POSTANOWIENIE - Interpretacja - PTU/443-10/05

ShutterStock

Postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego z dnia 29.03.2005, sygn. PTU/443-10/05, Urząd Skarbowy w Suchej Beskidzkiej

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

POSTANOWIENIE

Naczelnik Urzędu Skarbowego w Suchej Beskidzkiej, działając na podstawie art. 14a § 1 oraz § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ), po rozpatrzeniu wniosku z dnia 11.02.2005 r. w sprawie udzielenia interpretacji co do zakresu i sposobu stosowania przepisów prawa podatkowego w zakresie podatku od towarów i usług stwierdza, iż przedstawione we wniosku stanowisko jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, że wnioskodawca prowadzi działalność gospodarczą świadcząc usługi w zakresie zbiórki i wywozu odpadów komunalnych. Usługi te świadczone są na rzecz Urzędu Gminy na podstawie sporządzonej umowy, w której określono m.in. 14 dniowy termin płatności za wykonaną usługę. Wnioskodawca jest zarejestrowanym podatnikiem podatku od towarów i usług, wystawia faktury stosując stawkę podatku od towarów i usług 7%, symbol świadczonej usługi - PKWiU 90.00.Zdaniem wnioskodawcy obowiązek dokonania rozliczenia podatku od towarów i usług z tytułu świadczonej usługi winien następować w miesiącu, w którym upływa termin płatności za wykonanie usługi.

Zgodnie z art. 19 ust. 13 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.) obowiązek podatkowy z tytułu świadczenia usług wymienionych w poz. 153 załącznika nr 3 do ustawy (PKWiU 90.0 - usługi w zakresie gospodarki ściekami oraz wywozu i unieszkodliwiania odpadów, usługi sanitarne i pokrewne) powstaje z chwilą upływu terminu płatności, jeżeli został on określony w umowie właściwej dla rozliczenia z tego tytułu.

W związku z powyższym należy uznać za prawidłowe stanowisko wnioskodawcy, iż rozliczenie podatku od towarów i usług z tytułu świadczenia w/w usługi winno następować w miesiącu, w którym następuje termin płatności.

Powyższa interpretacja:
- dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia, traci swoją moc z chwilą zmiany przepisów jej dotyczących;
- nie jest wiążąca dla podatnika, wiąże natomiast właściwe dla wnioskodawcy organy podatkowe i organy kontroli skarbowej.

Pouczenie:
Na powyższe postanowienie służy zażalenie do Dyrektora Izby Skarbowej w Krakowie, za pośrednictwem tutejszego organu podatkowego, w terminie 7 dni od daty jego doręczenia.

Urząd Skarbowy w Suchej Beskidzkiej