynków i budowli lub ich części, będących przedmiotem umowy najmu, dzierżawy lub innych umów o podobnym charakterze.

Stosownie do art. 43 ust. 2 pkt 1 cyt. ustawy, przez towary używane rozumie się budynki, budowle lub ich części, jeżeli do końca roku, w którym zakończono budowę tych obiektów, minęło co najmniej 5 lat . Jednak w art. 43 ust. 6 postanowiono, że zwolnienia tego nie stosuje się do dostawy używanych budynków, budowli lub ich części, jeżeli przed wprowadzeniem ich do ewidencji środków trwałych lub w trakcie użytkowania wydatki poniesione przez podatnika na ulepszenie, w rozumieniu przepisów o podatku dochodowym, stanowiły co najmniej 30% wartości początkowej, a podatnik:
1. miał prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego od tych wydatków,
2. użytkował te towary w okresie krótszym niż 5 lat w celu wykonywania czynności opodatkowanych.
Jednocześnie zgodnie z art. 29 ust. 5 ustawy, w przypadku gdy przedmiotem transakcji jest dostawa budynków lub budowli trwale z gruntem związanych albo część takich budynków lub budowli z podstawy opodatkowania nie wyodrębnia się wartości gruntu.
W takim przypadku grunt będzie opodatkowany taką samą stawką podatku od towarów i usług, jaką będzie opodatkowany budynek.

Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, że planują Państwo sprzedaż nieruchomości - kamienicy z XIX w. wraz z gruntem, przy czym w kamienicy tej nie wykonano remontów. Z tego tytułu nie dokonano zatem obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego. Zaznacza się ponadto, że w kamienicy tej znajdują się lokale użytkowe, w których dotychczas prowadzona była działalność gastronomiczna.

W przedstawionej sprawie należy uznać, że spełnione zostały przesłanki, o których mowa w cytowanych art. 43 ust. 2 i ust. 6 ustawy. Dlatego też sprzedaż tej kamienicy - na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 2 ustawy - podlega zwolnieniu od podatku od towarów i usług. Zwolniona od podatku jest również sprzedaż gruntu, z którym związana jest ta kamienica.

W sprawie rozliczenia podatku, w przypadku wystąpienia sprzedaży opodatkowanej i zwolnionej. -

Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, że prowadzą Państwo sprzedaż opodatkowaną podatkiem od towarów i usług oraz sporadycznie sprzedaż zwolnioną od podatku (sprzedaż towarów używanych).
Prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego przysługuje podatnikom w takim zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych podatkiem od towarów i usług.

Stosownie do treści art. 163 ust. 1 ustawy, jeżeli w 2003 r. podatnik osiągnął obrót przekraczający kwotę 30.000 zł z tytułu wykonywania czynności, które zgodnie z przepisami ustawy podlegałyby opodatkowaniu lub nie podlegałyby opodatkowaniu, przy obliczeniu kwoty podatku naliczonego podlegającego odliczeniu zgodnie z art. 90 w okresach rozliczeniowych od maja do grudnia 2004 r. przyjmuje się proporcję, o której mowa w art. 90 ust. 3-8, wyliczoną na podstawie obrotów osiągniętych w 2003 r. z wykonywania tych czynności, uwzględniając zakres prawa do obniżenia kwoty podatku należnego, jaki wynika z ustawy. W przypadku gdy podatnik uzna jednak, że w odniesieniu do niego kwota osiągniętego w 2003 r. obrotu byłaby niereprezentatywna, stosuje się art. 90 ust. 9.
Obliczając współczynnik za 2003 rok, określający jaki procent podatku naliczonego związanego zarówno z czynnościami dającymi prawo do odliczenia podatku jak i nie dającymi tego prawa należy od zakupów dokonanych w okresie V-XII 2004 r. należy:
1. wyłączyć z obrotów 2003 r. obrót uzyskany z tytułu:
- dostawy środków trwałych używanych przez podatnika na potrzeby jego działalności (art. 90 ust. 5 ustawy),
- transakcji dotyczących nieruchomości - w zakresie w jakim czynności te dokonywane były sporadycznie (art. 90 ust. 6 ustawy),
2. włączyć do obrotów (jako kwotę nie dającą prawa do odliczenia podatku naliczonego) kwotę uzyskanych dotacji i subwencji innych niż określone w art. 29 ust. 1, t. j. dotacje podmiotowe (art. 90 ust. 7 ustawy).
Odniesienie się zatem do podanej kwestii wymaga przeprowadzenia rzetelnej analizy danych i dokonania stosownych wyliczeń, o których wyżej mowa. Nadmienia się przy tym, że w przypadku, gdy obliczona proporcja udziału obrotu z tytułu czynności, w związku z którymi przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego, w całkowitym obrocie uzyskanym z tytułu czynności , w związku z którymi podatnikowi przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego, oraz czynności, w związku z którymi podatnikowi nie przysługuje takie prawo - przekroczy 98%, wówczas zgodnie z art. 90 ust. 10 pkt 1 ustawy - mogą Państwo skorzystać z prawa do obniżenia kwoty podatku należnego o całą kwotę podatku naliczonego.Ponadto zwraca się uwagę, iż po zakończeniu roku podatkowego 2004 - w oparciu o art. 163 ust. 2 ustawy należy dokonać korekty kwoty podatku odliczonego w sposób określony w art. 91 ust. 2-7, w przypadku, gdy kwota korekty przekroczy 0,01% kwoty podatku naliczonego podlegającego korekcie.

Urząd Skarbowy Kraków-Stare Miasto