Ze stanu faktycznego przedstawionego w przedmiotowym piśmie wynika, że XX Sp. z o.o. zajmuje się głównie produkcją programów telewizyjnych. Jednym z ... - Interpretacja - 1438/443/263/04/2005/MK

ShutterStock

Informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego z dnia 25.02.2005, sygn. 1438/443/263/04/2005/MK, Urząd Skarbowy Warszawa-Ursynów

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

Ze stanu faktycznego przedstawionego w przedmiotowym piśmie wynika, że XX Sp. z o.o. zajmuje się głównie produkcją programów telewizyjnych. Jednym z nich jest teleturniej, w którym nagrodami są nagrody pieniężne, a główną nagrodą jest samochód osobowy. Wnioskodawca jako pośrednik dokonuje zakupu nagrody rzeczowej w postaci samochodu osobowego i przekazuje go wraz z nagrodami pieniężnymi. Zdaniem Strony kupowane i przekazywane nagrody rzeczowe są związane bezpośrednio z prowadzoną działalnością gospodarczą. Na podstawie faktury VAT dokumentującej nabycie samochodu osobowego Spółka dokonuje odliczenia podatku naliczonego w wysokości 50% kwoty podatku naliczonego nie więcej niż 5.000zł, następnie przy przekazaniu przedmiotowego samochodu nie stosuje zwolnienia od podatku od towarów i usług i odprowadza ten podatek w wysokości 22%. Natomiast odnośnie przekazywania nagród pieniężnych Spółka wystawia notę obciążeniową na rzecz Telewizji YY.

Zgodnie z art. 86 ust. 1 ustawy z dnia 11.03.2004r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535) w zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi, o którym mowa w art. 15, przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, a zastrzeżeniem art. 114, art. 119 ust. 4, art. 120 ust. 17 i 19 oraz art. 124.

Zgodnie z art. 86 ust. 3 w/w ustawy w przypadkach nabycia samochodów osobowych oraz innych pojazdów o dopuszczalnej ładowności mniejszej niż określona według wzoru:
DŁ= 357kg + n x 68kggdzie:
DŁ - oznacza dopuszczalną ładowność
n - oznacza ilość miejsc (siedzeń) łącznie z miejscem kierowcy
kwotę podatku naliczonego stanowi 50% kwoty podatku określonej w fakturze lub kwoty podatku należnego z tytułu wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów lub kwoty podatku należnego od dostawy towarów, dla której podatnikiem jest ich nabywca - nie więcej jednak niż 5.000zł.

Zaś z art. 86 ust. 5 ustawy o podatku od towarów i usług wynika, że dopuszczalna ładowność pojazdów oraz ilość miejsc (siedzeń), o których mowa w ust. 3, określona jest na podstawie wyciągu ze świadectwa homologacji lub odpisu decyzji zwalniającej z obowiązku uzyskania świadectwa homologacji, wydawanych zgodnie z przepisami o ruchu drogowym.

Jednocześnie tut. organ podatkowy zwraca uwagę na przepis art. 88 ust. 1 pkt 2 w/w ustawy, stanowiący iż obniżenia kwoty lub zwrotu różnicy podatku należnego nie stosuje się do nabywanych przez podatnika towarów i usług, jeżeli wydatki na ich nabycie nie mogłyby być zaliczone do kosztów uzyskania przychodów w rozumieniu przepisów o podatku dochodowym, z wyjątkiem przypadków, gdy brak możliwości zaliczenia tych wydatków do kosztów uzyskania przychodów pozostaje w bezpośrednim związku ze zwolnieniem od podatku dochodowego.

Zgodnie z art. 7 ust. 2 w/w ustawy przez dostawę towarów rozumie się również przekazanie przez podatnika towarów należących do jego przedsiębiorstwa na cele inne niż związane z prowadzonym przez niego przedsiębiorstwem, w szczególności wszelkie inne przekazanie towarów bez wynagrodzenia, a w szczególności darowizny - jeżeli podatnikowi przysługiwało prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego od tych czynności, w całości lub w części. Natomiast z art. 106 ust 6 w/w ustawy wynika, iż w przypadku czynności wymienionych w art. 7 ust. 2 wystawiane są faktury wewnętrzne; za dany okres rozliczeniowy podatnik może wystawić jedną fakturę dokumentującą te czynności dokonane w tym okresie.

Z powyższych przepisów wynika, że w przypadku nabycia samochodów osobowych wykorzystywanych przez podatnika do wykonywania czynności opodatkowanych, jeżeli wydatek ten został uznany za koszt uzyskania przychodów, w rozumieniu przepisów o podatku dochodowym, wówczas Stronie przysługuje prawo do obniżenia podatku naliczonego w wysokości 50% kwoty podatku określonego w fakturze, nie więcej jednak niż 5.000zł. W takim przypadku przy przekazaniu nagrody rzeczowej w postaci samochodu osobowego, czynność będzie podlegała opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług według stawki podstawowej w wysokości 22%, gdyż nie zachodzą przesłanki skorzystania ze zwolnienia od tego podatku wynikające z ustawy o podatku od towarów i usług jak również z rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 27.04.2004r. w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 97, poz. 970 z późn. zm.). Jeżeli natomiast przedmiotowe nabycie samochodu osobowego nie zostanie uznane za koszt uzyskania przychodów, wówczas przekazanie tego towaru jako nagrody rzeczowej nie będzie stanowić dostawy towarów, o której mowa w art. 7 ustawy o podatku od towarów usług.

Odnośnie zaś przekazywania nagród pieniężnych i obciążania Telewizji YY. notą obciążeniową Naczelnik Urzędu Skarbowego Warszawa - Ursynów informuje, że tut. organ podatkowy nie jest właściwy do udzielenia odpowiedzi w tej sprawie, gdyż nie jest to kwestia dotycząca przepisów prawa podatkowego, lecz wynika ona z przepisów ustawy o rachunkowości z dnia 29.09.1994r. (Dz. U. Nr 121 z 1994r., poz. 591 z późn. zm.).

Urząd Skarbowy Warszawa-Ursynów