P O S T A N O W I E N I E - Interpretacja - PP-443-2/05

ShutterStock

Postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego z dnia 24.01.2005, sygn. PP-443-2/05, Urząd Skarbowy w Zakopanem

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

P O S T A N O W I E N I E

Naczelnik Urzędu Skarbowego w Zakopanem działając na podstawie art. 14a § 1 oraz § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (tekst jednolity Dz. U. Nr 8, poz. 60) po rozpatrzeniu Pana wniosku z dnia 06.01.2005 roku w sprawie udzielenia interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w zakresie podatku od towarów i usług stwierdza, iż przedstawione we wniosku stanowisko jest prawidłowe.

U Z A S A D N I E N I E

Podatnik zwrócił się z zapytaniem czy świadcząc w 2005 roku usługi w zakresie usług remontowo - budowlanych może korzystać ze zwolnienia od ewidencjonowania przychodu za pomocą kasy rejestrującej.
Z przedstawionego w zapytaniu stanu faktycznego wynika, iż Podatnik świadczy usługi remontowo - budowlane szlaków turystycznych. Usługi te świadczone są na rzecz osób prawnych. Na rzecz osób fizycznych podatnik nie wykonuje żadnych usług, ponadto za każdą usługę wystawiana jest faktura VAT. Podatnik, opłaca zryczałtowany podatek dochodowy.Według Podatnika przychody osiągane z w/w działalności mogą korzystać ze zwolnienia od ewidencjonowania za pomocą kasy fiskalnej.

Naczelnik Urzędu Skarbowego w Zakopanem wyjaśnia, iż zgodnie z art. 111 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zmianami) podatnicy dokonujący sprzedaży na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej oraz osób fizycznych prowadzących działalność gospodarczą w formie indywidualnych gospodarstw rolnych są obowiązani prowadzić ewidencję obrotu i kwot podatku należnego przy użyciu kas rejestrujących, a zgodnie z § 5 ust. 1 pkt 1 Rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 4 lipca 2002 r. w sprawie kryteriów technicznych, którym muszą odpowiadać kasy rejestrujące, oraz warunków stosowania tych kas przez podatników (Dz. U. Nr 108, poz. 948 ze zm.) obowiązani są do dokonywania rejestracji każdej sprzedaży przy zastosowaniu kasy rejestrującej i dokonywania wydruku z każdej sprzedaży paragonu fiskalnego oraz wydawania oryginału wydrukowanego dokumentu nabywcy. Powołane przez Podatnika Rozporządzenie Ministra Finansów z dnia 23 grudnia 2004 roku w sprawie kas rejestrujących (Dz. U. Nr 273, poz. 2706), nie ma zastosowania w przypadku stanu faktycznego przedstawionego przez Podatnika, gdyż odpowiedź na postawione pytanie wynika wprost z ustawy z powołanego powyżej art. 111, na podstawie którego zostało wydane w/w Rozporządzenie.
Z powyższych przepisów wynika, iż do ewidencji przychodów za pomocą kasy rejestrującej obowiązani są podatnicy dokonujący sprzedaży na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej oraz osób fizycznych prowadzących działalność gospodarczą w formie indywidualnych gospodarstw rolnych. W Pana przypadku sytuacja taka nie występuje, całą sprzedaż dokumentuje Pan fakturami VAT, które są wystawiane na rzecz osób prawnych, nie świadczy Pan usług na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej.

Powyższa interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia tego zdarzenia, a traci swoją ważność z dniem zmiany przepisów prawa, które były jej przedmiotem, oraz zmiany stanu faktycznego przedstawionego przez stronę.
Jednocześnie zaznacza się, iż interpretacja ta nie jest wiążąca dla podatnika, wiąże natomiast właściwe organy podatkowe i organy kontroli skarbowej - do czasu jej zmiany lub uchylenia.

Na postanowienie służy zażalenie do Dyrektora Izby Skarbowej w Krakowie za pośrednictwem Naczelnika Urzędu Skarbowego w Zakopanem w terminie 7 dni od dnia doręczenia postanowienia (art. 236 § 2 pkt 1 ustawy Ordynacja podatkowa).

Urząd Skarbowy w Zakopanem