W przedmiotowym wniosku Podatnik przedstawił następujący stan faktyczny: - Interpretacja - PP/443-29/05

shutterstock

Postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego z dnia 17.03.2005, sygn. PP/443-29/05, Pierwszy Urząd Skarbowy w Bielsku-Białej

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

W przedmiotowym wniosku Podatnik przedstawił następujący stan faktyczny:

Spółka wyprodukowała tkaninę surową a wykończenie jej w miesiącu grudniu 2004 r. zleciła kontrahentowi słowackiemu. Na wykonaną usługę firma słowacka wystawiła fakturę VAT. Przedmiotowy towar opuścił Słowację, gdzie wykonywana była usługa. Równocześnie obecnie Spółka otrzymała oświadczenie, że od tej faktury kontrahent nie naliczył podatku VAT. Z tego względu Spółka sporządziła fakturę wewnętrzną na podatek VAT należny.

W związku z powyższym Spółka zwraca się z zapytaniem czy powinna naliczyć podatek VAT naliczony.

Zdaniem Spółki z uwagi na fakt, że podatek należny z tytułu importu usług jest równocześnie podatkiem naliczonym, ma ona prawo do odliczenia tego podatku naliczonego.

Na podstawie przedstawionego stanu faktycznego tut. organ podatkowy informuje co następuje:

W myśl art. 27 ust. 2 pkt 3 lit. d) ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 z późn. zm.) w przypadku świadczenia usług na ruchomym majątku rzeczowym miejscem świadczenia usług jest miejsce, gdzie usługi są faktycznie świadczone, z zastrzeżeniem art. 28. W przypadku usług, o których mowa powyżej, świadczonych dla nabywcy, który podał wykonującemu te usługi numer, pod którym jest zidentyfikowany na potrzeby podatku lub podatku od wartości dodanej na terytorium państwa członkowskiego innym niż terytorium państwa członkowskiego, na którym usługi są wykonywane, miejscem świadczenia usług jest terytorium państwa członkowskiego, które wydało nabywcy usługi ten numer, pod warunkiem, że towary po wykonaniu tych usług zostaną wywiezione z terytorium państwa członkowskiego, na którym usługi te zostały faktycznie wykonane - art. 28 ust. 7 cyt. ustawy.

Zatem usługobiorca podając przedmiotowy numer, oczywiście o ile towary zostaną wywiezione z kraju, gdzie była wykonywana na nich usługa, staje się podatnikiem na mocy art. 17 ust. 1 pkt 4 cyt. ustawy, który stanowi, że podatnikami są również osoby prawne, jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej oraz osoby fizyczne będące usługobiorcami usług świadczonych przez podatników posiadających siedzibę lub miejsce zamieszkania albo pobytu poza terytorium kraju. Przepis powyższy nie ma zastosowania w przypadku usług, od których podatek należny został rozliczony przez usługodawcę na terytorium kraju, jednak z wyłączeniem usług określonych w art. 27 ust. 3 oraz art. 28 ust. 3, 4, 6 i 7, dla których w każdym przypadku podatnikiem jest usługobiorca. W przypadkach wymienionych w art. 28 ust. 3, 4, 6 i 7 przepis art. 17 ust. 1 pkt 4 stosuje się, jeżeli usługobiorcą jest podmiot zarejestrowany jako podatnik VAT UE, zgodnie z art. 97.

Świadczenie usług z tytułu wykonania których podatnikiem jest usługobiorca, o którym mowa w art. 17 ust. 1 pkt 4 ustawy, stanowi import usług (art. 2 pkt 9 ustawy).

W przypadku importu usług wystawiane są faktury wewnętrzne; za dany okres rozliczeniowy podatnik może wystawić jedną fakturę dokumentującą te czynności dokonane w tym okresie - art. 106 ust. 7 cyt. ustawy o VAT.

Podatek należny od importu usług jest równocześnie podatkiem naliczonym - art. 86 ust. 2 pkt 4 ustawy. Prawo do obniżenia kwoty podatku należnego powstaje w przypadkach, o których mowa w ust. 2 pkt 4 (tj. m.in. importu usług) - w rozliczeniu za okres, w którym powstał obowiązek podatkowy w podatku należnym u nabywcy odpowiednio od importu usług. Jeżeli podatnik nie dokona obniżenia kwoty podatku należnego w terminie określonym powyżej może obniżyć kwotę podatku należnego w deklaracji podatkowej za następny okres rozliczeniowy - art. 86 ust. 10 pkt 2 oraz art. 86 ust. 11 ustawy.

W świetle powyższych przepisów w przedmiotowej sprawie Spółka, będąca podatnikiem VAT UE, podając dla przedmiotowej czynności NIP poprzedzony kodem PL, ma obowiązek dokonać rozliczenia podatku od towarów i usług z tytułu importu usług. Fakturą wewnętrzną dokonuje naliczenia podatku należnego z tego tytułu, który stanowi równocześnie podatek naliczony. Odliczenia tego podatku naliczonego Spółka może dokonać w tym samym miesiącu, w którym zadeklarowała go jako podatek należny od importu usług. Zatem z punktu widzenia podatku od towarów i usług opodatkowanie importu usług jest dla podatnika neutralne.

W związku z powyższym właściwe jest stanowisko podatnika przedstawione w przedmiotowym wniosku. Zatem należało orzec jak w sentencji.

Pierwszy Urząd Skarbowy w Bielsku-Białej